اگر کسی این سه ویژگی را داشته باشد شهیداست - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
10th، می 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 10 th می 2013 ساعت 12:19 ب.ظ | کد خبر: 2800  

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی صبح امروز در پنجمین یادواره شهدای شهر نور بیان داشت: در قاموس دین ما چیزی بالاتر از شهادت نیست و به همین خاطر ائمه اطهار برای شهادت گریه و زاری می‌کردند.

وی اظهار داشت: در احادیث و روایات آمده که نخستین قطره خونی که از شهید بر زمین می‌ریزد، هفت پاداش دارد که نخستین آن نظر به وجه‌الله است و برای همین کسی که وارد بهشت می‌شود نمی‌خواهد دیگر به دنیا برگردد.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: شهید غصه ندارد بلکه باید حسرت خورد، اگر بدانیم شهید به کجا می‌رود و چه جایگاهی دارد، نه تنها غصه نمی‌خوریم بلکه حسرت می‌بریم و خانواده‌های شهدا هم اینچنین هستند.

رفیعی تصریح کرد: در روایات متعدد آمده که اگر از خدا شهادت را طلب کنیم، اگر در بستر و به خاطر حادثه‌ای هم فوت شویم شهید از دنیا رفتیم.

وی با بیان اینکه شهدا ناظر اعمال ما هستند طرح سئوال کرد و گفت: امروز ما چه وظیفه‌ای داریم و چه باید بکنیم که با شهدا محشور شویم و ثواب شهید داشته باشیم، در مقابل شبیخون دشمن که فرهنگ جامعه ما را تغییر می‌دهد چه باید بکنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر می‌خواهیم ثواب شهید داشته باشیم باید فرهنگ شهادت که همان فرهنگ حجاب، نماز، ایثار، فداکاری، دفاع ، ولایت‌پذیری و اطاعت از ولی فقیه است را در جامعه نهادینه کنیم.

رفیعی تصریح کرد: دشمن برای تغییر فرهنگ لباس، حجاب، ازدواج و به طور کل تغییر زندگی ما تلاش زیادی می‌کند و گاهی هم خودمان ناخواسته به ویژه در صدا و سیما مروج آن هستیم ،من این را به صدا و سیما گفتم که اگر بخواهیم زن بی‌سواد را نشان دهیم یک زن جنوب شهری چادری را نشان می‌دهیم و در مقابل یک زن بالا شهری بدون چادر و حجاب متعارف را متمدن، باسواد و دارای فرهنگ معرفی می‌کنیم.

استاد حوزه تاکید کرد: تا فرهنگ شهادت در جامعه نهادینه نشود و الگوها و ارزش‌های اسلامی تبیین نشود که این وظیفه همه فرهنگ‌سازان از جمله رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما است، ما مشکلات را خواهیم داشت.

وی در ادامه با ذکر احادیثی درباره چگونگی اعمال برای شهید شدن به حدیثی از امام علی (ع) اشاره داشت که فرمود: «اگر کسی این سه ویژگی را داشته باشد، شهید است، خداشناس، پیغمبرشناس و امام شناس باشد».

رفیعی افسردگی و بیماری روحی در جامعه را عدم انس با قرآن ذکر کرد و ابراز داشت: رسول اکرم (ص) فرمودند:«اگر می‌خواهید سعادتمند زندگی کنید و شهید بمیرید و روز قیامت نجات پیدا کنید با قرآن انس داشته باشید».

منبع: فارس

ارسال نظر

     


-->