پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دفتر انجمن‌ دوستی ایران باسایر کشورها در دزفول افتتاح شد

به گزارش دزمهراب اولین دفتر نمایندگی انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها طی مراسمی در خانه تاریخی «تیزنو» دزفول افتتاح شد.
امام جمعه دزفول عصر پنج شنبه در آیین افتتاح اولین دفتر نمایندگی انجمن های دوستی ایران با سایر ملت ها در دزفول با بیان اینکه این کار اصیل و فرهنگی نوید بسیار روشنی برای ما دارد، اظهار کرد: امیدوارم این انجمن های دوستی زمینه ای برای رسیدن به هدف بزرگ و مورد نظر مقام معظم رهبری یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد.

حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی با اشاره به اینکه یکی از سازوکارهای رسیدن به هدف مذکور، افتتاح چنین دفتری است، افزود: شهر و دیار دزفول ریشه دارد که هرکدام از خاندان این شهر ده‌ها فقیه و مجتهد تحویل جامعه داده اند. دانشگاه جندی شاپور که اولین دانشگاه جهان است نیز در این شهر قرار دارد که نشان از ریشه و قدمت دزفول است.

وی با بیان اینکه تا سه دهه گذشته بیش از ۶ مجتهد دارای رساله در دزفول وجود داشته است، گفت: اساس تربیت مردم دزفول توسط علما، دانشمندان و فرهیختگان این شهر چنین شد که دزفول توانست در یک مقطع تاریخی در جنگ تحمیلی برای کشور بدرخشد و مقاومت کند.

انجمن های دوستی فرصتی در حوزه دیپلماسی عمومی

نایب رئیس شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها نیز در این مراسم بابیان اینکه مقاومت مردم دزفول در جنگ تحمیلی زبانزد عام و خاص است، اظهار کرد: انجمن های دوستی فرصتی در حوزه دیپلماسی عمومی هستند تا بتوانند پل های ارتباطات فرهنگی و تاریخی را بین مردمان دو کشور ایجاد کنند، ضمن اینکه ایجاد خواهر خواندگی بین کشورها، برگزاری هفته های فرهنگی، نمایشگاه های بین المللی و تبادل های اقتصادی از جمله فعالیت های این انجمن ها است.

غلامرضا سیدان با اشاره به اینکه در حوزه دیپلماسی های رسمی معمولا سیاستمداران دو کشور به رایزنی های سیاسی می پردازند، افزود: انجمن های دوستی در کشورهای توسعه یافته تشکیل شده اند تا بتوانند ارتباطات مردمی را بین ملت ها ایجاد کنند و خیلی از کارها را که دولت فرصت حضور در آن ها را ندارد به مردم واگذار شود تا خیلی راحت انجام بگیرند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مسئولان جمهوری اسلامی این فرصت را نزدیک به یک دهه است که برای انجمن های دوستی فراهم کرده اند، گفت: این انجمن ها و شبکه با تعامل وزارت امورخارجه، وزارت کشور و اداره امور دیپلماسی عمومی تشکیل شده اند که نظارت آن نیز برعهده آقای جابر انصاری سخنگوی وزارت خارجه است. ضمن اینکه تاکنون ۶۰ انجمن دوستی در وزارت کشور ثبت شده اند.

مدیران انجمن ها سفیران سابق و حال حاضر هستند

نایب رئیس شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر ملت ها بابیان اینکه اکثر مدیران این انجمن های دوستی از سفیران سابق و درحال حاضر ایران در کشورهای مختلف و نمایندگان مجلس هستند، افزود: این افراد تمام تجارب خود را به کارگرفته اند تا در ارتباط با کشورهای مختلف دنیا موفق عمل کنند.

رویکرد انجمن های دوستی غیر سیاسی است

سیدان درادامه رویکرد انجمن های دوستی را غیر دولتی، غیرسیاسی و غیر انتفاعی برشمرد و تصریح کرد: بنابراین تمام شهروندان می توانند با عضویت در این انجمن ها در ارتقای فرهنگ میهن خود خدمت کنند، چه بسا درحال حاضر نیز بسیاری از هنرمندان به عضویت افتخاری این انجمن ها درآمده اند.

همایش بین المللی دزفول چهار خرداد برگزار شود

وی با اشاره به چهار خرداد روز مقاومت دزفول عنوان کرد: پیشنهاد می کنیم در این روز یک همایش بین المللی در دزفول برگزار شود تا ما نیز بتوانیم با رایزنی های خود، زمینه حضور سفیران کشورهای مختلف به ویژه حاشیه خلیج فارس و نماینده سازمان ملل در تهران را در این همایش فراهم کنیم.

تلاش برای تقویت ارتباط دزفول با دهکده

بین المللنایب رئیس شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها، بابیان اینکه متاسفانه دزفول با وجود برخورداری از آثار تاریخی فراوان و فرهنگ غنی در ارتباط با دهکده بین المللی ضعیف است، افزود: مسئولان دزفول باید آثار و مکان های ارزشمند این شهر را در قالب بروشور و سی دی به ما ارائه دهند تا از طریق رایزن های فرهنگی خود این آثار را اطلاع رسانی کنیم.

سیدان عنوان کرد: این ظرفیت ها طلب می کرد که یک دفتر انجمن دوستی در دزفول ایجاد شود که خوشبختانه امروز این امر مهم عملی شد تا بتوانیم گام هایی را در راستای شناساندن دزفول به دنیای خارج از کشور و دهکده بین الملل برداریم.

افتتاح دفتر انجمن های دوستی فرصتی برای صادرات گسترده تر

فرماندار ویژه دزفول نیز در این مراسم افتتاح این دفتر نمایندگی انجمن های دوستی در دزفول را فرصت خوبی برای صادرات گسترده تر به کشورهای خارجی برشمرد و گفت: سالانه محصولات کشاورزی زیادی از دزفول به خارج صادر می شود که متاسفانه کمبود چنین ارتباطاتی موجب شده بود که اکثر این محصولات به نام استان های دیگر صادر شوند.

حبیب الله آصفی با بیان اینکه امیدوار هستیم این دفتر بتواند ظرفیت های دزفول را توسعه و گسترش دهد، افزود: امیدواریم دزفول که مهد تمدن است دل دریایی خود را بازکند تا تمام ملت ها از ظرفیت های آن استفاده کنند. دزفول سرزمین تمدن، فرهنگ، تولید، عشق به اهل بیت و خوبی ها است.

دنیا تشنه افکار ایرانیان است

وی عنوان کرد: دنیا تشنه افکار واندیشه ایرانیان است و قطعا دزفول برای افتتاح اولین دفتر نمایندگی این شبکه دوستی انتخاب صحیحی بود که خوشبختانه بستر آن فراهم شد و به طور قطع با مساعدت تمام مسئولان این دوستی ها و همکاری ها گسترش خواهد یافت.

دزفول در تاریخ ماندگار است

مدیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و سفیر سابق ایران در ژنو نیز دراین مراسم اظهار کرد: سرزمین ها را از افرادی که به جامعه تحویل داده اند باید شناخت. دزفول نیز به واسطه نقش برجسته ای که در طول جنگ تحمیلی داشت نشان داد که همیشه در تاریخ ماندگار بوده و همانطور که از اسناد و مدارک مشخص است این شهر سابقه ای پنج هزار، ساله دارد.

علی اشرف مجتهد شبستری افزود: دلیل آرامشی که اکنون نصیب ما با حضور در دزفول شده به طور قطع وجود شهدا و بزرگان زیادی است که در این شهر وجود دارد.

وی درادامه با بیان اینکه «ان جی او» ها و سازمان های بین المللی غیردولتی نقش بسیار سازنده و مهمی را ایفا می کنند، یادآور شد: به عنوان مثال در مجمع عمومی که سالانه برگزار می شود در چند روز اول صرفا (NGO) و سازمان های غیردولتی صحبت می کنند و ذهنیت دیپلمات هارا برای تایید و یا رد قطعنامه ای تشکیل می دهند.

مسئول انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با بیان اینکه افتتاح دفتر نمایندگی شبکه انجمن های دوستی در دزفول در ارتباطات بین المللی این شهر موثر خواهد بود، تصریح کرد: شبکه برای تمام انجمن ها فعالیت می کند بنابراین قول میدهم که شعبه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان را همانند سایر شهرهای دیگر در دزفول نیز افتتاح کنیم.

ساخت فیلم مشترک ایران و هند

مشاور هنری مجموعه انجمن های دوستی نیز در این مراسم اظهار کرد: با وجود اینکه حرفه اصلی من بازیگری سینما، تئاتر و تلویزیون است اما به دلیل اینکه در حوزه هنرهای تجسمی نیز تحصیل کرده ام به عنوان مشاور هنری مجموعه در حال فعالیت هستم.

مسیح میرحسینی با بیان اینکه ما قصد داریم با رایزنی های فرهنگی با کشورهای خارجی با آنها تبادلات فرهنگی داشته باشیم، عنوان کرد: قصد داریم این امر را ازطریق ساخت تئاتر، نمایشگاه و فیلم های مشترک عملی کنیم به گونه ای که مثلا هنرمندان کشورهای خارجی با حضور در ایران به برپایی نمایشگاه های نقاشی بپردازند و ما نیز درمقابل این اقدام را انجام دهیم.

برگزاری هفته های فرهنگی کشورهای مختلف

وی برگزاری هفته های فرهنگی کشورهای مختلف را از دیگر اهداف حوزه مشاور هنری این انجمن های دوستی برشمرد و افزود: چندی پیش هفته فرهنگی با کشور هند را در کاخ نیاوران با مشارکت انجمن و سفارت هند، برگزار کردیم و اکنون نیز با چند کشور دیگر از جمله ژاپن و تونس نیز درحال رایزنی هستیم.

مشاور هنری نایب رئیس شبکه انجمن های دوستی گفت: این تبادلات فرهنگی روابط ایران با سایر کشورها را عمیق تر می کند، ضمن اینکه طبق رایزنی با سفارت هند تلاش داریم تا فیلم مشترکی با سینمای بالیوود هندوستان که صنعت مهم این کشور است انجام دهیم.

میرحسینی همچنین بابیان اینکه تمرکز انجمن های دوستی بیشتر برروی کشورها است، یادآور شد: افتتاح دفتر نمایندگی انجمن دوستی در دزفول باعث شده تاازاین پس بتوانیم از پایتخت با شهرستان های کشور ارتباط برقرار کنیم و آنها را به کشورهای خارجی وصل کنیم.

انجمن های دوستی در ورود سرمایه گذار به دزفول کمک کنند

شهردار دزفول نیز با بیان اینکه این دفتر انجمن برمبنای گفتمان و تعامل با تمام کشورها افتتاح شده، اظهار کرد: در تفاهم نامه ای که با شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر ملل داشته ایم بر موارد مختلفی از جمله گسترش روابط فرهنگی، ارتباطات گردشگری و به ویژه ارتباط سرمایه گذاری تاکید کرده ایم.

محمدرضا کرمی نژاد عنوان کرد: امیدواریم این انجمن های دوستی باتوجه به ظرفیت های عظیم گردشگری دزفول بتوانند زمینه حضور تورهای گردشگری از کشورهای مختلف برای شناساندن منابع و پتانسیل های دزفول را فراهم کنند تا ما میزبان آنها باشیم.

وی تصریح کرد: همچنین تقاضا داریم تا با جذب سرمایه گذار و تشویق آنها به حضور در دزفول باعث پیشرفت و توسعه این شهر شوند.

شهردار دزفول افزود: اینکه دزفول به عنوان اولین شهر برای افتتاح چنین دفتری انتخاب شده قطعا حق این شهر بوده چرا که دزفول از سابقه تاریخی، علمی، اجتهادی و فرهنگی بسیار زیادی برخوردار است.

کرمی نژاد با تقدیر از پیگیری های فعالان فرهنگی این شهر از جمله علیرضا قادر پناه و محمدحسین حکمت فر پژوهشگر برجسته دزفولی و معاونت فرهنگی شهرداری دزفول برای برگزاری و افتتاح چنین دفتری، گفت: شهرداری دزفول با تمام توان آماده همکاری و تعامل با شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر ملت ها است و معاونت فرهنگی شهرداری دزفول نیز تمام تلاش خود برای استمرار این مراودات فرهنگی و ارزشمند را خواهد داشت تا به اهداف بزرگ این شهر دست یابیم.

در هیئت متشکل از مدیران ۱۶ انجمن دوستی ایران با سایر کشورها که به دزفول آمدند، دکتر مجتهد شبستری سفیر سابق ایران در ژنو و مشاور ارشد معصومه ابتکار، سید محمد دستغیب دبیر انجمن دوستی ایران با ساحل عاج، محسن فخرایی راد مدیر انجمن دوستی ایران و آلمان، علی آرین نژاد مدیر انجمن دوستی ایران با پاکستان، رضا ملکی مدیر انجمن دوستی ایران با ژاپن، دکتر فتوحی مدیر انجمن دوستی ایران و فرانسه و از سفیران سابق ایران، محمدرضا دلاور مدیر انجمن ایران و نیوزلند، سولماز صدقی کارگردان، طراح صحنه و مشاور هنری مجموعه انجمن دوستی، انوشه سادات فاضلی فرد عکاس و خبرنگار مجموعه، رزیتا قاسم لو مترجم همزمان و دبیر انجمن دوستی ایران و کویت، سپیده محبی دبیر انجمن دوستی ایران و هند، مسیح میرحسینی بازیگر و مشاور هنری مجموعه انجمن های دوستی ایران و چند تن دیگر از مدیران با سوابق کلان سیاسی و فرهنگی حضور داشتند.

در این مراسم مسئولان مختلف دزفولی از جمله شهردار، فرماندار و معاون همراه، سرپرست اداره ارشاد، اعضای شورای شهر، امام جمعه، رئیس اداره محیط زیست، رئیس دانشگاه جندی شاپور، فعالان فرهنگی و هنری و اعضای انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول حضور داشتند.

در انتهای مراسم پس از قرائت متن عقد تفاهم نامه همکاری بین شهرداری دزفول با شبکه شورای عالی انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها، دفتر این انجمن در یکی از اتاق های خانه تاریخی تیزنو در مراسمی نمادین افتتاح شد.

هیئت متشکل از مدیران و فعالان انجمن های دوستی ایران پس از این مراسم همانند روز گذشته به بازدید از آثار تاریخی دزفول پرداختند. ضمن اینکه قبل از آغاز مراسم نیز با حضور در گلزار شهید آباد بر مزار شهدای دزفولی ادای احترام کردند.
خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط