كتاب «مؤلفه‌هاي فرهنگي گفتمان مقاومت اسلامي در خاورميانه» - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
11th، ژوئن 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 11 th ژوئن 2013 ساعت 12:28 ب.ظ | کد خبر: 3688  
کتاب «مؤلفه‌های فرهنگی گفتمان مقاومت اسلامی در خاورمیانه» منتشر شد
به گزارش دز مهراب کتاب «مؤلفه‌های فرهنگی گفتمان مقاومت اسلامی در خاورمیانه» از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.بنا به اعلام انتشارات پژوهشگاه، کتاب «مؤلفه‌های فرهنگی گفتمان مقاومت اسلامی در خاورمیانه» با همکاری پژوهشکده باقرالعلوم (ع) در شمارگان هزار نسخه منتشر شد.
این کتاب دستاورد پژوهشی یکی از اولویت‌های پژوهشی پژوهشکده ارتباطات فرهنگی بین‌الملل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات توسط دکتر امیر دبیری‌مهر و با نظارت علمی دکتر حاکم قاسمی و ارزیابی احمد سروش‌نژاد انجام شده است. هدف از انجام دادن این پژوهش شناسایی مؤلفه‌های فرهنگی مقاومت اسلامی در خاورمیانه و بنیان‌های دیرپای آن و محدوده پژوهش شامل سه حوزه ایران، عراق، لبنان و فلسطین است.
کتاب حاضر در پی واکاوی مؤلفه‌های فرهنگی است که گفتمان مقاومت اسلامی بر پایه آنها شکل گرفته است و حضور خود را به‌عنوان یک گفتمان از گفتمان‌های رقیب متمایز می‌سازد. بدین سان، پرسش اصلی این است که: مؤلفه‌های فرهنگی مقاومت اسلامی در خاورمیانه کدام‌اند؟ روش مورد استفاده در این پژوهش مبتنی بر تجزیه و تحلیل ارتباطی متون است.
11111111111111
در مقدمه این کتاب چنین نوشته شده است: «انقلاب عربی، بهار عربی، بیداری انسانی و بیداری اسلامی برخی از عناوینی است که برای تحولات اخیر خاورمیانه به‌کار رفته است که همگی از عمق و فراگیری آن حکایت می‌کند. تحولاتی که از تونس شروع شد و در مصر به اوج خود رسید و با استمرار در لیبی، یمن، بحرین و سوریه همچنان در اوج است و به‌نظر می‌رسد مسیری برگشت‌ناپذیر است و چهره خاورمیانه را دگرگون خواهد کرد. این تحولات یک‌شبه حادث نشده و محصول و نتیجه سال‌ها انتظار و کنش توأمان است و در میان عوامل و علل گوناگون مؤثر در آن می‌توان عنصر مقاومت را به‌طور برجسته مشاهده کرده آن را از دریچه گفتمان و با تأکید بر مؤلفه¬های فرهنگی تحلیل کرد.» گفتمان مقاومت اسلامی را می توان گفتمانی دانست که خود را در برابر گفتمان غرب که بر زندگی مسلمانان چیره شده بود مطرح ساخت. سه مفهوم کلیدی مورد بحث در این کتاب یعنی «اسلام سیاسی»، «اعتقاد دینی» و «هویت ملی» به‌عنوان عناصر اصلی سازنده گفتمان فرهنگی مقاومت اسلامی در خاورمیانه در تحولات اخیر به‌طور آشکاری دیده می‌شوند.
کتاب «مؤلفه‌های فرهنگی گفتمان مقاومت اسلامی در خاورمیانه» در پنج فصل و در ۲۶۸ صفحه با قیمت ۸۴۰۰ تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان به دریافت این کتاب می توانند به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات مراجعه یا با تلفن ۸۸۹۱۹۱۷۶ تماس حاصل فرمایند.
ارسال نظر

     


-->