پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

از این پس “چادر مشکی” در داخل تولید می شود

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دانش فنی تولید چادر مشکی خریداری شده است، از راه اندازی واحد تولید چادر مشکی ˈحجاب شهرکردˈ تا اواسط سال آینده خبر داد.

‘گلناز نصرالهی’ ،مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با راه اندازی این واحد تولیدی 10 میلیون متر انواع پارچه ساده و گلدار چادری با کیفیت مرغوب تولید می شود.
 
وی افزود:در این زمینه تمام گشایش اعتبارات ماشین آلات بافندگی و رنگرزی و چاپ و تکمیل به ارزش 20 میلیون دلار انجام و دانش فنی آن هم خریداری شده است.
 
نصرالهی ادامه داد: شرکت کره ای دارنده دانش فنی آن تضمین صادرات 30 درصد از تولیدات را داد و امیدواریم از مهر ماه سال جاری واردات ماشین آلات انجام شود.
 
وی تاکید کرد: هر ساله بحث تولید پارچه چادر مشکی در اولویت سرمایه گذاری صنعت نساجی گنجانده می شده و این مساله مورد پیگیری بوده و امسال هم در اولویت سرمایه گذاری قرار دارد و خوشبختانه پیگیری های قبلی برای ایجاد یک واحد تولید پارچه چادر مشکی با کیفیت مناسب نیز به نتیجه رسید.
 
نصرالهی با اشاره به نیاز سالانه 70 تا 75 میلیون متر پارچه چادر مشکی در کشور، اضافه کرد: براساس نیاز سالانه به استفاده از پارچه چادر مشکی، ظرفیت راه اندازی چهار تا پنج واحد مشابه دیگر در کشور وجود دارد.
 
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: اعتقاد داریم این نوع تولید باید از سوی بخش خصوصی انجام شود و هم اکنون نیز بخش خصوصی توانمند در این صنعت تولیدات مرغوب را ارائه می کند.
 
نصرالهی همچنین در زمینه نحوه حمایت از این صنعت، اظهار داشت: اگر در زمینه تولید پارچه به خصوص چادر مشکی تقاضا باشد در مراحل طی کار و در زمان گرفتن تسهیلات ارزی و ریالی، پیگیری های لازم از طریق وزارتخانه انجام می شود و مسائل واحد را با اولویت بیشتری پیگیری می کنیم.
 
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه یکی از وجوه حمایت از این واحدها را حمایت های تعرفه ای برشمرد و گفت: اکنون به علت اینکه پارچه چادر مشکی در کشور تولید نمی شود، حمایت های تعرفه ای هم نسبت به سایر پارچه ها بسیار کم و در حد نخ و الیاف است اما در صورت راه اندازی واحدهای بیشتر تولید پارچه چادر مشکی حمایت های ما نیز در حد کالای نهایی پارچه خواهد بود.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر تعرفه واردات چادر مشکی 10 درصد و سایر پارچه ها 30 و 32 درصد تعیین شده است.
 
نصرالهی سپس تولید اندک پارچه زنانه مرغوب را از ضعف های بخش نساجی کشور دانست و گفت: راه اندازی این واحد تولید چادر مشکی می تواند شروعی برای تولید پارچه زنانه مرغوب در کشور باشد چرا که از این نظرهم اهمیت دارد که این نوع کارخانجات قابلیت تولید پارچه های لباسی مرغوب را داشته باشند.
 
وی در ادامه با اشاره به تولیدات کارخانه بروجرد، افزود: اخیرا در این واحد افتتاح واحدهای دوزندگی به ایجاد اشتغال در آن منطقه کمک زیادی کرده است.
 
نصرالهی ادامه داد: دو تا از کارخانجات موجود با ماشین آلات فعلی در حال تولید پارچه چادر مشکی هستند که از لحاظ کیفی محصولاتشان متوسط است.
 
وی تاکید کرد: آمادگی داریم که در تامین نقدینگی و حل مسائلی که واحدهای تولید پارچه چادر مشکی با سازمانهای دیگر دارند، کمک کنیم.
75h0e69d
 
رجانیوز

اخبار مرتبط