پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

خاتمی به‌زودی توبه‌نامه خواهد نوشت!

سید محسن میرشمسی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور درباره توبه حر و باز بودن در توبه نوشت:

من برخلاف خیلی‌ها که صحبت اخیر حسن روحانی درباره توبه حُر را با نسبت دادن آن به موسوی و کروبی تفسیر و تأویل کرده‌اند، اعتقاد دارم که این اظهارات متوجه سیدمحمد خاتمی است نه موسوی و کروبی!

چراکه اولاً موسوی و کروبی تاکنون توبه نکرده‌اند که بخواهد توبه‌شان پذیرفته شود و به نظرم در آینده هم توبه نخواهند کرد و روحانی هم همان ابتدای به قدرت رسیدنش به این درک رسید که وعده رفع حصرش به اصلاح‌طلبان عملی نیست و نباید بی‌جهت خود را برای موسوی و کروبی به زحمت بیندازد.

ثانیاً اگر اظهارات جناب روحانی درباره توبه حُر را به عنوان یک گزاره در کنار اظهارات اخیر جناب خاتمی مبنی بر اینکه “ما منکر اشتباهات خود نیستیم و اصلاحات باید کمک کند بدبینی‌های احتمالی که نظام نسبت به این جریان پیدا کرده، حذف شود” به عنوان یک گزاره دیگر قرار دهیم و این دو گزاره را با لحاظ کردن عدم توبه موسوی و کروبی و ناامیدی روحانی از رفع حصر این دو نفر تحلیل کنیم، به نتیجه‌ای جز تلاش روحانی برای توبه خاتمی و پذیرش این توبه از سوی نظام نخواهیم رسید.

با چنین اتفاقی، روحانی هم وعده رفع حصر را بدون عمل به آن به تاریخ خواهد سپرد و هم با اخذ جواز بازگشت خاتمی به حاکمیت دهان اصلاح‌طلبان را بسته نگاه خواهد داشت.

به نظرم خاتمی هم چندان بدش نمی‌آید چنین اتفاقی بیفتد. دوست صاحب‌تحلیلی هم می‌گفت خاتمی به‌زودی توبه‌نامه خواهد نوشت!

*فرهنگ نیوز

اخبار مرتبط