8th، سپتامبر 2021
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 8 th سپتامبر 2021 ساعت 1:08 ب.ظ | کد خبر: 64529  

پس از کش و قوس ها و اعتراضات و شبهاتی که در مورد انتخاب شهردار دزفول وجود داشت؛ بالاخره چند روزی است که شهردار دزفول مشخص شده و دیروز هم اولین گفت و گو با رسانه ها را داشته است. فارغ از همه بحث ها و جدای از آنکه در ادوار قبلی شهرداری چه گذشته، چند نکته ضروری و مهم را دلسوزانه به شهردار جدید دزفول تقدیم می کنم؛ هرچند که ایشان در نشست دیروز به بعضی از این موارد اشارات مثبتی هم داشته اند. به امید آنکه عملکرد ایشان مایه افتخار خود و سرافرازی شهر عزیزمان باشد.

1️⃣ تعریف منابع درآمد پایدار برای شهرداری، با کمک مشاوران متخصص در اقتصاد شهری

عدم تزریق بودجه های دولتی و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها، همواره چالش بزرگی برای این مجموعه ها بوده است. عدم استقبال مدیران شهرداری ها از پژوهش های علمی در اقتصاد شهری، باعث شده که برای تامین درآمد مجموعه خود، بر فروش املاک و برخی عوارض تکیه کنند. نه تنها به دلیل بدهی چندصدمیلیاردی شهرداری دزفول، بلکه به دلیل رشد پویا و پیشرفت خدمات شهری، لازم است شهردار محترم دزفول با کمک مشاوران متخصص در اقتصاد شهری به این سمت حرکت کند.

2️⃣ تمرکز بر رشدِ باضابطه گردشگری، با توجه به پیوست های فرهنگی

گردشگری در دزفول مقوله ایست که یا با بی محلی مواجه بوده؛ و یا با شتاب زدگی و رفتارهای تبلیغاتی. جاذبه های متنوع گردشگری در کنار دغدغه مندان و متخصصان این حوزه در دزفول کنار هم جمع شده اند و کافی است با تدوین طرحی جامع برای گردشگری، این ظرفیت بزرگ را راهبری کرد. ظرفیتی که در آن هم به چرخ افتصاد و اشتغال دقت شده باشد؛ و هم به ابعاد و پیوست های فرهنگی دارالمومنین؛ و این مستلزم همکاری صحیح و دقیق شهردار جدید با شورای شهر و نخبگان این حوزه است.

3️⃣ توزیع عادلانه امکانات و خدمات شهرداری و کاهش فاصله بین حاشیه و مرکز شهر

توسعه بدون عدالت، نتیجه ای جز افزایش نارضایتی و تعمیق تضاد طبقاتی در پی نخواهد داشت. دزفول در ۱۵ سال گذشته، رشد جمعیتی زیادی را تجربه کرده و شاهد محلات جدیدی بوده که بعضا در اوج محرومیت هستند. مناطقی چون پیام نور، زیباشهر، مدرس، مهرشهر و… جزو مناطق زیرمجموعه شهرداری دزفول هستند که بعضا از برخی امکانات ساده هم بی بهره اند. مسئله ای که به مرور زمان علاوه بر رشد معضلات اجتماعی، مشکلات جدیِ اجتماعی هم برای نقاط مرکزی ایجاد خواهد کرد. حتی مناطقی مانند پشت حرم سبزقبا هم چنین وضعی دارند. رسیدگی به این مناطق، مصداق اجرای عدالت شهری است.

4️⃣ فسادستیزی و شفافیت را از ابتدا کلید بزنید.

عدم وجود دیوان محاسبات شهری و نظارت ضعیف بر شهرداری ها، باعث شده که این نهاد جزو بالاترین نهادهای کشور از لحاظ رتبه فساد باشد؛ اما با این حال تجربه ها و راهکارهای عملی و دقیقی برای کاهش فساد در این مجموعه ها وجود دارد که مهم ترینِ آن گسترش شفافیت و شهرداری الکترونیک است. تجربه ای که در تهران، اصفهان و حتی امیدیه اجرا شده و چنانچه شهردار جدید دزفول عزمی در این زمینه داشته باشد، به راحتی در دزفول هم قابل اجرا خواهد بود.

5️⃣ توجه ویژه به بافت تاریخی دزفول

بافت ارزشمند و تاریخی دزفول، یا با بی مهری و کم توجهی مواجه بوده، و یا با تخریب های عامدانه به واسطه پروژه هایی چون گذر قائم(باباحزقیل). متاسفانه این بافت عملا همبستگی خود را ار دست داده، اما هنوز هم برای آنچه باقی مانده است میتوان کاری کرد. طرح ایجاد شهرداری بافت قدیم، ضرورتی است که باید با همکاری شورای شهر پیگیری شده و هرچه زودتر اجرایی شود.

6️⃣ به جای پروژه های دهان پرکن، بر رشد زیرساخت ها و تکمیل پروژه های ناتمام تمرکز کنید.
افتادن در دام پروژه های بزرگ و دهان پرکن، راه بی بازگشتی برای شهردار جدید است. لیستی از پروژه های ناتمام و زخمی شده از ادوار قبل وجود دارد که تغییر مکان، سامان بخشی و یا اتمام آن ها قطعا اولویت بیشتری دارد. زیپ لاین، پروژه طاووس، گذر قائم، پارکینگ دروازه و … فقط بخشی از این موارد هستند. در این میان، تقویت زیرساخت ها اثرات بلندمدت بیشتری برای شهر خواهد داشت.

7️⃣ بازنگری در منابع انسانی شهرداری با رویکرد کارآمدسازی

شهرداری دزفول با حدود ۲۰۰۰ نیرو، ماهیانه بیش از ۱۵ میلیارد تومان(طبق بعضی شنیده ها تا ۱۸ میلیارد تومان) حقوق پرداخت می کند. معتقدم که بخش قابل توجهی از این نیروها در موقعیتی نامناسب قرار گرفته و کارایی لازم برای شهرداری را ندارند. بررسی و بازنگری در تخصص و تجربه کارکنان، به کارگیری افراد کارآمد در نقاط مهم و ترفیع دلسوزانی که به دلیل بی توجهی در پستوهای شهرداری جای گرفته اند، موجب چالاکی مجموعه شهرداری و مانع هدر رفتن انرژی و منابع می گردد.

8️⃣ با تشکیل هسته های مشاوره ای از نخبگان دانشگاهی، وَجه علمی تصمیماتتان را تقویت کنید.

این موضوع، نه فقط برای شهرداری، بلکه برای هر مجموعه ای که میخواهد با آینده نگری، راه صحیح و دقیقی را بپیماید، ضروری و واجب است. درصورت وجود روحیه مشورت پذیری، کافی است نیم نگاهی به ظرفیت های موجود در دانشگاه های دزفول و حتی استان صورت بگیرد… .

9️⃣ رعایت تعادل در ارتباط با رسانه ها؛ به دنبال محبوبیت سازی به واسطه تبلیغات نباشید.

شهردار جدید دزفول می بایست ضمن ارتباط مداوم با رسانه ها، در این ارتباط تعادل را رعایت کند. این ارتباط نباید به گونه ای باشد که برخی رسانه ها به طمع منافع یا توجهات، نقش روابط عمومی شهردار را بازی کنند و یا به عنوان دستگاه تولید محبوبیت های تقلبی برای شهردار عمل کنند. از طرفی هم این ارتباط نباید به گونه ای باشد که سوالات و شبهات رسانه ها بی پاسخ بماند.

ارسال نظر

     


-->