پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

جاده ایمن، آرزوی دیرینه مردم بخش مرکزی دزفول

بخش مرکزی دزفول با 110 هزار نفر جمعیت به عنوان پرجمعیت ترین بخش این شهرستان از ضعف زیر ساخت هایی چون جاده ایمن و استاندارد رنج می برد.

به گزارش دزمهراب به نقل از ایرنا بخش مرکزی دزفول با پنج شهر و 38 روستا به رغم گستردگی از جاده مناسب برخوردار نبوده و این امر موجب شده تا اهالی این بخش شاهد حوادث خونبار رانندگی در جاده های غیر استاندارد باشند.به گفته اهالی این بخش  تمام جاده های بخش مرکزی دزفول نیاز به بازسازی داشته و تاکنون هیچکدام از جاده های روستایی این بخش به طور کامل بازسازی و بهسازی نشده است.

در آخرین حادثه رانندگی که در جاده شهر صفی آباد دزفول بین یکدستگاه سواری پراید با یک دستگاه تریلر رخ داد راننده 27 ساله پراید زیر چرخ های تریلر جان سپرد.

اهالی بخش مرکزی دزفول جاده شهر میانرود ، امام و نیز جاده روستای بن جعفر را از جمله جاده های حادثه خیز این شهرستان با حوادث رانندگی متعدد دانسته که به رغم ترافیک سنگین از روشنایی مناسبی نیز برخوردار نمی باشند.وجود کانال های آبیاری کشاورزی در مجاورت جاده های روستایی بخش مرکزی دزفول نیز حوادث رانندگی را در این بخش تشدید کرده است.

در حادثه سقوط یکدستگاه وانت بار به کانال آبیاری در مسیر جاده سنجر در بخش مرکزی دزفول در مرداد ماه پارسال 13 تن از سرنشینان خودرو در کانال آبیاری غرق شدند.

جاده های کم عرض ، غیر استاندارد و فاقد روشنایی روستاهای انقلاب ، بنه عیسی ،بنه عبدمحمد ، روستاهای زاویه و سایر روستاهای بخش مرکزی که در مزارع کشاورزی و باغات مرکبات محصور شده رانندگی را دشوار کرده است.

به گفته بخشدار بخش  مرکزی دزفول برخی جاده های این بخش از جمله جاده روستای بن جعفر و جاده های برون شهری با ترافیک نسبتا سنگین از استاندارد لازم برخوردار نیستند. ˈ غلامعلی سعادتی پورˈ افزود:جمعیت بالای شهرستان دزفول و نیز قطب گردشگری منطقه می طلبد تا توجه بیشتری نسبت به جاده های این شهرستان صورت گرفته و نسبت به تعریض و ایمن سازی جاده های این شهرستان اقدام لازم صورت گیرد.

وی همچنین در ادامه  افزود: به دلیل کم عرض بودن بسیاری از جاده های روستایی بخش مرکزی ، سوانح رانندگی در این جاده ها افزایش یافته که خسارات مالی و جانی بسیاری برای شهروندان به دنبال داشته است.

وی همچنین  خواستار ساماندهی وایمن سازی جاده های بخش مرکزی دزفول شد و گفت:علاوه بر مشکل جاده ، کمبود آب آشامیدنی ناشی از فرسودگی شبکه انتقال از دیگر مشکلات این بخش بوده که ساکنان بسیاری از روستاها را با مشکل مواجه کرده است.

سعادتی پور با اشاره به جمعیت 110 هزار نفری بخش مرکزی دزفول از کمبود فضای آموزشی به عنوان دیگر مشکل این بخش نام برد و اظهار کرد: اکثر آموزشی بخش مرکزی دزفول فرسوده بوده و نیازمند بهسازی است. بخشدار مرکزی دزفول هم چنین  تاکید کرد :به رغم اقدامات اداره نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس و نیز کمک خیرین همچنان فضاهای آموزشی موجود در بخش مرکزی دزفول جوابگوی نیاز نبوده و باید اعتبار ویژه ای به رفع کمبود فضای آموزشی این بخش اختصاص یابد.

سعادتی پور تغییر کاربری اراضی کشاورزی را تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی دزفول دانست و گفت: ساخت و ساز در اراضی کشاورزی همچنین ساخت و سازهای غیر مجاز در بخش مرکزی دزفول مشکلی است که جلوگیری از ادامه آن اقدام جدی سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی را می طلبد.

وی افزود:برخی روستاهای بخش مرکزی دزفول از جمله روستاهای زاویه ها از خدمات تلفن ثابت محروم بوده که انتظار می رود اداره مخابرات برای حل این مشکل وارد عمل شود.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز احداث جاده ایمن و استاندارد را مهمترین مطالبه اهالی روستاهای دزفول از دولتمردان عنوان کرد.

ˈ عباس پاپی زاده پالنگان  ˈ فقدان جاده ایمن و استاندارد را یکی از مشکلات عمده مناطق مختلف شهرستان دزفول به ویژه بخش های سردشت و شهیون و بخش مرکزی برشمرد.

وی همچنین در ادامه  بیان داشت :تکمیل طرح نیمه تمام چهار راه آوج در بخش مرکزی و در مسیر جاده دزفول ، شوش و مسیر شهرهای تابعه این شهرستان 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

پاپی زاده با بیان وضعیت نامناسب شهرستان دزفول از نظر زیر ساخت های لازم به ویژه در بخش جاده افزود:پل چهار راه آوج دزفول به همراه چند طرح دیگر این شهرستان در بخش جاده در قالب یک پروژه ملی ارائه شده است.

رییس اداره راه وشهرسازی دزفول نیز گفت:برای تعریض و ایمن سازی جاده روستای بن جعفر 40 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

ˈ منصور نظریان سیاهپوشˈ افزود: عملیات لکه گیری جاده محمدبن جعفر دزفول به طول چهار کیلومتر و با صرف پنج میلیارد ریال انجام شد.  وی گفت:به منظور کاهش سوانح رانندگی در جاده بن جعفر بخش مرکزی دزفول ، تعریض و ایمن سازی این جاده با تخصیص اعتبار لازم ضروری است.

نظریان سیاهپوش افزود:عملیات روکش آسفالت جاده دزفول ، شوشتر نیز با اعتباری افزون بر یکصد میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی آغاز شده که طی امسال تکمیل خواهد شد.

بخش مرکزی دزفول

اخبار مرتبط