انقلاب اسلامی و تلویزیون - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
7th، دسامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 7 th دسامبر 2013 ساعت 8:43 ب.ظ | کد خبر: 10329  

DSC00866-294x300

امام خامنه ای مد ظله العالی:

«همه تلاش­های این انقلاب در یک طرف و رادیو و تلویزیون، از نظر اهمیت، در طرف دیگر قرار دارد.»

(در جمع مدیران مراکز صدا و سیمای مشهد،۱۰/۱/۶۲)

پس از گذشت ۳۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و شروع حاکمیت دینی در کشورمان و برپایی جمهوری اسلامی بحمد الله هر چشم بینایی پیشرفت ها و برکات انقلاب اسلامی را مشاهده می کند. به لطف و عنایت امام زمان عجل الله فرجه و رهبری مدبرانه و توانای رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای مد ظله العالی هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در مقابل بزرگترین مستکبران و جهان خواران ایستاده است شناخته می شود و جزء کشور های قدرتمند منطقه محسوب می شود.

به دلیل عدم سابقه چنین حکومتی و اقتضائات جهان کنونی با مسائل جدیدی مواجه هستیم که الگوی جامع اسلامی برای برخورد با این موارد وجود ندارد و رسیدن به الگویی اسلامی برای برخورد با چنین پدیده هایی دشوار ولی ممکن است.

یکی از پدیده های امروزین که باید به یک الگوی جامع اسلامی برای آن برسیم رسانه ها هستند. امروزه تلویزیون به عنوان یک رسانه توانسته است جایگاه خود را در میان عامه ی مردم پیدا کند و اکنون کمتر منزلی حتی در روستاها می توان یافت که در آن تلویزیون وجود نداشته باشد. ولی همه می دانیم دست انقلاب از تسخیر این قاب جادویی کوتاه مانده است. اکنون با  نگاهی گذرا به رسانه ملی و مقایسه سطحی با رسانه های خارجی، رسانه ملی ما (با وجود تمام مشکلات و انتقادات به آن) از پاک ترین رسانه های جهان است که استفاده کمتر از ابزار جنسی، ترس، خشونت و …. نشان از تلاش متصدیان این امر برای ابداع الگویی نو است. اینجاست که باید این سؤال را مطرح کرد که آیا ما انقلاب اسلامی تلویزیونی میخواهیم یا تلویزیون انقلاب اسلامی؟!!! یا به عبارت دیگر تلویزیون دینی باید داشته باشیم یا دین تلویزیونی؟!!!

به نظرم لازم است کمی به معانی این ترکیب ها بپردازیم،  وقتی صحبت از دین تلویزیونی یا انقلاب اسلامی تلویزیونی می شود اصالت با تلویزیون است و در تلویزیونی که وجود دارد و در حال پخش برنامه و … است میخواهیم برنامه مذهبی پخش کنیم و به این معناست که همان مناسک دینی که وجود دارد را از تلویزیون نمایش دهیم یا مثلا همان اتفاقات انقلاب اسلامی یا راهپیمایی ها و … را در تلویزیون نشان دهیم یعنی انقلاب اسلامی را از تلویزیون پخش کنیم در این حالت ما همان تلویزیون غرب را داریم با این تفاوت که مناسک دینی و انقلابی خودمان را در آن نمایش می دهیم در این مورد ساختن یک برنامه دینی و یا انقلابی واقعا برای کارگردان کار ساده ای است چون فقط با دوربین فیلم می گیرد و بعد از یک تدوین آماده پخش می شود در صورتی که برای یک برنامه دیگر کارگردان باید روزها و بلکه ماه ها زحمت بکشد تا یک برنامه بسازد.

قصد بنده این نیست که منکر فواید چنین تولیداتی شوم ولی ما تلویزیون دینی و انقلابی می خواهیم که در آن اصالت با دین و انقلاب اسلامی است .

در تلویزیون انقلابی و دینی، دین و برنامه های مذهبی در عرض سایر برنامه ها نیستند بلکه دین به عنوان سیاستگذار و جهت دهنده تمام برنامه ها به عنوان سند بالادستی برای برنامه سازی عمل می کند. در این نوع از تلویزیون، برنامه مذهبی، ورزشی، سرگرمی، فیلم، مستند و …. معنا ندارد همه ی اینها وجود دارد ولی در همه نشان و مبنای دین و به تبع آن انقلاب اسلامی وجود دارد. پرداختن به ورزش، ورزشی خواهد بود که مد نظر اسلام است در این رسانه نباید از اصالت سرگرمی در ورزش و موسیقی و … خبری بشنویم، سرگرمی، سرگرمی خواهد بود که با مبانی اسلامی سازگار است سرگرمی و تفریح بدون گناه و نه تمسخر و…. و بقیه برنامه ها هم دارای جهت گیری دینی خواهند بود. مثلا به نظم در تلویزیون انقلاب اسلامی به عنوان یکی از موضوعات عمده به دستاوردهای انقلاب اسلامی باید بسیار پرداخته شود ولی … .

صحبت در این مورد زیاد است ولی به همین مختصر و طرح بحث بسنده می کنم ان شاالله به جایی برسیم که نه تنها رسانه بلکه تمام زندگی و ساختار اجتماعی مان رنگ و بوی خدایی بگیرد………………..آمین

نظر بینندگان
 1. هادی says:

  سلام
  تشکر بابت مطلب زیبای شما
  از سوالات جدی برای پاسخ به این دغدغه مبنایی شما اینه که استفاده اسلامی از رسانه با بالا رفتن فهم و سواد مخاطب انجام می شود یا با تغییر برنامه های تلویزیونی؟
  توضیح اینکه رسانه بیننده می طلبد و این یعنی اینکه رسانه باید آینه جامعه باشد تا مخاطب پیدا کند لذا اسلامی شدن جامعه یعنی اسلامی شدن رسانه، لذا سوال جدی اینه که به نظر شما جامعه دینی مقدم است یا رسانه دینی؟

 2. مصطفی says:

  سلام
  متاسفانه آنقدر هیاهوی رسانه ها زیاده که مجال فکر کردن به یک رسانه ی دینی را از خیلی ها گرفته و کسی به این فکر نمی کنه و همه و همه دارن به دین رسانه ای فکر می کنن امیدوارم که بالاخره یه روزی فرجی بشه
  در ضمن خیلی خوب وخلاصه و شسته رفته بود

 3. آشنا says:

  سلام
  سوال جدی و مبنایی رو مطرح کردید که باید مورد توجه قرار گیرد.
  ان شاالله با وجود فرزندان انقلاب بتوان به سوی رسانه دینی پیش برویم.
  مطلبتون زیبا و خواندنی بود.

 4. حامد says:

  سلام. مطلب زیبا و تأمل برانگیز است. در این میان من می خواهم به یک نکته ی دیگر نیز اشاره کنم. مدت ها است که ما وقتی می گوییم که رسانه این نباید باشد فوراً از ما جایگزین می خواهند که این هم البته درست است اما به نظر من آن چه یک مدیر باید بداند ضریب دهی و اولویت گذاری است که در رسانه ی ملی ما این روزها کاملاً سلیقه ای و شخصی انجام می شود. به نوعی ما به اندازه ی تهیه کنندگان سازمان مدیر ارشد و سیاستگذار داریم.

 5. ناجی says:

  سلام ؛ مطلب به عنوان یه دغدغه ی فرهنگی-انقلابی که باید تذکر داده میشد خوب بود؛
  ولی الآن دقیقا چیکارش کنیم؟ یعنی با این یادداشت می خواستی یادمون بیاری که همچین مسئله ای وجود داره؟ یا اینکه…

ارسال نظر

     


-->