فرماندار دزفول:آموزش شهروندی در زمینه حفظ محیط زیست موفق نبوده است - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
7th، ژانویه 2015
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 7 th ژانویه 2015 ساعت 4:46 ب.ظ | کد خبر: 25120  

 معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه دزفول بر ضرورت آموزش شهروندی در حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و گفت: مشاهده آلودگی ناشی از فاضلاب و پسماند در رودخانه دز بیانگر این واقعیت است که برنامه های آموزش شهروندی در این راستا موفق نبوده است.

به گزارش دزمهراب به نقل از ایرنا ‘ حبیب اله آصفی ‘ روز چهارشنبه در سومین نشست کار گروه آلودگی رودخانه دز در سالن جلسات این فرمانداری افزود:شناور بودن مواد زاید پلاستیکی در رودخانه دز و آلودگی ایجاد شده ناشی از پسماند غذایی در مناطق مختلف ساحل این رودخانه گواه این است که اقدامات انجام شده موثر نبوده و باید فرهنگ حفاظت از محیط زیست در جامعه ارتقا یابد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز در این نشست گفت:رودخانه دز به عنوان سومین رودخانه پرآب کشور و شاهرگ اقتصاد منطقه نقش بسزایی در کاهش شوری رودخانه کارون دارد که باید در جهت توسعه پایدار این رودخانه به عنوان یکی از زیباترین و زلالترین رودخانه ها اقدام کرد.

‘فرهاد قلی نژاد’ افزود:با توجه به تنش ایجاد شده در زمینه تامین منابع آب شیرین ،حفاظت از حیات اجتماعی ،اقتصادی و زیست محیطی کشور ضروری است.

وی اقتصاد شمال خوزستان را وابسته به رودخانه دز دانست داد و گفت:برای حفظ وضعیت طبیعی و بکر حاشیه رودخانه دز باید از هرگونه ساخت و ساز در ساحل رودخانه جلوگیری شود.

قلی نژاد با بیان اینکه با جذب گردشگر در حاشیه رودخانه دز مخالف نیستیم اظهار داشت:احداث هر گونه سازه در بستر روخانه دز ممنوع و با متخلفان برخورد می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول ضمن هشدار نسبت به آلودگی رودخانه دز ناشی از فاضلاب تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول و منطقه چم گلک اندیمشک افزود: این آلودگی موجب تشدید رشد نیزارهای آلوده کننده رودخانه دز شده است.

وی افزود:تصفیه خانه فاضلاب تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول کارآیی مطلوب را در این خصوص ندارد و نیاز به ترمیم و بازسازی با اعتباری افزون بر پنج میلیارد ریال دارد علاوه بر این موانع فیزیکی از جمله سدها و پل شناور نیز موجب رشد جلبک ها و ایجاد چشم اندازی زشت در رودخانه دز شده است.

قلی نژاد گفت:در این خصوص پژوهشی توسط دانشگاه جندی شاپور دزفول در حال انجام است تا عوامل موثر بر رشد جلبک ها مشخص برای رفع آنها اقدام کرد.

وی تخلیه فاضلاب زیباشهر در رودخانه دز را از جمله دیگر آلودگی های این رودخانه عنوان کرد و گفت:تغییر کاربری اراضی کشاورزی زیباشهر به مسکونی نیز آلودگی رودخانه دز را تشدید کرده است ضمن اینکه طرح مسکن مهر منطقه زیباشهر نیز با مشکل فاضلاب ربروست.

‘عبدالحسین پوررکنی ‘ معاون عمرانی فرماندار دزفول نیز در این خصوص گفت:در نشستی که در خصوص حل مشکل فاضلاب زیباشهر با معاون وزیر نیرو برگزار شد پس از مقرر شد سال آینده تصفیه خانه فاضلاب در زیباشهر راه اندازی و این مشکل رفع شود.

مدیر امور آب منطقه شمال غرب خوزستان نیز در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه دز گفت:از سال گذشته تاکنون ۱۰ حکم تخریب سازه در بستر رودخانه دز اخذ شده که شش تای آن اجرا و سازه های غیرمجاز تخریب شد.

‘سید محمد سجادیان’ افزود:در صورت مشاهده هر گونه ساخت و ساز در بستر رودخانه دز با متخلفان برخورد و سازه تخریب می شود .

وی گفت:در این راستا با فردی که اقدام به احداث سازه و استفاده غیرمجاز از قایق برای تفریح در رودخانه دز می کرد نیز برخورد شد ضمن اینکه از زارعت غیر مجاز در منطقه زاویه ها در پایین دست رودخانه دز جلوگیری شد.

سجادیان افزود:برخورد با ادارات دولتی که اقدام به احداث سازه در بستر رودخانه دز کرده اند به دلایلی امکان پذیر نیست ضمن اینکه باید از احداث بیشتر این سازه ها جلوگیری شود.

مدیر امور آب منطقه شمال غرب خوزستان همچنین از معرفی فردی به اداره میراث فرهنگی در راستای جذب گردشگر با احداث سازه های مجاز خبر داد.

در این نشست مقرر شد هرگونه ساخت و ساز در بستر رودخانه دز با هماهنگی محیط زیست،امور آب ومیراث فرهنگی صورت گیرد.

 

ایرنا

ارسال نظر

     


-->