پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

مقاومت

دزمهراب/ بهزاد جولایی :

ان الذّين قالو ربنا‌الله ثم استقاموا تتنزل عليهم الملائكه الا تخافو و لا تحزنوا و بشرو بالجنه التي كنتم توعدون

فصلت آيه 30

مقاومت

مقاومت: مردم، مليت، مسلمان، مؤمن

ق: قيام براي عدالت

ا: استكبارستيزي، ايثار، اسلام

و: ولايت‌پذيري

م: مجاهدت

ت: تدبير، تولي و تبري

روز چهارم خرداد برگ زريني است كه در تاريخ دفاع مقدس به ثبت رسيده است. در اين روز مردم شهرستان دزفول به پاس همه مرارت‌ها، سختي‌ها، مصايب و مشكلات ناشي از جنگ تحميلي عنوان شهر نمونه مقاومت را گرفتند.

مقاومت يعني چه؟ چرا مقاومت؟ چگونگي مقاومت؟

مقاومت از فعل قام گرفته شده است. قيام يعني ايستادگي  در مقابل متجاوزان و چپاولگران به دين و ناموس با استفاده از تفكر ديني و به تبعيت از ولي خداوند سبحان.

ايستادگي در مقابل استكبارگران زر و زور و تزوير. شب پرستاني كه همه چيز را در يد قدرت خود مي‌بينند. شعارشان اين است كه هيچ چيز فراتر از آنها و مقدم بر آنها و بيرون از آنها وجود ندارد. هر چه هست آنها هستند و غير از آنها هيچ چيز وجود ندارد. آري اين شعار اومانيست‌ها است. اين تفكر ليبراليست‌ها و مادي‌گراياني است كه در كنج ذهنشان فقط به خود مي‌انديشند و در باورشان غير از خود را نمي‌بينند. ملت‌ها را برده خود مي‌دانند و خويشتن را فرادستاني مي‌پندارند كه همه بايد سر تعظيم در برابر خواسته‌ها، اميال و غرايز حيواني آنها فرود آورند. به زعم خود در اين جهان مي‌زيند كه خداي آن امپرياليسم جهاني و غرب مادي قرار دارد.

اما مردم مجاهد، مؤمن و مسلمان دزفول در اين آوردگاه جهاني با تفكر و عملشان به جهانيان ثابت كردند كه در مقابل خواسته‌هاي نابه حق مستكبران كج‌انديش سر تعظيم فرود نمي‌آورند و در مقابل تهاجم سبوعانه دشمن بعثي مقاومت مي‌كنند.

آري مقاومت، مقاومت و مقاومت. واژه مقاومت از حروفي تشكيل شده كه هر حرف آن معناي عميقي در آن نهفته است.

م) مردم ـ امام خميني (ره) توجه ويژه‌اي به مردم دارد و دائماً توصيه مي‌نمايد كه در هر امور بايد به مردم رجوع كرد. مردم هستند كه بايد در صحنه حضور يابند و به واسطه همين حضور، استكبار پاي خود را عقب مي‌نهد.

ق) قيام ـ قيام براي الله به منظور اجراي عدالت. مردم دزفول مي‌خواهند پيشرو در زمينه‌سازي حكومت عدل الهي و قيام مهدوي باشند.

ا) استكبارستيزي ـ مردم هميشه درصحنه دزفول هيچگاه در مقابل اميال و آرزوهاي شيطاني استكبار كوتاه نيامده و در همه صحنه‌هاي انقلاب اسلامي حضوري فعال و پررنگ داشته‌اند و نشان داده‌اند كه استكبارستيز هستند. اين مهم برگرفته از عتش و علاقه‌اي كه مردمان اين ديار به حضرت اباعبدالله‌الحسين(ع) و شور و شعور به نمايش گذاشته شده در تاسوعا و عاشوراي حسيني است«هيهات من‌الذله!»

و) ولايت‌پذيري ـ وقتي نگاهي به پيشينه دزفول مي‌اندازي ناگاه به شخصيت‌هايي بر مي‌خوري كه جهان اسلام بعد از ائمه اطهار عليهم‌السلام متأثر از قول و فعل آنها است. شيخ‌الفقها و المجتهدين شيخ مرتضي انصاري (اعلي‌الله مقامه) سرآمد آنهاست. سرسلسله عرفان اسلامي محمدعلي جولاي دزفولي است. آري مردم دزفول هميشه در فطرت خداجوي خود پيرو ولي و مراد خويش بوده‌اند و در برهه انقلاب اسلامي به تبعيت از ولايت فقيه زمان خويش حضرت امام خميني (ره) در دزفول مقاومت كردند و به فرمان نماينده ايشان حضرت آيت‌الله‌العظمي سيد عبدالحسين قاضي دزفولي (ره) تمامي قد و با همه وجود خود و اندوخته‌هاي خود پايداري كردند.

م) مجاهدت ـ واژه مجاهد به راستي بيان كننده خصوصيات مردم و خصوصاً جوانان دزفولي است. مجاهديني كه در همه عرصه‌ها جهاد مي‌كنند. جهاد اصغر، جهاد اكبر و جهاد كبير. مردمي كه با جان و مال خود در مقابل دشمن بعثي به جهاد پرداختند و پس از آن در عرصه‌هاي مختلف جهاد (اقتصادي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي) همچنان مشغولند.

ت) تدبير، تولّي و تبرّي ـ مردم خداجوي دزفول با تدبير و هوشمندي ويژه‌اي كه دارند، امورات خود را در هشت سال دفاع مقدس تدبير نمودند. به طوري كه زبانزد خاص و عام گشتند و شهره تمام مردم ايران شدند. آنها با عمل به احكام اسلام ناب، با دوستان خدا دوست و با دشمنان خدا دشمن شدند.

به مهرباني، ياوران اسلام و رزمندگان جبهه‌هاي نبرد را در خانه و كاشانه‌شان پذيرا شدند، به طوري كه امروز هر نفر از رزمندگان دفاع مقدس را در اقصي نقاط ايران مي‌بيني به خوبي از مهمان‌نوازي مردم دزفول سخن مي‌گويند. آري آنها مصداق كامل تولي شدند و در تبري و دشمني با دشمنان خدا نيز پيشگام اين عرصه شدند. به طوري كه دشمن بعثي در طول هشت سال دفاع مقدس با فرود آوردن 176 فرورند موشك زمين به زمين و شليك 2500 گلوله توپ و 300 بار بمباران هوايي و به شهادت رساندن 2600 نفر از فرزندان دزفول، كينه خود را به نمايش گذاشت و اين مردم دزفول بودند كه بعد از هر تهاجمي و به شهادت رسيدن عزيزانشان شعار تبري از دشمن مي‌دادند.

به همين سبب در چهارم خرداد سال 1366 مردم شهيدپرور شهرستان دزفول از طرف هيئت دولت وقت، نام شهر نمونه را گرفتند و لوح زرين مقاومت به اين مردم ولايت‌مدار اهدا گرديد.

 

اخبار مرتبط