پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

«میراث آلبرتا» از «افق»

میراث البرتا

به گزارش دز مهراب به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «فرار مغز‌ها» عنوانی است که برای مهاجرت دائمی یا بلندمدت نخبگان به خارج از کشور بکار می‌رود و بار‌ها و بار‌ها در مورد آن نوشته شده و سخن به میان آمده است اما این جریان اگر تشدید نشده باشد با‌‌ همان قوت قبلی ادامه دارد و بسیاری از افراد نخبه و با استعداد ایرانی برای دستیابی به امکانات و رفاه بیشتر یا بهره‌مندی از فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده‌تر، راهی کشورهای صنعتی می‌شوند و تعداد زیادی از آن‌ها نیز برای مدت‌های طولانی یا حتی تا پایان عمر در آنجا می‌مانند.

جذب حداکثری که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند به یقین شامل حال همه گروه‌ها و نه فقط طیف‌های سیاسی نیز می‌شود و دانشمندان جوانی ایرانی که فارغ از گرایشات سیاسی، عزم رفتن به آن سوی مرز‌ها را دارند هم باید در این جذب حداکثری دیده شوند.

مستند «میراث آلبرتا» با نگاهی موشکافانه به این موضوع، به بررسی مهاجرت دانشجویان به طور کلی و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به طور خاص می‌پردازد؛ دانشگاهی که بسیاری از نخبگان علمی و فنی ایران در آن تحصیل می‌کنند و هر یک می‌توانند موتور محرکه بخشی از دانش و فناوری این مرز و بوم باشند زیرا نیروی انسانی بهترین و مهم‌ترین سرمایه هر ملتی محسوب می‌شود و نباید به سادگی از آن گذشت.

در این مستند، بررسی چرایی این مهاجرت از طریق مصاحبه با مهاجران و آسیب‌شناسی آن از طریق مصاحبه با استادان دانشگاه صورت می‌گیرد.

محمد حسن مددی این مستند را تهیه کرده و حسین شمقدری نیز کارگردان آن است.

بینندگان شبکه «افق» می‌توانند روز یکشنبه 21 دی ماه ساعت 17:30 دقیقه مستند «میراث آلبرتا» را مشاهده کنند. همچنین تکرار این برنامه روز بعد ساعت 13:30 خواهد بود.

 

تسنیم

اخبار مرتبط