یک عکس یادگاری و دیگر هیچ! - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
24th، نوامبر 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 24 th نوامبر 2014 ساعت 7:13 ب.ظ | کد خبر: 23251  

راند پایانی از یکسال مذاکرات فشرده ایران و 1+5

 یک عکس یادگاری و دیگر هیچ!

راند پایانی از یکسال مذاکرات فشرده ایران و ۱+۵ با هدف عادی سازی پرونده هسته‎ای ایران و رفع کامل تحریم‎ها دقایقی پیش با حضور وزرای خارجه ۷ کشور در وین پایان یافت، تا این گفتگوها به دلیل شرایط خاص و غیرقابل قبولی که امریکا در این مذاکرات پیش آورده بود، قرین به نتیجه نشود و توافقی جز تمدید هفت ماهه مذاکرات و قرائت یک بیانیه سیاسی حاصل این مدت طولانی مذاکره و گفتگو و البته اعتمادسازی یکطرفه نباشد.

به گزارش دزمهراب به نقل از رجانیوز ، دقایقی پیش منابع خبری داخلی و خارجی به نقل از وزاری خارجه حاضر در نشست هفت کشور اعلام کردند که تنها موردی که پس از هفت روز مذاکرات فشرده حاصل شده است توافق بر سر تمدید هفت ماهه توافقنامه‎ای بود که سوم آذر سال گذشته با عنوان برنامه مشترک اقدام به امضاء طرفین رسید.

farhangnews_102728-292578-1416841458

این در حالی است که هنوز از جزئیات موارد گنجانده شده در قرارداد تمدید خبری منتشر نشده اما اخبار غیر رسمی حاکی از آزادسازی ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از منابع بلوکه شده ایران در قبال ادامه روند محدودسازی برنامه هسته‎ای ایران است.

به این ترتیب و عملا پس از تعطیلی دو ساله صنعت کشور، نه قرار است تحریمی برداشته شود و نه شرایط پرونده هسته‎ای عادی شود، بلکه آنچه در مقابل این اقدامات اعتمادساز ایران و از دست دادن بسیاری از برگ‎های برنده راهبردی نصیبش می‎شود، ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از پول‎های نفت خودش است که حتی به اندازه مبلغی که ماهیانه به عنوان یارانه به مردم ایران پرداخت می‎کند نیز نخواهد بود.

اینکه با وجود دورنمای تاریک رفع تحریم‎ها از سوی امریکا که به صراحت در نشست مسقط به ایران منتقل شده و روز گذشته نیز توسط اوباما بار دیگر بازگو شد، چرا مذاکره کنندگان ایرانی حاضر به ادامه روند موجود و تعطیلی عملی برنامه هسته‎ای ایران در مقابل هیچ شده‎اند، سوالی است که به نظر می‎رسد باید در روزهای آینده از سوی دولت به مردم پاسخ آن داده شود. و مهمتر از همه این موارد آنکه قرار است با روند فعلی محدودسازی برنامه هسته‎ای، تیم مذاکره کننده هفت ماه دیگر با کدام برگ برنده در مذاکرات حاضر شده و با طرف مقابل به معامله و گفتگو بپردازند، بعید است که هفت ماه دیگر با دستان خالی بتوان از پس ۶ کشوری که همه ذخایر ۲۰ درصد ایران را از دست در آورده‌اند و دیگر اجازه  غنی سازی ۲۰ درصد را نیز نمی دهند بر آمد!

آنچه روشن است آن است که از گفتگو با امریکا و گره زدن دو سال برنامه هسته ای و اقتصاد کشور به این مذاکرات، چیزی حاصل نشده است، شاید دیگر وقت آن باشد که دولت فکری جدی برای کنار آمدن با شرایط تحریم و ایستادن بر روی پای خود بکند.

ارسال نظر

     


-->