پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

هر 2.5 ساعت،یک مجروح، هر 10 روز یک مرگ و هر 36 روز یک معلولیت در بین موتورسواران دزفول اتفاق می‌افتد

دبیر کمپین آموزشی تک‌سواران جنوب در دزفول گفت: در شش ماهه نخست امسال آمار حوادث رانندگی این شهرستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 14 درصد افزایش داشته، ضمن اینکه 60 درصد آنها موتورسوار بوده‌اند.
خبرگزاری فارس: افزایش 14 درصدی آمار حوادث رانندگی در دزفول/ 60 درصد موتورسوار بوده‌اند

به گزارش دزمهراب مریم مظاهری به مناسبت 25 آذر روز بدون حادثه اظهار کرد: با توجه به اینکه در روزهای آخر کمپینی به سر می‌بریم که با هدف اصلی پیشگیری از وقوع تصادفات انجام شد و از دید این کمپین، آموزش و ارتقای سطح اطلاعات عمومی و تخصصی موتورسواران، یکی از موثرترین راه‌کارهای کاهش تصادفات و سوانح است.

وی اضافه کرد: از شهروندان گرامی به خصوص موتورسواران انتظار داریم تا نهایت همکاری را کرده تا بتوانیم برای نخستین بار در شهرمان دزفول، یک روز را بدون حادثه سپری کنیم و آن روز، روز پایانی اجرای فاز نخست کمپین یعنی چهارشنبه 25 آذرماه جاری است.

دبیر کمپین آموزشی تک‌سواران جنوب در دزفول با تاکید بر اینکه برای اصلاح فرهنگ رانندگی در هر جایی، نیازمند عزم همگانی و حضور مؤثر همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها هستیم گفت: متأسفانه گزارش‌ها در این زمینه حاکی از آن است که هنوز به هدف مورد نظر که همانا نهادینه کردن فرهنگ صحیح رانندگی در دزفول است دست نیافته‌ایم چرا که باز هم عامل انسانی بیشترین دلیل حوادث رانندگی است.

مظاهری ادامه داد: بروز سوانح رانندگی علاوه بر خسارت‌های جانی و صدمات جبران‌ناپذیری که به خانواده قربانیان وارد می‌کند، باعث وارد آمدن خسارات قابل توجه اقتصادی و روانی نیز می‌شود، و موتورسواران می‌توانند فقط با رعایت برخی نکات اولیه ایمنی، از بروز بسیاری از حوادث مرگبار ترافیکی جلوگیری و پیشگیری کنند و این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه تغییری در نگرش‌ها و بینش آحاد جامعه ایجاد شود.

وی تصریح کرد: آمارهای مختلف شهرستان نشان می‌دهد که متاسفانه به طور میانگین در هر 2.5 ساعت یک حادثه منجر به جرح (ماهانه حدود 300 نفر)، هر 10 روز یک نفر مرگ (ماهانه حدود 3 نفر) و هر 36 روز یک نفر معلولیت (سالانه حدود 10 نفر) در بین موتورسواران دزفول اتفاق می‌افتد.

مظاهری اضافه کرد: در شش ماهه نخست امسال آمار حوادث رانندگی دزفول در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 14 درصد افزایش داشته، ضمن اینکه در این شش ماه تعداد 30 مورد مرگ ناشی از حوادث رانندگی داشته که 60 درصد آنها موتورسوار بوده‌اند، در حالی که می‌توانستیم و می‌توانیم از این معلولیت‌ها و مرگ‌ها پیشگیری کنیم.

*متوسط سالانه 89 نفر از همشهریانمان جان خود را از دست داده‌اند!

دبیر کمپین آموزشی تک‌سواران جنوب در دزفول گفت: اگر بخواهیم تعداد کشته شدگان ناشی از موتورسواری را با شهدای شهر دزفول که در طی موشک باران رژیم عراق به شهادت رسیدند مقایسه کنیم، نتیجه می‌گیریم که در طول هشت سال جنگ تحمیلی، به طور متوسط سالانه 89 نفر از همشهریانمان در اثر حملات مغرضانه دشمن، جان خود را از دست داده‌اند، در صورتی که در شش سال گذشته توسط وسایل نقلیه خودمان، به طور متوسط سالانه 97 نفر تلفات رانندگی داشته که از این تعداد در هر سال به طور متوسط 43 نفر موتورسوار بوده‌اند.

وی همچنین عنوان کرد: در مدت یک ماه کمپین سعی کرده‌ایم تا از طُرق مختلف نظیر: نصب بنر و توزیع بروشور در نقاط مختلف شهر، هنرستان‌ها و دبیرستان‌های پسرانه، مساجد و نماز جمعه، آموزشگاه‌های رانندگی، کلاس‌های آموزشی راهور، سخنرانی در خطبه‌های نماز جمعه توسط امام جمعه دزفول، سخنرانی و آگاه سازی در هنرستان‌های پسرانه و انجمن اولیا و مربیان، بازدید دانش آموزان از پارکینگ پلیس راهور، برنامه‌های رادیویی، پخش پیام‌ها و پوسترهای کمپین در شبکه‌های اجتماعی برای دانش آموزان و سایر اقشار جامعه، ارسال پیامک برای شهروندان، برگزاری کلاس‌های آموزش عملی استفاده صحیح از موتورسیکلت برای دانش آموزان و همچنین ایجاد سایت کمپین به آدرس cmdez.ir اطلاع رسانی کنیم.

دبیر کمپین آموزشی تک‌سواران جنوب در دزفول در پایان خطاب به شهروندان دزفولی، خاطرنشان کرد: بیایید همه دست به دست هم دهیم تا امسال یک خانواده کمتر عزادار شود، بیایید برای رعایت قوانین و مقررات رانندگی و حفظ و ارتقاء ایمنی سوگند یاد کنیم ما «چنگال هیولای تصادف را خواهیم شکست»، 25 آذر را بدون حادثه سپری کنیم.

منبع/فارس

اخبار مرتبط