پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

ترک ضیافت افطاری روحانی در اعتراض به حمایت از سران فتنه

افطاری دیشب رئیس‌جمهور با جمعی ازنمایندگان احزاب و فعالین سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب باحواشی مختلفی همراه شد.
به گزارش دزمهراب به نقل از رجانیوز یکی از مهمترین حاشیه‌های افطار دیشب حضور برخی مجرمین و محکومین سیاسی و اقتصادی در بین میهمانان و حتی سخنرانان این مراسم بود. فیض‌الله عرب‌سرخی، محسن امین‌زاده و محمدقوچانی سه تن از فعالین و محکومین فتنه ۸۸ از جمله این افراد بودند.
غلامحسین‌کرباسچی که در سال ۸۸ رئیس ستاد کروبی را عهده‌دار بود یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که پس از حدادعادل به روی سن رفت. کرباسچی بدون اشاره به جرم بزرگ سران فتنه در «زیر سوال بردن نتیجه انتخابات و اردوکشی خیابانی» با تاکید بر اینکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی همواره از اصل نظام و انقلاب حمایت می کرده اند و قصد سوء نداشته اند، خواستار پایان حصر آنها شد. کرباسچی همچنین با نام‌بردن از موسوی به عنوان «سید مظلوم» گفته بود او کلان نظام را قبول دارد. این سخنان کرباسچی با عکس‌العمل جمعی از اصولگرایان حاضر در مراسم از جمله مصباحی‌مقدم  و ترک جلسه توسط آنها روبرو می‌شود.
مصباحی‌مقدم پس از ترک جلسه، این اقدام خود را اعتراضی به حمایت از سران فتنه در این ممراسم عنوان کرد و گفت: «آقای کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در این جلسه میرحسین موسوی را به سید مظلوم تعبیر کرد در حالیکه اگر بناست او سید مظلوم باشد لابد ظلم کننده به او نیز نظام است.»
فارغ از اینکه تریبون دادن به چهره بدنامی مثل کرباسچی که سابقه محکومیت حبس به خاطر مفاسد اقتصادی در سال ۷۷ و حمایت از فتنه ۸۸ را در کارنامه دارد، اقدامی در خور انتقاد است؛ نکته قابل توجه آن است که چهره‎اي که سابق فساد اقتصادي در کارنامه خود دارد، مدعي و دادخواه مفسدين سياسي شده است، نکته ‎اي که شايد باز هم خاطرات حضور برخي چهره ‎هاي فاسد ا قتصادي چون مهدي هاشمي در فساد بزرگ سياسي ۸۸ را نيز زنده کند.
اما نکته تامل برانگيز و البته مضحک ماجرا آنجاست که رئيس ستاد کروبي که در روز انتخابات در دانشگاه اميرکبير حاضر شده و آنجا به صراحت اعلام کرد که به موسوي راي خواهد داد، اين بار هم در مقام دفاع از سران فتنه ترجيح داد تا از موسوي بگويد و نسبت به کسي که رياست ستاد او بر عهده داشته و به نوعي مسبب کشيده شدن وي به دام هلاکت سياسي بود، چندان اعتنايي از خود نشان ندهد، موضوعي که بايد از آن به يکي از طنزهاي تلخ سياسي در سال‎هاي اخير اشاره کرد.
«رفع‌حصر سران فتنه» بدون عذرخواهی و اعتراف به اشتباه مساله ‌ای بود که در ابتدای روی کارآمدن دولت حسن روحانی، جریان حامی فتنه که فضا را برای فعالیت مهیاتر می‌دید سعی کرد از سویی با واسطه‌تراشی و از سوی دیگر با ایجاد موج رسانه‌ای آن را پیگیری کند. اقدامی که با عکس‌العمل رهبرمعظم انقلاب در دیدار دانشجویان سال۹۲ مواجه می‌شود: «در انتخابات سال ۸۸، آن كسانی كه فكر میكردند در انتخابات تقلب شده، چرا برای مواجهه‌ی با تقلب، اردوكشی خیابانی كردند؟ چرا این را جواب نمیدهند؟ صد بار ما سؤال كردیم؛ نه در مجامع عمومی، نخیر، به شكلی كه قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند. خب، چرا عذرخواهی نمیكنند؟ در جلسات خصوصی میگویند ما اعتراف میكنیم كه تقلب اتفاق نیفتاده بود. خب، اگر تقلب اتفاق نیفتاده بود، چرا كشور را دچار این ضایعات كردید؟»

اخبار مرتبط