پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

انتصاب اعضای جدید شورای راهبردی روابط خارجی / وظايف اين شورا

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی اعضای جدید شورای راهبردی روابط خارجی را منصوب کردند..
متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب آقای دکتر خرازی
نظر به ضرورت تکمیل اعضای شورای راهبردی روابط خارجی، آقایان: دکتر سعید جلیلی، دکتر ابراهیم شیبانی، حسین طارمی، مهدی مصطفوی اهری، سردار احمد وحیدی بعنوان اعضای جدید آن شورا با ریاست جنابعالی منصوب می شوند.
با توجه به تجربیات دوره ی گذشته و نقش این شورا در یاری رساندن مسئولان برای تصمیم گیریهای کلان و بهره مندی از نخبگان در این عرصه، امید است در دوره ی جدید شاهد حضور موثرتر آن شورا در وظائف محوله باشیم.
سید علی خامنه ای
۲۵ خرداد ۱۳۹۳

 

آشنايي با اهداف و وظايف شوراي راهبردي روابط خارجي

تهيه راهبردها، سياست‌ها و ارائه راهكارهاي مناسب و جستجو از افق‌هاي نو در زمينه روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران به منظور هدايت و هماهنگي فعاليت‌هاي دستگاه‌هاي مختلف در عرصه‌هاي سياسي،فرهنگي، تبليغاتي، اقتصادي و امنيتي (اطلاعاتي،دفاعي، نظامي و انتظامي) و تلاش براي فضاسازي و توجيه نخبگان و افكار عمومي از اهداف اين شوراست.

از جمله وظايف اين شورا مي‌توان به ارائه راهبردها و سياست‌هاي مورد نياز براي تحقق اهداف چشم‌انداز 20 ساله و ساير سياست‌هاي كلي مصوب در زمينه روابط خارجي،بررسي ساير مواردي كه از سوي مقام معظم رهبري به شورا ارجاع مي‌شود و همچنين بررسي و ارائه گزارش از پيشرفت كار و موانعي كه اجراي سياست‌هاي كلي،برنامه چشم‌انداز و راهبردهاي تنظيم شده در زمينه روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران با آن روبروست و ارائه راهكار براي رفع موانع مزبور اشاره كرد.

شورا همچنين به منظور فرهنگ‌سازي و ايجاد فضاي مناسب در روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران نسبت به برنامه‌ريزي براي برگزاري همايش‌ها و نشست‌هاي لازم و راه اندازي نشريات و انتشارات در زمينه روابط خارجي اقدام خواهد كرد. راهبردهاي شورا شامل همه فعاليت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور، اعم از نهادهاي رسمي و غير رسمي، دستگاه‌‌هاي اجرايي و غير اجرايي (همه اركان و بخش‌هاي نظام) مي‌شود و شورا براي تهيه راهبردهاي مورد نظر مشورت‌هاي لازم را با مسئولان ذيربط انجام خواهد داد.

 اعضاي پيشين اين شورا آقايان؛ دكتر علي اكبر ولايتي، علي شمخاني، محمد شريعتمداري و محمد حسين طارمي .

خبرگزاري فارس

اخبار مرتبط