پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

از پاره کردن پرچم سیدالشهدا تا «وحشی» نامیدن عزاداران حسینی توسط کروبی

حماسه 9 دی 88 علل و ریشه های متعددی داشت که تفصیل هر یک از آنها مجال جداگانه ای می طلبد اما بدون تردید یکی از عوامل اصلی این واقعه تاریخی را باید حوادث روز عاشورای 88 دانست که حامیان موسوی، کروبی و عوامل ضد انقلاب با آشوبگری و هتک حرمت عزای سیدالشهدا علیه السلام بیش از پیش منجر به تحریک عواطف توده های مردمی شدند که در راهپیمایی 9 دی به خیابانها آمده و خواستار اشد مجازات برای سران فتنه شدند.

در همین راستا، بازخوانی حوادث تلخ روز عاشورا بعد از 5 سال می تواند تصویر درستی نسبت به یکی از عوامل پیدایی حماسه 9 دی برای مخاطب ایجاد کند، حوادثی که در ادامه به نقل از  کتاب روزشمار 8 ماه نبرد مقدس و به روایت رسانه های ضد انقلاب و داخلی گردآوری شده است:

شبکه تلوزیونی مجاهدین خلق (منافقین): «جوانان شجاع در تهران، ساختمان مرکز کل راهنمایى و رانندگى نیروى انتظامى رژیم در خیابان آزادى را درهم کوبیدند و تمامى شیشه هاى آنرا خرد کردند. جوانان هم‌چنین شمارى از مزدوران نیروى انتظامى را در این منطقه خلع لباس کردند.

در خیابان خوش درگیریهاى سنگین جریان دارد و مردم چندین موتور دیگر از مأموران سرکوبگر نیروى انتظامى را به آتش کشیدند. از میدان ولیعصر تا پشت دانشگاه صنعتى شریف، درگیرى ادامه دارد و مردم مىگویند شام غریبان را برایتان شام غریبان مىکنیم. تظاهر کنندگان شعار مىدهند “استقلال آزادى جمهورى ایرانى” هم چنین جوانان در سر خیابان وصال شیرازى در تهران یک لندکروز نیروى انتظامى را به آتش کشیدند. مردم در بسیارى از نقاط تهران سنگها و موزاییکهاى بالکن ها را مىشکستند و به سمت مزدوران بسیجى و مأموران سرکوبگر نیروى انتظامى پرتاب مىکردند.»

* رجانیوز: «از صبح امروز، عده‌ای که به صورت سازماندهی شده بدون حمل هرگونه ادوات مخصوص عزاداران و دسته‌جات عزاداری، نمادهای سبز اموی را حمل می‌کردند، به صورت سازماندهی شده از خیابان‌های اسکندری به سوی تقاطع خیابان توحید، میدان فردوسی به سمت میدان انقلاب، میدان امام حسین(ع) پل چوبی، خیابان حافظ به سمت چهارراه کالج و چهارراه ولی‌عصر حرکت کردند و با اخلال در عبور و مرور عزاداران و مردمی که در تردد به سمت مجالس عزاداری بودند، شعارهای انحرافی سردادند.

برخی بقایای فرقه موسوی شعارهای “مرگ بر دیکتاتور” و “یا حسین میرحسین” را در حالی که دست‌های خود را بالای سر گرفته و به هم می‌زدند، تکرار می‌کردند. این افراد که به چوب، چماق و سنگ مسلح بودند، پس از هر درگیری با نیروهای انتظامی و متفرق شدن، به خیابان‌های فرعی هجوم می‌آورند و با تخریب اموال عمومی به‌ویژه شکستن شیشه‌ها قصد داشتند، به زور وارد منازل مردم شوند که در برخی موارد به‌دنبال مقاومت صاحبان منازل، اغتشاشگران آنان را مضروب و به منازل نیز خساراتی وارد کردند. آشوبگران در تقاطع اسکندری- آزادی با کندن میله‌های خطوط ویژه اتوبوس‌های تندرو و قرار دادن آن‌ها در وسط خیابان تلاش کردند تردد مردم را مختل کنند.

این افراد هر خودرویی را که گمان می‌کردند ارتباطی با نیروهای انتظامی و یا مردم مؤمن دارد، با سنگ مورد حمله قرار می‌دادند. اغتشاش‌گران در تقاطع کریمخان- حافظ 2 خودروی پلیس را آتش زدند و تاکنون آتش زدن 26 موتور از موتورهای ناجا و مردم نیز گزارش شده است. این افراد همچنین در مسیرهای اصلی اقدام به آتش زدن سطل‌های زباله و قرار دادن آن‌ها در وسط خیابان کردند، به طوری که دود ناشی از این اقدام برخی خیابان‌ها را فراگرفت. در واکنش به این فتنه‌گری‌ها که همزمان با حضور عزاداران تهران در مساجد، حسینیه‌ها و هیئات عزاداری انجام شد، هزاران نفر از عزاداران حسینی برای جلوگیری از ادامه اغتشاش فتنه‌گران وارد صحنه شدند و با شعارهای خود امویان را فراری دادند. شمار قابل توجهی از مردم نیز در تقاطع انقلاب- فلسطین تجمع کردند.

این افراد با سردادن شعارهای انقلابی از جمله “لبیک یا خامنه‌ای لبیک یا حسین است” و سینه‌زنی، اقدامات خرابکارانه اغتشاشگران را محکوم کردند و حاج سعید حدادیان در جمع این افراد اقدام به مرثیه‌سرایی کرد. هم چنین دانشجویان انقلابی که از عزاداری دانشگاه تهران به این محل آمده بودند، در روز عاشورا حتی پس از برخورد فیزیکی نیروهای انتظامی با اغتشاشگران از پلیس می‌خواستند برخورد با این افراد جاهل را به آنان واگذار کند تا بدون هرگونه درگیری آنان را متواری کنند. عاشقان ولایت شعارهای “الله اکبر خامنه‌ای رهبر”، “حزب فقط حزب حزب الله، سید علی روح الله “، “منافق حیاکن عاشورا را رها کن” و “مرگ بر منافق”، “حزب فقط حزب علی رهبر فقط سید علی”، “ماشالله حزب الله”، “مرگ بر منافق”، “این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده”،‌” وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد ارتش عالم نتواند که جوابم دهد” سر دادند و هرلحظه بر شمار راهپیمایان مردمی افزوده شد. گفتنی است در حاشیه میدان ولی‌عصر(عج) تهران پرچم‌های مقدس یا زهرا(س) و یا حسین(ع) توسط امویان پاره و کیوسک پلیس نیز آتش زده شد.

صدها موتور سوار نیز که پرچم های هیئات خود مرکب از “یاحسین”، “یا مهدی ادرکنی” و… را به دست گرفته‌اند، به طور مستمر در خیابان انقلاب به گشت زنی پرداختند. در این تجمع دکتر روح الامینی پدر مرحوم محسن روح الامینی نیز حضور داشت و علیه اغتشاشگران شعار داد.»

 * خبرگزاری فارس فیلمی از حضور فائزه هاشمی رفسنجانی در جمع اغتشاشگران روز عاشورا را منتشر ساخت و نوشت: «فائزه هاشمی پس از چند روز سپری کردن تعطیلات در شمال کشور، روز عاشورا هم به جمع آشوبگران در تهران پیوست. وی روز عاشورا به همراه حدود 15 نفر از بستگان و خانواده در اغتشاشات حضور پیدا کرد.»

* وزارت اطلاعات در بیانیه ای اعلام کرد که در جریان اغتشاشات تهران که طی آن فتنه‌گران به دسته‌های عزاداری سوگواران سیدالشهدا(ع) حمله کرده و همچنین تعدادی از خودروهای عمومی و شخصی و برخی اماکن عمومی را به آتش کشیدند، تعدادی از عناصر گروهک تروریستی منافقین دستگیر شدند.

* شبکه ایران پیرامون بیانیه مهدی کروبی در مورد حوادث روز عاشورا نوشت: مهدی کروبی در بیانیه ای که در ابتدای آن به اشتباه آیه شریفه «انالله و ان الیه راجعون» را «الراجعون» نوشت، عزاداران حسینی (ع) را جماعتی وحشی خطاب کرد و اعلام کرد: «امروز در عاشورای حسینی از بدو صبح جماعتی وحشی با خشونتی وصف ناپذیر بر مردم یورش بردند و جمع زیادی را مجروح، دستگیر و بنابرگزارش های رسیده تعدادی از هموطنان را به شهادت رساندند» و در ادامه نیز جمهوری اسلامی را با رژیم پهلوی مقایسه کرد و با شهید خواندن اوباش روز عاشورا، نتیجه گرفت جمهوری اسلامی از رژیم شاهنشاهی نیز بدتر است زیرا حرمت این روز را نگه نداشته است. کروبی در ادامه بیانیه خویش افرادی که در روز عاشورا شعار علیه جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه سر می دادند را فرزندان زهرا (س) نامید و از فراری دادن آنها توسط عزاداران حسینی (ع) اعلام نارضایتی کرد: «یا رب چه شده است که حرمت عاشورا و عزاداران فرزند زهرا (س) در ظهر عاشورا نگاه داشته نمی شود و آنان را به خاک و خون می کشند. یا رب چه شده است که حرمت خون مردم در این ماه عزیز هم رعایت نمی گردد؟»

* فارس: تیم‌های ترور ضدانقلاب در اقدامی مشکوک یکی از نزدیکان میرحسین موسوی را به قتل رساندند. این اقدام مشکوک در حالی صورت گرفته است که گزارش ها حاکی از استفاده از اسلحه مخصوص تیم های ترور در این اقدام مشکوک دارد، چنانکه نوع سلاح و گلوله استفاده شده در این حادثه، نوعی خاص و کمیاب از گلوله و سلاح مخصوص تیم های ترور است. اما در این حادثه مشکوک آنچه بیش از همه قابل توجه بوده است، انتخاب خواهرزاده موسوی در میان جمعیت حاضر در خیابان است، انتخابی که اتفاقی به نظر نمی رسد. خواهرزاده میرحسین موسوی در اغلب تجمعات پس از انتخابات حاضر بوده و از این رو هدفی نشاندار برای تیم های ترور بوده است.

* رجانیوز: «امروز یک انگلیسی در حالی که به سمت عزاداران حسینی حمله می کرد، در حوالی میدان فردوسی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. این فرد پاسپورتش را نیز به همراه داشته است.»

* دولت فرانسه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: “به دنبال اصرار مخالفان بر ادامه اعتراض‌ها و همچنین تشدید سرکوب ها، فرانسه خواستار یک راه حل سیاسى در ایران است.”

* دکتر محمد مرندی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با شبکه الجزیره در خصوص کشته شدن علی موسوی خواهر زاده میرحسین موسوی و کشته شدن هشت نفر به نقل از برخی سایت ها گفت: «من دقیقا نمی دانم که تعداد کشته ها چقدر است اما از چهار نفری که کشته شدند، تنها یک نفر به ضرب گلوله کشته شد که آن یک نفر خواهرزاده آقای موسوی بود! پلیس می گوید که آنها به هیچ کس شلیک نکردند. آنها مشکوک هستند که وی ممکن است ترور شده باشد تا تنش ها در شهر تهران افزایش یابد. قضیه مشکوک است چون چگونه یک نفر از میان جمعیت هزار نفری به طرز گزینش شده ای هدف قرار می گیرد؟!» وی در ادامه گفت: «به نظر من بزرگترین مشکلی که آقای موسوی دارد این است که وی بیشتر و بیشتر دارد رادیکال می شود و حامیان وی هم بیشتر و بیشتر غربگرا و سکولارتر می شوند. اردوگاه موسوی اساسا شکسته شده و به جناح های مختلف تبدیل شده است. بسیاری از آنها خود را از آقای موسوی جدا کرده اند.»

* جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «متاسفانه امروز، در روز عاشورا در حالی‌که ملت سوگوار به طور یکپارچه در مراسم عزاداری و روضه خوانی اباعبدالله الحسین علیه السلام شرکت داشته اند و بر سرو سینه می‌زدند،‌عده‌ای ساختار شکن، با کف و سوت با حرمت شکنی عاشورای حسینی، به طور سازمان یافته و هماهنگ با سامانه های دروغ پردازی و شایعه پراکنی استکباری بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تخریب اموال عمومی و اغتشاش، به قرآن، مساجد، حسینه‌ها و تکیه‌ها، نذورات، عزادارن و مراسم حسینی اهانت و جسارت کرده‌اند و گستاخی را با شعار برعلیه باورها و ارزشهای اسلامی و مقدسات مذهبی برای تحقق خواب‌های پریشان دشمنان اسلام و ایران، بیشتر کرده‌اند … جامعه مدرسین ضمن تقدیر از حضور به موقع و شایسته شما امت خداجوی و سلحشور در برخورد با اغتشاشگران از مسئولین ذیربط درخواست می نماید که با شناسایی عوامل و مسببان این وقایع ناگوار؛ قاطعانه برخورد نموده و آنان را به سزای قانونی و شرعی خویش برسانند. »

اخبار مرتبط