پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

کتاب به روایت همت دستنوشته های شهید همت منتشر می شود

حسین بهزاد، نویسنده و پژوهشگر از مراحل آماده‌سازی ویراست دوم از کتاب «به روایت همت» خبر داد و گفت: این اثر در قالب مجموعه بیست و هفت در بیست و هفت به چاپ خواهد رسید. در این مرحله تعدادی از دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های خود شهید همت برای نخستین‌بار منتشر می‌شود.

ساختار اثر با آنچه که چندی پیش از گلعلی بابایی در این مجموعه با عنوان «ماه همراه بچه‌هاست» متفاوت است؛ در این اثر ذکر کوتاهی از نام افراد شده، افرادی که امکان دارد بسیاری آنها را نشناسند. بیشترین حجم کتاب به ارائه دست‌نوشته‌های خود شهید اختصاص دارد. از میان دست‌نوشته‌ها گزینشی انجام شده، چرا که اگر قرار بود تمامی این دست‌نوشته‌ها در این اثر ذکر شود، حجم اثر بیش از یک جلد می‌شد. بازه زمانی این یادداشت‌ها و دست‌نوشته‌ها از سال 59 تا سال 62 را در برمی‌گیرد.

ایشان به تحقیق در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر در حال جمع‌آوری منابع و به قول معروف مهمات برای تکمیل این کتاب هستم.

اولین چاپ  کتاب «به روایت همت» در برگیرنده  32 درس گفتار برگزیده از مجموعه مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، بیانات توجیهی و … شهید بزرگوار همت در حد فاصل بهار 1359 تا زمستان 1362 خورشیدی است که طی یک روند پژوهشی توسط این نویسنده جمع‌آوری شده است.

حسین بهزاد در این کتاب با رجوع به آرشیوهای مدارک دیداری، شنیداری و مکتوب موسسه حفظ آثار و نشر ارزش‌‌های دفاع مقدس سپاه محمد رسول الله، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چندین ماخذ آرشیوی دیگر فراهم آمده است.

این سی‌و دو درس-گفتار که مقطع چهار ساله پایانی حیات دنیوی شهید همت از بدو حضور وی در پاوه تا 10 روز مانده به شهادت او در عملیات آبی خاکی خیبر را در بر می‌گیرد، واجد مهمترین جنبه‌های شخصیتی و دغدغه‌های عقیدتی،‌آرمانی، سیاسی، فرهنگی و نظامی وی است.

بر خلاف بسیاری از کتاب‌هایی که طی سالیان گذشته که دوستان، همرزمان و نیروهای رزمنده درباره شهید همت سخن گفته‌اند در این کتاب فصل به فصل کتاب بیان دیدگاه‌های شهید همت به روایت خود وی است. باورها و دیدگاه‌های همت به عوالم لاهوت و ناسوت، تاریخ، سیاست و فرهنگ را در دل پچیده‌ترین حوادث تاریخی دفاع مقدس را روایت می کند.

بخشی از این کتاب از تصاویری که ابراهیم حاتمی‌کیا در زمستان 61 تا بهار 62 تصویربرداری کرده بوده است مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در این کتاب عکس و نقشه توضیحی مرتبط با مقطع چهار ساله پایانی حیات دنیوی شهید همت و نبردها و وقایع مورد اشاره در سی و دو درس گفتار آورده نشده است. از سوی دیگر فهرست نمایه این کتاب در چاپ اول تکمیل نشده است. ذر ابتدای هر درس گفتار موضوع کلی فصل و محورهای سخنرانی به همراه ماخذهای مورد استفاده آورده شده است.

13920418082802949812593

، خبرگزاری تسنیم،

اخبار مرتبط