گوگل؛ فرشته نجات یا…؟/2 - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
8th، اکتبر 2012
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 8 th اکتبر 2012 ساعت 4:58 ب.ظ | کد خبر: 557  

داغ گوگل بر مطالب داغ کاربران ارزشی در «گوگل پلاس»

رجانیوز: شاید آن روزی که اعلام شد حلقه‌های «گوگل پلاس» قرار است ما را از شر دیکتاتوری مجازی «فیس‌بوک» و «مارک زاکربرگ» در شبکه‌های اجتماعی خلاص کند، خیلی از کاربران ایرانی خوشحال شدند که می‌توانند یک شبکه اجتماعی کامل دیگر را تجربه کنند و بدون محدودیت و اعمال نظر مدیران این شبکه اجتماعی، به ابراز عقاید و نظرات خود بپردازند و با دیگر کاربران به فعالیت مجازی اجتماعی بپردازند.

اما گذشت زمان مشخص کرد که پلاس هم اگر بد‌تر از فیس‌بوک نباشد، بهتر از آن هم نیست. اتفاقا در شبکه اجتماعی تقریبا تازه تاسیس گوگل، میزان دخالت مدیران و افراد به صورت هدایت شده در لینک‌ها و مطالب منتشره توسط کاربران بسیار زیاد و غیرطبیعی است؛ تا جایی که صراحتا می‌توان گوگل پلاس را «سایت مدیران گوگل» نامید، نه یک شبکه اجتماعی!

به عنوان مثال، در زمینه برگزیده شدن برخی از لینک‌ها و مطالب در قسمتی موسوم به «مطالب داغ» که شامل مطالب کاربرانی است که بیشترین تعداد مثبت و بازنشر را در یک بازه زمانی محدود داشته و گوگل به همه کاربران خود مشاهده آنها را پیشنهاد می دهد، اعمال مدیریت از سوی گوگل به طور شاخص و واضحی مشاهده می‌شود؛ تا جایی که بار‌ها و بار‌ها اتفاق افتاده برخی از مطالب عناصر ضدانقلاب در این شبکه اجتماعی با دارا بودن تعداد اندکی از مثبت و بازنشر در یک بازه زمانی، در صفحه مطالب داغ قرار می‌گیرند اما مطالب برخی از کاربران شاخص انقلابی و ارزشی با وجود کسب تعداد بالای مثبت و بازنشر در یک بازه زمانی، حتی برای دقایقی هم در این صفحه قرار نمی‌گیرد؛ به طوری که حتی صدای کاربران عادی و بی‌طرف پلاس از این رویه ناعادلانه بلند شده است.

این روش برگزیده شدن مطالب در گوگل پلاس تمامی اذهان را به سمت مدیریت برنامه‌ریزی شده لینک‌ها می‌برد؛ به نحوی که انگار «گوگل پلاس» یک «بالا‌ترین» جدید است که مدیران آن، شخصا اقدام به گزینش و چینش مطالب بر‌تر از میان لینک‌های موردنظر خود می‌کنند. این در حالی است که منطق داغ شدن یک مطلب، «بازنشر و مثبت گرفتن فراوان در زمان کوتاه» است و طبق این قاعده، بسیاری از لینک‌های کاربران انقلابی و ارزشی، که مشمول این ویژگی بوده و قاعدتا باید در صفحه داغ پلاس قرار بگیرند از این موضوع محروم می شوند تا سایر کاربران گوگل به مطالب آنها راهنمایی نشوند.

چندی پیش هم گوگل پلاس، اکانت یامین‌پور را به دلیل انتشار یک مطلب ضداسرائیلی به مناسبت روز قدس، مسدود کرد. او در آن زمان درباره این مساله گفت: بنده اخیراً چند یادداشت کوتاه با محوریت آیات قرآنی درباره لزوم جهاد با منافقین، کفار و رژیم اسرائیل در شبکه اجتماعی گوگل منتشر و در آن‌ها از روند معرفی اسلام کاریکاتوری انتقاد کردم.‌‌ همان زمان گروه‌هایی شکل گرفت که مرا تهدید کردند درصورت ادامه این روند به گوگل گزارش می‌دهیم که اکانتم را مسدود کنند از این رو با ادامه این موضوع و گذاشتن چنین مطالبی در گوگل پلاس، اکانتم مسدود شد.

وی درباره این اقدام گوگل و مسدود کردن اکانت مخالفان تصریح کرد: مافیای شبکه‌های اجتماعی تا یک حدی می‌توانند نظر مخالف را تحمل کنند اما وقتی ببینند نظر مخالفان اثرگذار، مستدل و منطقی است برخورد حذفی می‌کنند.

ارسال نظر

     


-->