پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

۲۰ واژه پرکاربرد دربیانات مقام معظم رهبری

مدیر عامل یک شرکت عرضه کننده نرم افزار تبدیل گفتار فارسی به نوشتار گفت: با استفاده از این نرم افزار ۲۰ واژه از پرکاربردترین واژگان در بیانات رهبر معظم انقلاب استخراج شده است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان ‘عصر گویش پرداز’ روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از سامانه تبدیل گفتار فارسی به نوشتار؛ ویژه بیانات مقام معظم رهبری، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در تهیه این نرم افزار، متون فرمایشات آیت الله العظمی خامنه ای از ابتدای انقلاب اسلامی و همچنین سخنرانی معظم له از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۳ مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

دکتر هادی ویسی افزود: براساس نتایج این تحلیل گفتمان، به ترتیب واژگان ‘اسلامی’، ‘ملت’، ‘کشور’، ‘کار’، ‘اسلام’، ‘ایران’، ‘وجود’، ‘انقلاب’، ‘دنیا’ ، ‘سال’، ‘نظام’، انسان’، ‘امام’، ‘دشمن’ ، ‘حرکت’ ، ‘روز’ ، ‘خدا’ ، ‘جمهوری’ ، ‘الهی’ و ‘بزرگ’ بیشترین کاربرد را در فرمایشات مقام معظم رهبری داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد کلمات و واژه های خاص که در بیانات رهبر انقلاب به کار رفته، حدود ۶۰ هزار کلمه است که رقم بزرگی به حساب می آید زیرا به طور معمول، هر فرد عادی در محیطی مانند یک شهر کوچک در طول زندگی خود به طور متوسط با کمتر از ۱۰ هزار کلمه سر و کار دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بررسی مجموعه آثار ویلیام شکسپیر نشان می دهد که کل کلماتی که این شاعر و نویسنده مطرح در آثار خود استفاده کرده، حدود ۳۰ هزار کلمه است و تعداد کلمات به کار رفته در بیانات مقام معظم رهبری، نشاندهنده حجم وسیع واژگان و غنای کلماتی است که ایشان به آنها سر و کار دارند.

نسل جدید نرم افزار تبدیل سامانه گفتار فارسی به نوشتار امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین ‘حبیب محمدنژاد’ مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف، رونمایی شد.

اخبار مرتبط