پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

عدم همکاری تیپ زرهی 292 با مسئولین

فرماندار ویژه شهرستان دزفول از همکاری نکردن تیپ 292 زرهی دزفول برای آزادسازی بخشی از زمین های حریم رودخانه دز انتقاد کرد و گفت:تخلیه فاضلاب این یگان نظامی در رودخانه دز از دیگر مشکلات زیست محیطی است که گریبانگیر دزفول شده است

به گزارش دزمهراب حبیب اله آصفی در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی دزفول افزود:سالهای گذشته شهرداری دزفول قصد خرید زمین های روبروی بقعه رودبند و محدوده پل سوم را به قیمت 20 میلیارد ریال را داشت که این یگان نظامی موافقت نکرد .
وی افزود:علاوه بر این یک سرمایه گذار که حاضر به سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد ریالی برای ساخت یک هتل پنج ستاره در زمین های مذکور را داشت به دلیل همکاری نکردن تیپ 292 زرهی از این طرح صرف نظر کرد.
آصفی اظهار کرد:در خصوص حفاظت کیفی رودخانه دز و همچنین احتمال ریزش غازهای مشرف بر رودخانه دز در محدوده حریم رودخانه دز نگرانی های زیادی وجود دارد زیرا در صورت ریزش تلفات جانی در پی خواهد داشت .
محمد ابوالحلاج معاون امور شهری شهرداری دزفول نیز در این نشست گفت:شهرداری دزفول در سال 89 قصد خرید این زمین را از تیپ 292 زرهی داشت که شخصی با در دست داشتن سند ثبتی ادعای مالکیت این زمین را کرد.
وی افزود:شهرداری دزفول قصد مصالحه با مالک زمین و خریداری آنرا داشت که تیپ زرهی موافقت نکرد و در حال حاضر نه مصالحه می کند و نه خود مشکلاتش را حل می کند.
ابوالحلاج ادامه داد :در صورت حل مشکل زمین کلیه خدمات از طرف شهرداری به تیپ زرهی ارائه می شود ضمن اینکه در حال حاضر نیز خدمات فضای سبز،فاضلاب ،مبلمان وسایل بازی و دیگر خدمات به صورت رایگان از سوی شهرداری دزفول به این یگان نظامی ارائه می شود.
هوشنگ زلقی عضو شورای شهر دزفول نیز در این نشست گفت:در حال حاضر نیز شهرداری دزفول قصد خرید این زمین را به قیمت حدود 100 میلیارد ریال دارد و با مالک نیز مصالحه خواهد کرد تا تکلیف این زمین روشن شود .
جمال الدین برفر مدیر آب وفاضلاب دزفول نیز گفت:اجرای سیستم آب و فاضلاب تیپ 292 زرهی دزفول نیازمند 90 میلیارد ریال اعتبار است و تاکنون چندین بار به این یگان نظامی برای اجرای طرح فاضلاب تذکر داده شده است .
وی با اشاره به اینکه تاسیسات آب و فاضلاب تیپ زرهی دزفول فرسوده است گفت: پایگاه چهارم شکاری هزینه اجرای طرح فاضلاب را پرداخته ولی تاکنون هیچ اقدامی از سوی تیپ 292 زرهی صورت نگرفته است و فقط چند مرحله برآورد هزینه شده است.
برفر گفت:در موارد بسیاری یگان های نظامی خودکفا هستند و تاسیسات آب و فاضلاب دارند لذا می توان با راه اندازی تصفیه خانه در محل این تیپ اقدام کرد تا مشکل رفع شود.
فرهاد قلی نژاد رئیس اداره محیط زیست دزفول نیز پیش از این از ورود فاضلاب خام تیپ 292 زرهی به رودخانه دز انتقاد کرده و اظهار داشت:ورود فاضلاب انسانی تیپ زرهی به رودخانه دز یکی از دغدغه های محیط زیست است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
در این نشست نماینده ای از تیپ 292 زرهی شهید آزادی دزفول حضور نداشت.
ایرنا

اخبار مرتبط