پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

بازتاب بیانات رهبری در رسانه های جهان

بیانات دیروز مقام معظم رهبری بازتابهای گسترده ای در رسانه های بین المللی داشته است.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز دوشنبه در دیدار علما، صاحبنظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و اجلاس اتحادیه رادیو تلویزیونهای اسلامی، مبارزه با نقشه های استکبار در منطقه را مصداق بارز جهاد فی سبیل الله خواندند و با اشاره به مقابله قاطع با «تلاش آمریکا برای سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته ای و نفوذ اقتصادی سیاسی و فرهنگی در ایران»، افزودند: نقشه نظام سلطه در منطقه بر دو پایه ایجاد اختلاف و نفوذ استوار است که باید با نقشه های صحیح هجومی و دفاعی به مبارزه هوشیارانه و بی وقفه با آن پرداخت.

در همین راستا، «رویترز» به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد که بر نامعلوم بودن نتیجه نهایی تفاهم هسته ای وین اشاره دارد و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری نوشت: نیت آنها (آمریکا) این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور؛ ما این راه را بستیم؛ ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست. نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی.

با این حال این رسانه انگلیسی زبان مدعی شد که به باور تحلیلگران با توجه به حمایت رهبر عالی انقلاب از «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در طول مذاکرات، امکان کمی وجود دارد که وی با توافق هسته ای ایران مخالفت کند.

از سوی دیگر «آسوشیتد پرس» سخنان امروز مقام معظم رهبری را نشانه ای ازحمایت ضمنی ایشان از خواست مجلس ایران مبنی بر بازنگری و رای گیری درباره توافق هسته ای ایران دانست.

با توجه به اینکه مجلس و شورای عالی امنیت ملی ایران طی روزهای آینده جمع بندی به دست آمده در مذاکرات هسته ای ایران را بررسی خواهند کرد، آسوشیتدپرس به بیانیه بیش از ۲۰۰ نماینده ایرانی اشاره کرد که در آن از حسن روحانی خواسته اند تا توافق هسته ای ایران را برای رای گیری تسلیم مجلس کند.

«نیویورک تایمز» نیز با اتخاذ رویکردی مشابه از عدم رای قطعی مقام رهبری در خصوص توافق هسته ای ایران سخن گفت اما این نکته را یادآوری کرد که ایشان به دفعات حمایت خود را از مذاکره کنندگان هسته ای ایران اعلام کرده اند.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نیز به نقل از مقام معظم رهبری نوشت: توافق هسته ای ایران به منزله گشودن درهای جمهوری اسلامی ایران به روی نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکا نیست و امکان رد این توافق از سوی هر دو کشور وجود دارد.    

پایگاه خبری «العهد» لبنان در صفحه نخست خود فرمایشات مقام معظم رهبری را پوشش داد و به نقل از ایشان اعلام کرد ما هرگز اجازه نفوذ آمریکا در ایران را نمی دهیم و با تمام قوا در برابر این موضوع ایستادگی می کنیم. ایشان همچنین در رابطه با وضعیت یمن فرمودند: ما به ملت مظلوم یمن کمک می کنیم و در این راه هر چه در توان داشته باشیم ارایه خواهیم کرد.

شبکه تلویزیونی «المیادین» نیز اظهارات رهبر انقلاب را به صورت اخبار فوری منتشر کرد و به نقل از وی گفت: آمریکایی های برای تجزیه عراق و سوریه تلاش می کنند اما این امر محقق نخواهد شد.

پایگاه خبری «المنار» نیز در صفحه نخست خود به انعکاس سخنان مقام معظم رهبری پرداخت و در تیتری به نقل از ایشان نوشت: با تمام قوا در برابر هر گونه نفوذ آمریکا ایستادگی خواهیم کرد.

kar

اخبار مرتبط