چادربعلاوه هفت قلم آرايش منهاي حيا+تصاوير - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
15th، نوامبر 2012
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 15 th نوامبر 2012 ساعت 1:45 ب.ظ | کد خبر: 1267  

نقد و تحلیل محتوایی یا فرمی فیلم ها و سریال ها تلویزیون و سینما به حمد الله به اندازه کافی مسئول و کارشناس دارد و همه هم در انجام رسالت نقادی خود پا به رکاب و قلم به دست هستند. کاری واجب که البته این روزها جای خالی یک نوع نقد دیگر هم کنار اینها دیده می شود: نقد اُملانه!

به گزارش رجانیوز، بالاخره این روزها آنقدر سرگرم دقت در میزانسن، حرکت دوربین، شخصیت پردازی و از این دست مسائل تکنیکی شدیم که حواسمان به خیلی چیزها نیست. یا اینکه از فرط توجه به خیلی چیزها، کم کم افتادیم به دام کشف نمادهای فراماسونی و تحلیل اینکه چرا بازیگر مرد با دست راست لیوان را برداشت و بعد با دست چپ گذاشت روی میز و این یعنی پایان عهد لیبرالیسم و روی آوری دوباره ملت ها به ناسیونالیسم و… از این خزعبلات!

اما این وسط بعضی جزئیات بدیهی دین و اخلاق فراموش شده است. دیگر حواسمان نیست که در فلان سریال، برادر شوهر بدون در زدن و یاالله گفتن سرش را می اندازد پایین و می آید در خانه برادرش که از قضا زن داداشش آنجا تنهاست. از این دست موارد در فیلم ها و سریال های این روزها کم نیست اما به لطف مسئولین سینما و تلویزیونی و البته پا دادن منتقدین حتی حزب اللهی، حرف زدن از این موارد ته امل بازی است!

یکی از این گیرهای املانه را این روزها می توان به سریال «راستش رو بگو» داد؛ سریالی که اتفاقا قرار است به موضوعی بپردازد که جایش خالی بوده است و اگر زیاد هم حرف بزنیم هیچ بعید نیست روابط عمومی سیما اطلاعیه بدهد و پیام های مثبت این سریال را در چهار محور و هفده بند و ۳۲ راستا تبیین کند.

اما اگر حتی چنین اطلاعیه ای هم بیرون بیاید بعید است در آن اشاره ای شده باشد به تصویری که این سریال از حجاب برتر و زن محجبه ارائه می دهد. به خانم های چادری این سریال البته به چشم خواهر برادری نگاهی بیاندازید! چادرشان بیشتر نقش شنل زورو را بازی می کند و با یک کش به سرشان بند است و عملا هیچ جای بدن آنها را نمی پوشاند و تازه زیر چادر هم می توان کفش بدون جوراب و شلوار برمودا پوشید و چادر را داد کنار تا همچین مشتی به چشم بیاید!. روابط همین خانم های محجبه با پسران و مردان نامحرم همراه با صمیمیت و بگو بخند و پشت چشم نازک کردن است(کسانی که سریال را دنبال کرده اند صحنه نماز عید فطر در مصلی را بیاد بیاورند). آرایششان هم که ماشاءالله دارد از جعبه جادو شُرّه می کند بیرون.

چادر بعلاوه هفت قلم آرایش، و حجابِ بدون حیا چیزی است که این سریال مانند بسیاری از برنامه های صدا و سیما دارد ترویج می کند. حجاب قرار بوده است جلوی بروز و جلوه زیبایی های زن را پیش نامحرم بگیرد، چادر قرار بوده است ظرافت های بدن بانوان را بپوشاند و همه اینها قرار بوده است حیا را در بانوی مسلمان ملکه کند. بالاخره تنزل چادر از یک حجاب برتر به نوعی تیپ و لباس، کاری است که ظاهرا در اولویت برنامه سازی دوستان است.

اینها را برای چه می گوییم؟ برای اینکه آقای ضرغامی بخواند و متنبه شود و بخشنامه کند که آقا باتوجه به تحریم ها کمتر از این لوازم آرایشی خارجی در پشت صحنه سریال ها استفاده کنید؟ طبیعتا خیر؛ کسی که در زیرمجموعه اش بیت المال مسلمین را خرج ساخت فیلم کثیفی کرده اند که در یکی از صحنه هایش عکسی از امام خمینی(ره) نصب شده است که دارد از سر مبارکشان آتش بلند می شود(باور کنید این بخشی از فیلم «یک خانواده محترم» است) کجا وقت دارد به این امل بازی ها فکر کند و حواسش به چادر و آرایش بازیگرها باشد!

برای این می نویسیم که آقا دارابی که معاون سیما هستند و طبیعتا وقتشان بازتر است بخوانند و دستوری بدهند؟ این هم طبیعتا خیر؛ ایشان بیشتر هم و غمّشان به این است که خدای نکرده تا وقتی سفره صدا و سیما پهن است کسی از بچه های شهرری بی کار نماند و جلوی زن و بچه شرمنده نشود؛ مخصوصا اگر طرف سابقه مدیریت موفق یک کبابی را هم در کارنامه داشته باشد!

برای این می نویسیم که فیلم سازها بخوانند و دست از این بی حیا نشان دادن زنها بردارند؟ طبیعتا این هم خیر. کسانی که غالبا در خانواده خود خبری از چادر و حجاب و مقنعه سف و سخت نیست همینکه چادر را تن کسی مثل زن نزول خور سریال ثریا نمی کنند باید دورشان چرخید!

این ها را برای خودمان می نویسیم. برای خودمان که مثل قورباغه افتاده ایم وسط دیگ صدا و سیما و سینما و داریم آرام آرام قل قل می کنیم و حواسمان هم نیست. حواسمان نیست که حساسیت هایمان دارد کم می شود. البته تقصیر هم نداریم ها! وقتی افتضاحی مثل «یک خانواده محترم» با مشارکت سیما فیلم ساخته می شود دیگر چه وقت و انرژی و حالی می ماند که گیر بدهیم به چادر افشان و آرایش غلیظ و رفتار بی در و پیکر شخصیت زن «راستش را بگو» با مردان نامحرم؟!

اصلا همه بدبختی از همینجا شروع شد، از وقتی که واژه «اجنبی» رساله های عملیه را تبدیل کردیم به نامحرم، به غریبه. اصلا واژه «اجنبی» یکجوری می زد در دهان بی حیایی زن ها و بی غیرتی مردها که دو دور می چرخیدند اما نامحرم و غریبه خیلی باکلاس است، خیلی…

جمع کنیم این بساط را و امل بودنمان را به رخ نکشیم. اما بخاطر خدا حواسمان را جمع کنیم. یادمان نرود در همین کشور امام خمینی(ره) سر آن قضیه مصاحبه و سریال اوشین چه برخوردی کرد؛ یادمان نرود که همین امام درباره آن سریالی که در تیتراژش نام گریمور زن نیامده بود چه حساسیتی نشان داد. حواسمان به همین چیزهای ریز و جزئی نبوده است که حالا جرئت می کنند در سیما فیلم تلویزیون، فیلمی بسازند و عکس امام را که دارد از سرش آتش بلند می شود نشان دهند!

نظر بینندگان
 1. علی says:

  با این سریال خودشون دارن راحت بودن دختر وپسر های دانشجو روباهم ترویج میکنه و….
  اینم فارسی ۱ ما ایرانی ها باپوشش اسلامی و مخاطب بیشتر + اثر گذاری بیشتر است.
  سوال این فیلم!
  ۱- انواع راه های بردن هم دانشگاهی های خود رابه خانه بیان کنید؟ ۸نمره
  ۲- چهار مورد از روش های برقراری ارتباط بادانشجوهای جنس مخالف؟ ۵ نمره
  ۳- راه های برقراری ارتباط بیشتر با اساتید…. درجهت…. ؟ ۳ نمره
  ۴ – به نظر شما در این فیلم اسلامی باپوششه های بقول خودشان اسلامی چند نکته دینی و ومذهبی بیان شد ؟ ۴ نمره
  (لطفا به سوالات بالا باتوجه به برداشت خود از ای ن فیلم پاسخ دهید.)
  باتشکر باآرزوی موفقیت برای شما

ارسال نظر

     


-->