پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

نخستین کنگره«شهدا چراغ هدایت» در واحد دزفول برگزار شد

نخستین کنگره«شهدا چراغ هدایت» با حضور مهدی کیانی یکی از فرماندهان لشکر در 8 سال دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول برگزار شد.

00

 دزمهراب: به مناسبت سالروز شکسته شدن حصر آبادان و هفته دفاع مقدس نخستین«کنگره شهدا چراغ هدایت» با حضور اقشار مختلف مردم دزفول اعم از دانشجویان، استادان و کارکنان، ادارات، بازاریان، رزمندگان و فرماندهان 8 سال دفاع مقدس به همت دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول و با سخنرانی یکی از فرماندهان 8 سال دفاع مقدس در سالن اجتماعات شیخ مرتضی انصار­ی برگزار شد.

کیانی فرمانده لشکر 7 ولیعصر در زمان جنگ به عنوان مهمان ویژه به پرسش‌های مجری برنامه پاسخ داد.

نخستین فرمانده سپاه آبادان در پاسخ به این سؤال که وضع مرزهای ایران بویژه در آبادان قبل از جنگ چگونه بود؟ چنین گفت: جنگ ایران و عراق در 31 شهریور آغاز نشد بلکه بمباران ها از آن تاریخ آغاز شد چرا که قبل از این تاریخ نیروهای ایرانی با ارتش بعثی عراق درگیری‌هایی داشتند.

فرمانده قرارگاه قدس در دوران دفاع مقدس افزود: از آغاز جنگ تحمیلی یک پل ارتباطی بین رزمندگان و مردم دزفول و مدافعان آبادان به‌وجود آمد و شکسته شدن حصر آبادان به فرمان امام خمینی(ره) و با همبستگی نیروهای مردمی و ارتشی انجام شد.

01

فرمانده لشکر 32 انصارالحسین همدان گفت: نباید فراموش کنیم در روبرویی با دشمن تا بن دندان مسلح مردم این سرزمین دوشادوش هم ایستادگی کردند و مردانه جنگیدند و بسیاری از این دلیر مردان و شیر زنان یا بی نام ونشان شهید شدند و یا اینکه هستند و بی نام و نشان زندگی می کنند.

کیانی با توجه به دلاوری های رزمندگان، آنان را شهدای زنده خواند و از ملت بزرگ ایران خواست تا همانگونه که به شهدا ادای احترام می کنند به جایگاه همرزمان شهدا نیز توجه کنند و این عزیزان را که الگوهای زنده و اسطوره های قابل دسترس برای جوانان هستند،مورد توجه قرار دهند.

وی با معرفی شهدای همرزم خود همچون “شهید محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه خرمشهر” و “شهید حمید محمودنژاد که از دانشجویان نخبه و با استعداد دزفول بود”، همچنین “مرد شجاع جبهه‌ها و رزمنده دلاور و نام آشنای دزفول حاج عبدالحسین خضریان (که در سالن نیز حضور داشت)” روحیه و اخلاق و منش رزمندگان جنگ را شرح داد.

در ابتدای این کنگره، دکتر ناصر سراج خرمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول، با توجه به ازخود گذشتگی رزمندگان در دوران دفاع مقدس بویژه در اوایل جنگ تحمیلی در برابر دشمن تا بن دندان مسلح یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و از رزمندگان، ایثارگران و جانبازانی که خالصانه برای ایران عزیز جنگیدند قدردانی کرد.

در این کنگره از خانواده شهید محمودنژاد و دکتر مسعود بیتانه رزمنده، آزاده و جانباز8 سال دفاع مقدس و معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول تجلیل شد .

در پایان حاج مهدی کیانی هدیه خود را به پدر شهیدی که در سالن حضور داشت، تقدیم کرد.

اخبار مرتبط