پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

اختصاص بودجه به روستای گردشگری لیوس

2 میلیارد ریال به توسعه گردشگری در روستای لیوس دزفول اختصاص یافت

به گزارش دزمهراب سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری دزفول گفت: به منظور توسعه زیر ساخت های گردشگری در روستای لیوس از روستاهای هدف گردشگری استان خوزستان 2 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

روستای لیوس که در 73 کیلومتری شهر دزفول واقع شده از توابع دهستان سید ولی الدین بخش شهیون دزفول و در دامنه کوه لنگر واقع است. این روستا به لحاظ وجود خانه های سنگی و بافت تاریخی 700 ساله آن مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان قرار گرفته است.
حجت اله آریایی روز سه شنبه افزود: برای توسعه گردشگری در روستاهای هدف گردشگری دزفول پیگیری های فراوانی از سوی میراث فرهنگی صورت گرفته که این پیگیری ها منجر به اختصاص و جذب 2 میلیارد ریال اعتبار برای روستای لیوس در گام نخست شد.
وی افزود:با این اعتبار معابر این روستا کف پوش گذاری و سنگ فرش می شودضمن اینکه برخی خانه های تاریخی این روستا که بر اثر گذر زمان دچار تخریب و فرسایش شده اند نیز ترمیم خواهند شد.
آریایی همچنین از تعامل و گفت و گو با اهالی این روستا برای مرمت خانه های تاریخی آنها با استفاده از تسهیلات کم بهره خبر داد و گفت: خانه هایی که دچار آسیب و تخریب شده اند با دریافت وام از سوی مالکان مرمت می شوند تا بتوان بیشترین گردشگر را به این روستا روانه کرد.
این روستا با وجود گذشت سالیان زیاد همچنان بافت کهن تاریخی خود را حفظ کرده و به واسطه نحوه معیشت ،فرهنگ و سنن، گویش ، آداب و رسوم و آیین های مختلف به شیوه کاملا سنتی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.
روستای لیوس علاوه بر بافت زیبای تاریخی خانه ها ، دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و بکر شامل کوهستانها ،مراتع بسیار زیبا ، باغهای میوه ، رودخانه و آبشار می باشد.
روستای تاریخی طبیعی لیوس به دلیل دارابودن پتانسیل های بالای گردشگری در سال 1387 به عنوان روستای نمونه گردشگری در استان خوزستان معرفی شد.
ایرنا

اخبار مرتبط