پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

طرح تولید سرکه چوب از پسماند کشاورزی

طرح تولید سرکه چوب از پسماندهای کشاورزی پس از هفت سال تحقیق و پژوهش علمی از سوی مجمع عمومی بسیج دزفول تجاری سازی شد.

به گزارش دزمهراب مسئول کارگروه اقتصادی مجمع عمومی بسیج شهرستان دزفول روز یکشنبه در دومین همایش این مجمع و شورای اداری دزفول گفت:مطالعات اولیه طرح تولید اسید پیروگلینوس از ضایعات کشاورزی از سال 88 در دزفول به دلیل فراوانی و بلااستفاده بودن ضایعاتی چون باگاس،کاه و کلش و چوب هرس درختان جوان در منطقه شمال و مرکز خوزستان آغاز شد.
سیدرحمان پژهیده با بیان اینکه خط تولید این طرح سال 90 از کشور چین خریداری شد افزود:پس از تلاش و اخذ مجوز استاندار خط تولید این واحد در شهرک صنعتی شماره 2 دزفول نصب شد ولی با وجود داشتن استاندارد کشور مبدا ،دستگاه های فوق امکان تولید محصول مناسب و با کیفیت را نداشته و آلودگی بسیاری در چرخه تولید ایجاد کرد که با هدف شرکت مغایرت داشت.
وی افزود:برای رفع مشکلات زیست محیطی این طرح پس از 28 ماه و صرف هزینه های بسیار زیاد با بهره مندی از دانش کارشناسان مجرب ،جوان و با انگیزه داخلی خط تولید اصلاح شده و اکنون با کیفیت ترین محصول بدون هیچ گونه آلایندگی تولید می شود.
پژوهیده با اشاره به اینکه این طرح توسط آرش مظفری و امین بهشاد مسئولان شرکت دانش بنیان نوآوران ارائه شده گفت:محصول تولیدی این شرکت اسید پیروگلینوس می باشد که مصارف بی شماری در صنایع کشاورزی ،صنعتی،بهداشتی و صنایع غذایی دارد .
وی گفت:محصول بعدی این شرکت تولید کربن با خلوص بالا و کربن اکتیو برای مصارف صنعتی و بهداشتی می باشد ضمن اینکه زغال پاک محصول بعدی این شرکت می باشد همچنین در فاز بعدی نیز گاز متان استحصال شده در پروسه تولید که در روش فعلی بدون استفاده می باشد از طریق ژنراتورهای مخصوص به انرژی برق تبدیل شده و برق مورد نیاز این کارگاه را تامین کرده و مازاد آن نیز به شبکه برق سراسری عرضه می شود .
وی افزود:با توجه به وجود ظرفیت حداقل یک میلیون و 250 هزار تن باگاس در استان خوزستان ،میزان هرس اجباری پایان دوره کشت و پسماندهایی که وجود دارد همچنین برای جلوگیری از بیماری سفیدبالک اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت تا ضمن استفاده مفید وموثر از ظرفیت پسماندها جایگزینی برای سموم کشاورزی تولید شود تا ضمن اشتغالزایی به توسعه کشاورزی ارگانیک نیز کمک شود.
پژوهیده اظهار کرد:تا پیش از این بعد از هر برداشت بخشی از پسماندهای کشاورزی آتش زده می شد که این امر به عنوان یک عامل تخریب زیست محیطی به یکی از دغدغه های محیط زیست و جهاد کشاورزی تبدیل شده بود.
وی گفت:در روش سنتی در دمای 150 تا 170 درجه سانتیگراد زغال تولید می شود که آلودگی های زیادی برای محیط زیست به همراه دارد و محصولات ارزشمندی که از این پسماندها تولید می شود به هدر می رفت .
مسئول کارگروه اقتصادی مجمع عمومی بسیج شهرستان دزفول اظهار کرد:در سال 89 دانش فنی این طرح پنج میلیارد ریال قیمت گذاری شده بود که به علت نبود اعتبار لازم ، دستگاه های چینی وارد کشور شد که بدون دانش فنی با آلودگی همراه بودند.
وی افزود:شرکت دانش بنیان نوآوران 28 ماه صرف روش های آزمون و خطا کرد تا به طرح موجود رسید و اکنون فروش این طرح به دیگر کشورها هشت میلیارد ریال قیمت گذاری شده است و شرکت بایر خواستار خرید آن از محققان دزفولی می باشد .
پژوهیده هزینه صرف شده برای اجرای این طرح را 16میلیارد ریال دانست و گفت:با توجه به اینکه 70 تا 75 درصد مصارف دزفول از طریق مصارف کشاورزی است و حدود یک هزارو 400 فارغ التحصیل کشاورزی در شهرستان دزفول وجود دارد می توان از این ظرفیت در ایجاد اشتغال پایدار و کاهش هزینه های کشاورزان استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه در این طرح زغال پاک بدون گاز متان ،روغن های چرب و حلال ها نیز تولید می شوند گفت:در حال حاضر مرحله سرکه گیری ،عصاره گیری و تولید دود مایع و قیرگیری انجام شده است .
پژوهیده اظهار کرد:دفع آفات،کود ،حشره کش ها ،دود مایع زنبور عسل،محرک رشد و داروهای مختلف دامی از جمله انگل کش ها ،طعم دهنده های غذایی و نگه دارنده مواد غذایی و تولید اسید استیک و اتانول و متانول از جمله مصارف سرکه چوب می باشد ضمن اینکه در براق کردن قطعات مبل و چوب نیز از سرکه چوب استفاده می شود .
وی گفت:زغال هایی که در بازار وجود دارد حاوی گاز مسموم متان هستند ولی زغال سالمی که از این طریق تولید می شود بدون این گاز مسموم است که دستگاه های این طرح در حال کنترل توسط اداره استاندارد می باشند .
مسئول کارگروه اقتصادی مجمع عمومی بسیج دزفول گفت:تاکنون 2 پایان نامه در خصوص این طرح نوشته شده که در تبریز بر روی کشت سیب زمینی موثر بوده است ضمن اینکه زغال تولید شده از این طرح با بسته بندی ویژه و برند فرشک دزفول با طی مراحل استاندارد وارد بازار می شود.
علیرضا مجدی نسب رئیس مجمع عمومی بسیج شهرستان دزفول نیز در این همایش گفت:این مجمع از سال 92 با اهداف هشت گانه و 9 کارگروه مختلف از جمله کارگروه های سیاسی،اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی،علمی ،آموزشی ،پژوهشی ،بانوان و تربیتی اخلاقی تشکیل شد.
وی افزود:مشارکت حداکثری صاحب نظران و اندیشمندان در اداره شهرستان،پایش محیطی شرایط موجود و تشخیص تهدیدها و فرصت ها برای برون رفت از مشکلات، ، ارتقای سطح کیفی فعالیت های بسیج و ارتقای فرهنگ تشکیلاتی از جمله اهداف این مجمع می باشد.
مجدی نسب تعداد اعضای این مجمع را 200 نفر عنوان کرد و گفت:بسیج آمادگی لازم را برای ارائه طرح های دانش بنیان دارد تا بتوان برند هایی از محصولات تولید دزفول را روانه بازار کرد.
رئیس مجمع عمومی بسیج دزفول گفت:طرح تولید سرکه چوب از پسماند کشاورزی و تولید زغال پاک با هدف استفاده از پسماندهای کشاورزی توسط بسیج دزفول اجرا وبه مرحله تجاری سازی رسیده است.
وی گفت:پیش از این نیز طرح راهکار قانونی وضعیت بهداشتی بیمارستان بزرگ دزفول توسط بسیج اجرا شد که با صرف هزینه اندک تحولی بزرگ در این بیمارستان ایجاد کرد و اکنون به یک الگو برای دیگر شهرها تبدیل شده است.
ایرنا

اخبار مرتبط