پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

تخریب ساخت و سازها در چال کندی

رئیس امور آب شمال غرب خوزستان با بیان اینکه احداث هرگونه سازه در حریم رودخانه دز ممنوع می باشد گفت:سازه هایی که اخیرا در منطقه بکر چال کندی احداث شده اند با حکم دادستانی تخریب می شوند.
منطقه چال کندی رودخانه دز در بالادست سد تنظیمی علی کله دزفول از جاذبه های گردشگری استان خوزستان می باشد.

به گزارش دزمهراب محمد سجادیان در نشست کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز در سالن جلسات فرمانداری دزفول افزود:برای جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز در منطقه چال کندی دزفول پارسال با حکم دادستان دزفول انتقال مصالح به این منطقه ممنوع اعلام شد ولی برخی افراد با قایق و به صورت قاچاق اقدام به حمل و انتقال مصالح به این منطقه کرده و ساخت وساز کردند. وی ضمن انتقاد از تعدی به حریم رودخانه دز گفت:امسال نیز دادستان دزفول از منطقه بازدید کرده و دستور تخریب سازه ها را صادر کردند که این دستور بزودی عملیاتی خواهد شد و به طور جدی با افراد متخلف برخورد خواهد شد تا امکان ادعای مالکیت در آینده ایجاد نشود.
سجادیان گفت:در سالهای گذشته وساطت زیادی برای جلوگیری از تخریب ساخت وساز در حریم رودخانه دز شده بود که امورآب بدون توجه به این وساطت ها به وظیفه قانونی خود عمل کرد.وی در خصوص احداث رستوران در ساحل رودخانه دز نیز گفت: متاسفانه برخی اداره ها در این خصوص به صورت جزیره ای عمل می کنند و شهرداری اجازه ساخت رستوران را بدون استعلام از امور آب و یا محیط زیست صادر می کند.
رئیس امور آب شمال غرب خوزستان اظهار کرد:علاوه بر این شهرداری دزفول در بستر فعال رودخانه دز پیاده رو سازی کرده بود که فاقد توجیه فنی و قانونی بود ضمن اینکه قیر و آسفالت موجب آلودگی آب خواهد شد.وی گفت:امور آب هیچ مانعی برای توسعه شهرستان دزفول ایجاد نمی کند ولی هر گونه فعالیتی که در راستای توسعه این شهرستان صورت می گیرد باید با هماهنگی سایر ادارات و دستگاه های اجرایی انجام شود .
وی افزود:برای حفظ شرایط موجود و دست کندهایی که در ساحل رودخانه دز ساخته شده اندنیز باید اجاره پرداخت شود تا ساماندهی شوند.و رودخانه دز افزون بر 500 کیلومتر طول دارد که حدود 160 کیلومتر آن در محدوده دزفول قرار دارد و حفاظت از این حجم گسترده آب نیاز به همکاری همه جانبه مردم و مسئولان دارد.
وی گفت:برای حل مشکل فاضلاب شهر چم گلک نیز نشست هایی با دادستان اندیمشک برگزار شده و مقر شد گزارشی در این خصوص در اختیار دادستان قرار گیرد تا کارها سریعتر پیش روند.
ایرنا

اخبار مرتبط