پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مسجد دروازه از مساجد تاریخی دزفول در گودبرداری غیر اصولی آسیب دید

گودبرداری غیراصولی در اجرای یک طرح عمران شهری در دزفول منجر به وارد آمدن خسارت جدی به مسجد دروازه از مساجد تاریخی و ثبت ملی شده این شهرستان شده است.
مسجد دروازه مربوط به اواخر دوره قاجار واقع در خیابان طالقانی غربی، گذر اصلی محله قلعه دزفول واقع شده است.
این مسجد تاریخی اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ۸۳۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
به گزارش دزمهراب سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت:عملیات ساخت پارکینگ طبقاتی محله قلعه در دزفول از چند سال پیش توسط پیمانکار و بخش خصوصی آغاز شده که گودبرداری غیراصولی در اجرای این طرح موجب تخریب بخشی از مسجد دروازه و خسارت به چند خانه تاریخی شده است.
آریایی با اشاره به بازدید اخیر معاون بافت های کشور از این طرح شهری در دزفول گفت:تخریب این مسجد تاریخی و چند خانه تاریخی مجاور آن باعث شد با دستور سازمان میراث فرهنگی و مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان عملیات ساخت این پارکینگ طبقاتی متوقف شود.

82272419-71102700 82272419-71102703

وی با اشاره به اینکه مسجد تاریخی دروازه دزفول با گودبرداری غیراصولی دچار خسارت جدی شده است گفت:پیمانکار مربوطه موظف است ضمن پرداخت خسارت وارده و مرمت این مسجد و خانه های تاریخی با نظارت میراث فرهنگی مقررات میراث فرهنگی را رعایت کند در غیر اینصورت اجازه ادامه کار داده نخواهد شد.
آریایی اظهار کرد:مرمت این مسجد و خانه های تاریخی نیز باید با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی انجام شود تا زیبایی و اصالت بافت قدیم حفظ شود.
ایرنا

اخبار مرتبط