پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

کودتا و مهندسی آراء در انتخابات شورای راهبردی اصلاح طلبان خوزستان+جوابیه مسئول برگزاری

بررسی اظهارات منتقدان این برنامه نشان می دهد دو کلید واژه کودتا و مهندسی انتخابات در اظهارات منتقدین خودنمایی بیشتری می کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب به نقل از رهیاب ، انتخابات شورای راهبردی اصلاح طلبان خوزستان هفته گذشته توسط طیف تندروی این جریان در اهواز برگزار شد.
این انتخابات که در حاشیه مراسم سخنرانی موسوی لاری وزیرسابق دولت اصلاحات صورت گرفت انتقادات گسترده ای را در میان بدنه فعال اصلاح طلب استان برانگیخت.

بررسی اظهارات منتقدان این برنامه نشان می دهد دو کلید واژه کودتا و مهندسی انتخابات در اظهارات منتقدین خودنمایی بیشتری  می کند لذا برآن شدیم تا به واکاوی دلایل ذکر این دو کلیدواژه توسط منتقدین بپردازیم:

*عدم دعوت از اصلاح طلبان شهرهای بزرگ خوزستان (به جز اهواز) در این انتخابات

*افزوده شدن 120عضو در آخرین ساعات به رای دهندگان با صلاحدید برگزار کنندگان این انتخابات به اذعان دبیر برگزاری این برنامه

*نشست هفت تشکل اصلاح طلب در روزهای منتهی به انتخابات در خیابان وهابی جهت مهندسی آراء

*شرکت ندادن دهها نفر از اعضای حاضر در همایش در انتخابات به بهانه کمبود تعرفه رای!

*مفقود شدن 21 تعرفه رای پس از شمارش آرا(از 450 تعرفه توزیع شده 21 تعرفه مفقود شده است با یک حساب سرانگشتی چنانچه بانیان این برنامه برگزاری انتخابات را در کشور برعهده داشتند شاید بیش از 2میلیون رای مفقود می شد!)

*عدم تاثیر تعدادی از آراء در نتایج اعلام شده به بهانه مخدوش خواندن آن ها

*افزوده شدن سه گروه و حزب در ساعات پایانی منتهی به انتخابات!

مطالب فوق فقط بخشی از دلایل منتقدین برای کودتا خطاب کردن انتخابات شورای راهبردی اصلاح طلبان خوزستان است چرا که در اینجا فقط به برگزاری انتخابات پرداخته شده است و مقدمات آن موضوعی است که به صورت مجزا نقدهایی درخصوص آن مطرح می شود.

پی نوشت:
جالب خواهد بود اگر بدانید تعداد زیادی از مدعوین که به صرف غذا نیز دعوت شده بودند به علت بی برنامگی متولیان برگزاری برنامه با شکم گرسنه به شهر و دیار خود بازگشتند!

همچنین مهدی قمشی، رییس کمیته برگزاری همایش اصلاح طلبان استان خوزستان پیرامون حواشی، انتقادات و نحوه برگزاری همایش و انتخابات شورای راهبردی اصلاح طلبان خوزستان پیامی برای خورنا ارسال کرده است که متن این پیام در زیر می آید:

بسمه تعالی

متعاقب همایش بزرگ اصلاح طلبان استان خوزستان که در روز پنجشنبه یازدهم تیر ماه با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از اصلاح طلبان سراسر استان برگزار گردید بر خود لازم می دانم به عنوان رئیس کمیته پیگیری این همایش و انتخابات برگزار شده در آن روز، گزارشی را خدمت هم فکران و دوستان ارایه نمایم.

همان گونه که در جلسه توضیح داده شد از حدود یک ماه پیش کمیته ای ۱۵ نفره متشکل از اعضاء شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان استان خوزستان ، پیگیر برگزاری این گردهمایی  گردیدند. در جلسات متعددی که به منظور برگزار گردید با تقسیم بندی مدعوین بین احزاب و فعالین و شهرستان های استان، مقرر گردید که احزاب و گروه ها هر کدام ۵ نفر و شهرستانها بر اساس جمعیت بین ۳ تا ۱۰ نفر و ۱۰۰ نفر نیز از بین اقشار مختلف اصلاح طلب برای این منظور دعوت بعمل آید. تعداد کل مدعوین ۳۵۰ نفر در نظر گرفته شده بود. در حین اخذ اسامی افراد از مراجع مشخص شده حدود یکصد و بیست نفر دیگر به این جمع اضافه شدند. این تعداد شامل

الف: اضافه شدن سه گروه و حزب به جمع احزاب-
ب: اضافه شدن اعضاء شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان به این جمع-
ج: درخواست بعضی شهرها به اضافه شدن سهمیه-
د: اضافه شدن تعدادی جدید در بخش اقشار مختلف- بودند.

با این توضیحات جمع مدعوین رسمی جلسه به ۴۷۰ نفر رسیدند. برای گرفتن مجوز برگزاری و سالن همایش از دو هفته پیش از زمان برگزاری اقدامات شروع گردیدند. متاسفانه حساسیت بیش از اندازه و واهمۀ دستگاه های مرتبط باعث گردید تا روز قبل از همایش، دوستان پیگیر نهایی کردن مکان و توضیحات به دستگاه های مرتبط باشند. در روزهای آخر منتهی به برگزاری همایش کار چاپ دعوتنامه ها و تعرفه های رای انجام گرفت. در روز برگزاری جلسه همۀ تیم اجرایی از صبح همان روز پیگیر آماده سازی سالن بودند. در ساعاتی مانده به شروع جلسه، کار تنظیم کارت های ورود به جلسه و برگه های تعرفه رای شروع گردید. نکته ای که در این زمان جلب توجه نمود و ایجاد نگرانی کرد این بود که تعداد تعرفه ها ۴۵۰ برگه بود در حالی که تعداد مدعوین ۴۷۰ نفرو لذا ۲۰ تعرفه کم چاپ شده بود. سعی شد که این کمبود مرتفع گردد امّا به جهت شروع حضور مدعوین در سالن این کار به سرانجام نرسید.

توزیع تعرفه ها در بین مدعوین به درستی صورت گرفت ولی همان گونه که گفته شد به حدود ۲۰ نفر برگه تعرفه نرسید. از ۴۵۰ برگه تعرفۀ توزیع شده تعداد ۴۲۹ رای به صندوق ها واصل شد. در زمان خواندن آراء تعداد ۱۷ رای مخدوش تشخیص داده شدند که کنارگذاشته شدند. نتایج اعلام شده، مستخرجه از ۴۱۲ رای سالم اخذ شده بودند که هیچ خدشه ای بر آنها نمی تواند وارد شود. (لازم به ذکر است که اگرچه حدود پانصد شرکت کننده در این همایش حضور داشتند اما بر اساس اعلام قبلی تنها به کسانی که برگ دعوتنامه خویش را ارائه می کردند ، تعرفه رای داده شده است و از دادن تعرفه بدون ، ارائه برگ دعوتنامه خودداری می شد . این امر باعث شد تا افرادی که بدون دعوت آمده بودند ، فکر کنند که به آنها بدلایل خاصی تعرفه نمی دهند ).  لابی کردن، هماهنگی های خارج از جلسه، بده و بستان در رای گیری، کارهای معمولی هستند که متاسفانه در هر انتخابات آزادی ممکن است شکل بگیرد و هر چند موافق آن نیستیم امّا نمی توان با احتمال وجود آنها انتخاباتی را زیر سوال برد. دست اندر کاران جهت پرهیز از هر گونه شائبه، خود را از کاندبداتوری محروم نمودند تا این جلسه بتواند به شکلی کاملاً متحد و بدور از هر گونه پیش داوری شکل گیرد.

همچنین مطلع شدم که علیرغم پیش بینی غذا برای همه مدعوین بدلیل حضور پیش بینی نشدۀ همراهان در زمان صرف افطار به بعضی میهمانان غذا نرسیده است.  بنده بعنوان مسئول کمیته برگزاری این همایش همه کاستی ها را بعهده می گیرم و از مدعوینی که تعرفه دریافت نکردند و میهمانانی که بدون غذا ماندند شدیداً عذر خواهی می کنم.

از همه دست اندرکاران برگزاری جلسه خصوصاً دکتر کیانوش راد، دکتر خون میرزایی، تورج سلحشور، سید ابراهیم موسوی، مقدم، زرگران و سایر دوستانی که در بخش های مختلف اجرا و شمارش آرا کمک بسیار نمودند تشکر و قدردانی دارم. از همه دوستان اصلاح طلب شرکت کننده در جلسه به خاطر حضور ارزشمندشان تشکر می کنم.  و از بعضی دوستان درخواست دارم این حرکت بزرگ را به راحتی زیر سوال نبرند و اجازه دهند تا در آرامش فعالیت اصلاح طلبان ادامه یابد. در انتها ضمن تبریک به دوستانی که موفق به راهیابی به شواری راهبردی شدند امیدوارم عملکرد این شورا به گونه ای باشد که ضمن حفظ آرامش در میان جبهه اصلاح طلبان سبب نتیجه حداکثری در انتخابات مجلس شورای اسلامی گردد.  ان شاالله.

لازم به ذکر است تعدادی از دوستان مشتاقانه ، اما بدون برگ دعوتنامه شرکت نمودند که حضورشان مایه مباهات و خوشحالی شد اما بدلیل انکه در دعوتنامه ها قید شده بود که از آوردن همراه مدعوین خودداری کنند ، طبعا برگ و تعرفه رای به آنها داده نشد و این شائبه را بوجود آورد که به عده ای خاص برگ رای نداده اند ، در حالی که مطلقا چنین امری صحت ندارد.  موفق باشید.

مهدی قمشی

رییس کمیته برگزاری همایش اصلاح طلبان استان خوزستان

اخبار مرتبط