پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دلسوزی ‘علیخانی’ برای قاتل حرفه ای

در برنامه “ماه عسل” در مقابل چشم میلیونها بیننده ، پدر مقتولی ،توسط مجری برنامه محاکمه شد ،که چرا قصد قصاص قاتل فرزندش را دارد!.
در پی اظهارات ضد و نقیض مجری ماه عسل و محتوای این برنامه در مورد قصاص، فعالین شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که برخی از آنها در ذیل می آید:
علی رجبی فعال رسانه ای:

وقتی تریبون دانشگاه بزرگ صداوسیما” را می‌دهیم به جوانی که به اندازه طلبه شش ماه حوزه درس‌خوانده هم، اطلاعات دینی ندارد و بعد او را ول می‌کنیم به امان خدا تا خود را در جایگاه یک *مصلح اجتماعی ظاهر شود، بعید نیست حکم خدا هم فدای پربیننده‌تر شدن ماه عسل شود…

اقای علیخانی… ایا خودت ، قاتلی که ۱۷ روز به دنبال مقتول گشته تا او را پیدا کند و بعد با قمه جمجه‌اش را سوراخ کرده و با کمک دوستان قمه به دست‌اش مانع بردن مقتول به بیمارستان و رسیدن آمبولانس به صحنه جرم شده را، می‌بخشیدی؟

حتی اگر از نحوه بد برخورد علیخانی با پدری که خواستار قصاص قاتل فرزند خود بود بگذریم؛ زیر سوال رفتن حکم قصاص از سوی احسان علیخانی در برنامه دیشب با جملاتی شبیه اینکه: “حالا مگه اینایی که به خاطر «آدم‌کشی با چاقو» قصاص شدند چه تاثیری روی بقیه چاقوکش‌ها داشت ” اتفاقی نیست که به سادگی بتوان از آن عبور کرد.

البته علیخانی متولد ۱۳۶۱ علاوه بر دین، تاریخ را هم مطالعه نکرده وگرنه باید می دانست که امام خمینی ره در واکنش به زیر سؤال بردن حکم قصاص از سوی جبهه ملی در تاریخ ۲۵ خرداد سال ۱۳۶۰؛ آنها را مرتد خواند.

پ.ن: امام خمینی: تمام تکلیف‌هایی که بر ما و شما متوجّه هست، چه از قشر نویسندگان، روشنفکران، جبهه‌ها، نهضت‌ها و سایرین، تمام تکالیف فقط منصرف به این شده است که این جمهوری اسلامی را در خارج کشور طور دیگری نمایش دهند، مردم را دعوت کنید که بر خلاف جمهوری اسلامی شورش کنند، دیگر همه چیز درست شده است و فقط این یکی مانده است! من باید متأسف باشم، من باید بسیار متأسف باشم از این که غیب نمی‌دانم، نمی‌دانستم در چنته این‌ها چیست، من بعضی از این‌ها را می‌پذیرفتم، به ایشان هم محبّت می‌کردم، لکن نمی‌دانستم که این‌ها بر ضد قرآن هم قیام می‌کنند.
زهره بابایی:
موضوع برنامه امشب ماه عسل قصاص و بخشش بود. در قسمت اول مهمان برنامه جوانی بود که در سن ۱۶ سالگی در یک مسابقه ورزشی حریفش را با یک ضربه کشته بود و سالیانی را در زندان بسر برده بود تا بالاخره با پرداخت دیه پرونده‌اش مختومه شده بود. در قسمت دوم مهمان برنامه پدری بود که فرزندش در یک دعوای خیابانی کشته شده بود و در با وجود این که بشدت مصر به قصاص بوده است با پا در میانی بزرگان شهر راضی به بخشش شده بود.

میهمان قسمت سوم برنامه ماه عسل که جنجال برانگیز شد، پدری بود که فرزندش به طرز فجیعی کشته شده بود. فرزند او بعد از ۱۷ روز تهدید به قتل، سرانجام در جوی جلوی خانه‌اش و در حالی که همدستان قاتل محله را قرق کرده بودند تا مانع از کمک دیگران و انتقال مقتول به بیمارستان بشوند، کشته شد. پدر توضیح می‌دهد که فرزندش اهل مسجد و بسیج بوده است و دعوا بر سر دختری در محل بالا گرفته است. قاتل ۱۷ روز در بدنبال یافتن خانه پسرش پی‌جو می‌شود و سرانجام با گفتن این که بدنبال آشتی آمده است مقتول را به جلوی درب خانه می‌کشد و او را در جوی مقابل خانه به طرز فجیعی با ضربات چاقو می‌کشد.

در مقابل این توضیحات احسان علیخانی اصرار بر بخشش دارد و از پدر می‌خواهد علت پافشاری‌اش بر حکم قصاص را توضیح دهد. پدر می‌گوید: خیر جامعه و جوان‌ها را در اجرای حکم قصاص می‌بیند. علیخانی اصرار می‌کند که مشکل جوان‌ها با قصاص حل نمی‌شود و اگر قرار بود چنین چیزی بشود امروز این همه دعوا و قتل و خشونت در جامعه نبود. پدر پاسخ می‌دهد: اگر قوانین بازدارنده پلیس نبود امروز کسی کمربند ایمنی نمی‌بست. علیخانی ادامه می‌دهد: شما نباید تقصیرات را بر گردن جوان ۱۸ ساله بیاندازید. جامعه مقصر است و حتی دولت.

برنامه با اصرار فراوان علیخانی بر بخشش و امتناع پدر به پایان می‌رسد.
علیرضا نون:
فی القصاص حیاه

اعتراض ما به برنامه امشب ماه عسل و شخص احسان علیخانی نیست. ما به جریانی اعتراض داریم که فهمیده یا نفهمیده بخشی از قرآن را بر سر دست گرفته و مابقی را بر زمین گذاشته است. قرآن میفرماید بخشش و قصاص هر دو حق اولیای دم است و البته بخشش بالاتر است. اشکال از آنجا شکل میگیرد که شما بخشش را بحدی درشت میکنید که نتیجه اش بالاتر رفتن هزینه قصاص است. بنحوی به قصاص میپردازید که آیه “فی القصاص حیاه” را “فی القصاص ممات” بخوانند. در چنین شرایطی کسی که نمیتواند ببخشد یا نباید ببخشد باید پاسخگوی جامعه باشد که چرا نبخشیده است. هم چنانی که میهمان دوم ماه عسل امشب گفت بترسد از اینکه قصاص لکه سیاهی بر پیشانی اش بشود.
حامیان حجاب:
«اعتراض به برنامه ماه عسل به شماره پیامک ۲۰۰۰۰۳۳۳»

دو مهمان اول برنامه ی ماه عسل دیشب خوب بودن و ماجراشون هم إن شاءالله خوب بود … ولی در مورد مهمان سوم واقعا رفتار زشت و زننده ای از احسان علیخانی دیدم که واقعا بدم اومد از رفتارش ، تو این عکس، این شخص پدر یه پسر نوجوان هست که فرزندشو به طرز واقعا فجیعی به قتل رسوندند بعد این احسان علیخانی با اصرار می خواست از این پدر رضایت بگیره برای قصاص . فقط همینو میتونم بگم اگه این پدر رضایت بده بابت قصاص اون قاتل بی رحم ولی ما رضایت نخواهیم داد و از قوه قضاییه مطالبه خواهیم کرد

«وجود چنین افراد خطرناکی برای همه ی مردم جامعه مضر و خطرناک هست»
میلاد یوسفی:

جوانت را با ضربه چاقو در جمجمه اش جلوی در خانه ات میکشند و حتی نمی گذارند به بیمارستان برسانی اش بعد آقای علیخانی برنامه می گذارد که چرا قاتل را نمی بخشی.

به جهنم که قاتل تنها ۱۸سال دارد. از موج بخشش قصاص متنفرم که اگر بخشش یک ارزش همیشگی و تام بود خالق در کتابش نمی نوشت در قصاص زندگی است. جمله ای که خیلی سوزاند این بود. احسان علیخانی خطاب به پدر مقتول: طی این سالها چند نفر قصاص شدند؟مشکلات حل شد؟ مشکل دعواهای جوانان حل شد؟
فرهنگ نیوز

اخبار مرتبط