دزفول در آستانه محرم حسینی - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
3rd، نوامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 3 rd نوامبر 2013 ساعت 11:48 ق.ظ | کد خبر: 8970  

 عاشقان سرور و سالار شهیدان در دزفول با افراشتن پرچم های سیاه در مساجد ، حسینیه ها و اماکن زیارتی و نیز سیاهپوش کردن مساجد طی چند روز گذشته خود را برای ورود به ماه حزن و اندوه آماده کرده اند.

برپایی تکایا در مناطق مختلف شهرستان دزفول توسط هیات های عزادار و نیز نصب پرچم های سیاه در معابر و میادین این شهر از چند روز پیش آغاز شده است.

آیین های عزاداری دهه اول محرم با افراشتن پرچم عزای امام حسین (ع) در بارگاه حضرت محمدبن موسی الکاظم (ع) ( سبزقبا ) از دوشنه شب در دزفول آغاز می شود.

در این حرکت نمادین که به همت هیات لبیک گویان حسینی شهرستان دزفول برگزار می شود پرچم عزای امام حسین (ع) توسط هیات عزادار از محل بقعه ˈ علی مالک ˈ تا آستان سبزقبا (ع) حمل می شود.

در این آیین اقشار مختلف مردم دزفول در قالب دسته جات سینه زن با نوحه خوانی و مرثیه سرایی پرچم سیاهی را که نام مبارک امام حسین (ع) بر آن نقش بسته در آستانه سبزقبا (ع) به اهتزار در می آورند.

برپایی مجالس روضه خوانی در مساجد ، حسینیه ها و منازل و نیز حرکت دسته جات عزادار در سطح شهر از شب اول ماه محرم تا پایان روز عاشورا از جمله آیین های سنتی عزاداری مردم دزفول می باشد.

از ۵۰۲ هیات عزاداری در دزفول تاکنون ۲۵۳ هیات در اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان به ثبت رسیده است.

80887138-5106327

ایرنا

ارسال نظر

     


-->