پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

رکورد مصرف برق کل تاریخ ایران شکست

دیروز (شنبه 12 تیرماه) و در ساعت 14:10 مصرف برق ایران از مرز 51 هزار مگاوات عبور کرد تا ضمن شکستن رکورد سال 94 به بالاترین مصرف تاریخ خود برسد. امروز دمای هوا در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمی کمتر بود ولی با این وجود مصرف برق ایران بیش از حد انتظار شد.

به گزارش برق نیوز، وب سایت شرکت مدیریت شبکه برق ایران امروز با تاخیری چند ساعته میزان مصرف برق کشور را اعلام کرد و دقایقی پیش با انتشار پیک مصرف برق امروز کل کشور، این رکورد به ثبت رسید.

بعد از دو روز تعطیلی و کاهش نسبی مصرف برق، امروز در اولین روز کاری هفته جدید مصرف برق ایران افزایش بیش از حد انتظاری را تجربه کرد تا نگرانی ها نسبت به تامین برق مورد نیاز کشور در روزهای اتی همچنان ادامه داشته باشد.

مصرف برق ایران در روز مشابه سال گذشته 43543 مگاوات گزارش شده بود. بنا بر پیش بینی های سازمان هواشناسی فردا نیز به طور متوسط دمای هوا در کشور افزایش خواهد داشت که با این وجود احتمالا دوباره این رکورد جابجا می شود.

گفتنی است تاکنون مصرف برق ایران تنها یکبار از 50 هزار مگاوات عبور کرده بود و آن هم ساعت 14:26 روز  20 تیرماه 94 بوده است که به رکورد 50178 مگاوات رسیده بود و امروز این رکورد برای اولین بار جابجا شد.

در روزهای اخیر میزان خاموشی های پراکنده در شهرهای مختلف کشور افزایش داشته است ولی هنوز به خاموشی های برنامه ریزی شده نرسیده است.

مسئولان توانیر و وزارت نیرو از خط قرمز 52  هزار مگاواتی تا نهایتا 53 هزار مگاواتی مصرف برق سخن گفته و پیش بینی کرده اند که حتی با احتساب ذخیره عملیاتی صنایع و طرح های تشوقی تنها می توانند مصرف برق 53 هزار مگاواتی را تامین کنند.

تامین برق 53 هزار مگاواتی در ایران به شدت روی تجهیزات مختلف اثر گذاشته و حاشیه امنیت و پایداری شبکه را کاهش خواهد داد.

* برق نیوز

اخبار مرتبط