پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

روزنامه نیویورک پست: سیاست اوباما در قبال ایران «تمام‌هویج و بدون چماق» است!

روزنامه آمریکایی نیویورک پست — که به جمهوری‌خواهان تعلق دارد و با سیاست‌های اوباما مخالف است — در مطلبی نوشت: سیاست اوباما در قبال ایران در چهار واژه خلاصه می‌شود: «تمام هویج، بدون چماق.» حتی یکی از اعضای تیم اوباما این سیاست را برای کنگره با عبارت «هویج‌های بیپایان» توصیف کرد.

دولت اوباما در زمانی که می‌کوشید سنا را به پذیرش توافق هسته‌ای ایران ترغیب کند به کرات اعلام کرد تهران به سامانه‌های مالی آمریکا دسترسی نخواهد یافت. اما به نظر می‌رسد شرایط طور دیگری در حال رقم خوردن باشد.
این نشریه در ادامه مدعی شد: اقدام جدید دولت اوباما نه تنها منابع مالی را بیش از 150 میلیارد دلاری که ایران تا کنون بر مبنای توافق هسته‌ای به دست آورده در اختیار این کشور قرار می‌دهد، بلکه تمامی تحریم‌های اقتصادی باقیمانده را به مخاطره میندازد. بر اساس گزارش آسوشیتد پرس، دولت اوباما در آستانه گشودن درهای لغو تحریم بر روی ایران است. اقدامی که دسترسی ایران را به بازارهای آمریکا — که مدتها از آن‌ها محروم بوده‌است — فراهم می‌کند. وزارت خزانه‌داری در پاسخ به پرسش‌های مطرح‌شده در این خصوص تنها می‌گوید «به تحلیل لغو تحریمها» ادامه می‌دهد. و «جک لو،» وزیر خزانه‌داری نیز به وضوح می‌گوید واشینگتن به زودی اقدامی را در دستور کار قرار می‌دهد تا اطمینان حاصل کند ایران «از مزایای لغو تحریم‌ها برخوردار شود.»
این نشریه وابسته به جمهوری‌خواهان در ادامه ادعا‌های خود می‌افزاید: همه این اتفاق‌ها به این دلیل میفتد که ایران شکایت می‌کند برای پیروی احتمالی‌اش از توافق، به امتیازات بیشتری نیاز دارد. البته این نکته را جدی نگیرید که مسئول ارشد تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری تابستان گذشته به کنگره اطمینان داد «ایران نمی‌تواند در بانک‌های آمریکایی حساب باز کند یا به نظام بانکی آمریکا دسترسی داشته‌باشد.» اما حالا که سنا به این توافق چراغ سبز نشان داده‌است، دولت از ارائه این تضمین‌ها سر باز می‌زند.
در پایان این گزارش، نگارنده با مطرح کردن ادعا‌هایی مضحک نتیجه می‌گیرد: آسوشیتد پرس می‌گوید اجازه دسترسی مستقیم تهران به سامانه بانکی آمریکا صادر نخواهد شد و این کشور باید از نهاد‌های مالی هنگ‌کنگ برای انجام معاملات دلاری استفاده‌کند. اما این اقدام، تأثیری مشابه خواهد داشت. اوباما در ابتدا وعده‌داد تنها تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای را لغو کند. اما صدور اجازه دسترسی ایران به بازارهای مالی آمریکا، اصل و اساس تمامی تحریم‌ها را از بین خواهد برد و بر حمایت تهران از تروریسم و تجاوزات منطقه‌ای این رژیم خواهد افزود. کوتاه سخن، هویج‌های پرزیدنت (اوباما) به معنای چماق‌های بیشترِ ایرانی خواهد بود.
باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط