پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

شورای نظارت حق را به صدا و سیما داد

نائب رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما گفت: در جلسه امروز این شورا، اعضا مصوب کردند که تصمیم نهایی در انتخاب مجریان برای انجام مصاحبه با سران قوا با صدا و سیما باشد.

سید رمضان شجاعی‌کیاسری نایب رئیس شورای نظارت بر عملکرد صدواسیما در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به مصوبات جلسه امروز این شورا، گفت: در جلسه امروز شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما دو مصوبه داشتیم.

وی به یکی از مصوبات امروز این شورا اشاره کرد و افزود: در بخشی از جلسه امروز شورا، اعضا از تأخیری که در پخش مصاحبه رئیس‌جمهور اتفاق افتاد، اظهار تأسف کردند. آن‌ها معتقد بودند که این اتفاق به هر دلیلی که بوده به دلیل معطل ماندن مردم، رئیس‌جمهور و آنتن رسانه جمهوری اسلامی ایران، نمی‌‌بایست رخ می‌داد البته اعضا معتقد بودند که نباید تأخیری در پخش مصاحبه رئیس‌جمهور ایجاد می‌شد، زیرا این موضوع با منافع ملی در تضاد و تعارض است.

نایب رئیس شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما تأکید کرد: در بخش دیگری از این جلسه مصوب شد که به دلیل اینکه انتخاب مجری و عوامل برنامه‌ها کار تخصصی و ذاتی‌ صدا و سیماست و رسانه ملی خودش باید عواملش را انتخاب کند، در انتخاب مجریان برنامه‌های گفت‌وگو محور رؤسای قوا، هماهنگی‌های لازم با آن‌ها به عمل آید.

شجاعی‌کیاسری خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه انتخاب مجریان کار تخصصی است، اصل بر این است که هماهنگی با رؤسای قوا در انتخاب عوامل انجام شود اما تصمیم نهایی در این باره با صدا و سیماست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور روز چهارشنبه هفته گذشته با مردم از طریق رسانه ملی گفت‌وگو کرد اما این گفت‌وگو با تاخیر پخش شد.

یک منبع مطلع در همین زمینه در همان روز به خبرگزاری تسنیم گفته بود: روز قبل از مصاحبه رئیس‌جمهور، روحانی‌نژاد از سوی دفتر رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود اما در آخرین دقایق منتهی به آغاز مصاحبه، ریاست‌جمهوری اصرار می‌کند که خانم پوریامین هم به‌عنوان مجری در مصاحبه حضور داشته باشد، این اقدام بدون هماهنگی قبلی با سازمان صدا و سیما انجام گرفته بود.

وی افزود: اصرار نهاد ریاست‌جمهوری بر انتخاب مجری توسط این نهاد موجب شد که گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در ساعت مقرر پخش نشده به تعویق بیفتد. پس از دقایقی، صدا و سیما می‌پذیرد که خانم پوریامین نیز کنار آقای روحانی‌نژاد به‌عنوان مجریان برنامه حضور داشته باشند.

روحانی نیز در ابتدای سخنان خود در مطلبی کنایه آمیز گفت که، “از مردم عزیز که مدت مدیدی پای تلویزیون منتظر این برنامه بودند تشکر می‌کنم اما خوشحالم که با این تاخیر شما را (خانم پوریامین) در این برنامه داریم.”

پس از اتمام گفت‌وگوی زنده رئیس‌جمهور، سید عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس شورای نظارت بر این سازمان، نوشت که، “با توجه به اهمیت تأخیری که در شروع مصاحبه زنده تلویزیونی رئیس جمهور محترم پیش آمد؛ خواهشمند است در مورد انتخاب مجری توسط رؤسای محترم قوا و امتناع از پذیرش وظیفه قانونی و حرفه‌ای رسانه ملی اظهار نظر نمایید.”

در همین زمینه شورای نظارت بر صدا و سیما روز 5شنبه جلسه ویژه‌ای به منظور بررسی نامه رئیس سازمان صدا و سیما تشکیل می‌دهد، اما این جلسه به علت عدم حضور نماینده دولت لغو و به روز دیگری موکول می شود.

بیژن نوباوه دبیر شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما در این باره به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفته بود: جلسات شورای نظارت بر صدا و سیما هر 15 روز یک بار و در روزهای شنبه برگزار می‌شود، اما قرار بود امروز جلسه ویژه‌ای به منظور بررسی نامه رئیس رسانه ملی به این شورا در مورد گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور برگزار کنیم.

وی افزود: جلسه ویژه امروز شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما به دلیل حضور نیافتن رحمانی فضلی وزیر کشور که به عنوان یکی از نمایندگان دولت در جلسات شورا حضور می‌یابد، لغو شد.

444444444444333333333334444455555555555666666666788899

اخبار مرتبط