احتمال قرارگرفتن عید فطر در روز جمعه - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
5th، آگوست 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 5 th آگوست 2013 ساعت 2:55 ب.ظ | کد خبر: 5070  

43253ff

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه امسال هلال ماه در غروب چهارشنبه رؤیت آن سخت است، گفت: ازاین‌رو احتمال می‌رود عید فطر در روز جمعه باشد.

محمدرضا اسفندی، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری اظهار کرد: از نظر نجومی هر ماه قمری با حالت خاصی شروع می‌شود، در این حالت، ماه روی خط واصل زمین و خورشید قرار دارد و سطح نورانی ماه به‌طور دقیق در طرفی است که ما نمی‌توانیم آن را رؤیت کنیم و با اختلاف ۲ روز، ماه به‌صورت هلال باریک شامگاهی دیده می‌شود که به آن دوره تناوب هلالی گفته می‌شود.
وی اضافه کرد: امسال به‌دلیل سن و بحرانی بودن هلال ماه، رصد در روز چهارشنبه قدری سختتر است.
مسئول رصدخانه حرم سید علاءالدین حسین(ع) گفت: با توجه به اینکه برای شیعه‌ها ملاک اثبات اول ماه، رؤیت هلال است، از همین رو از روز سه‌شنبه بیش از ۱۵۰ تیم در نقاط مختلف کشور برای رصد هلال ماه اعزام می‌شوند که در استان فارس نیز ۲۰ تیم برای این امر فعالیت می‌کنند.
به گزارش تسنیم، اسفندی با اشاره به فعالیت‌های تیم رصدخانه حرم سیدعلاءالدین حسین(ع) شیراز، افزود: خوشبختانه این تیم توانسته در چند سال متوالی به‌عنوان نخستین گروه رؤیت هلال عید فطر رکورد کسب کند و در زمینه‌های دیگر نجومی، رکوردهای جهانی را به دست آورد.

ارسال نظر

     


-->