پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

رد پای «دیپلماسی لبخند» در جشنواره فجر / حاشیه های جشنواره فیلم فجر

سخنان برخی از حاضران در افتتاحیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر حاشیه هایی را به همراه داشت که جای تامل دارد؛ حاشیه هایی که به نظر می رسد به صورت اتفاقی رخ نداده اند!

به گزارش گروه فرهنگی-فرهنگ نیوز، زنگ آغاز سی و دومین جشنواره فیلم فجر در حالی روز گذشته در تالار وحدت به صدا درآمد‏ که این مراسم با حواشی زیادی روبرو شد.

هرچند نیمی از زمان مراسم بدون حاشیه خاصی سپری می شد اما حضور مانی حقیقی بر روی سن برای دریافت سیمرغ بلورین و جایزه نقدی خود برای تیزر فیلم «پذیرایی ساده»‏ سوت آغاز حاشیه ها را در مراسم افتتاحیه به صدا در آورد.

حقیقی که پیش از این نیز بدلیل اکران نشدن فیلمش در سینماهای حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی واکنش های تندی بر علیه مدیران حوزه هنری از خود نشان داده بود‏، این بار نیز با زبان طعنه و کنایه به سراغ آنها رفت.

* چه کسی را می بخشند اما فراموش نمی کنند؟

کارگردان «پذیرایی ساده»‏ خطاب به مدیران حوزه هنری گفت: «ما شما را بخشیدیم به شرط آنکه دیگر این اشتباه را مرتکب نشوید.»

این اظهارات حقیقی زمانی بیشتر به چشم آمد که حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در بخشی از صحبت هایش در مراسم افتتاحیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر با لحنی دوپهلو در مقام مدافع مانی حقیقی ظاهر شد.

براساس این گزارش ایوبی در بخشی از صحبت هایش که به اهالی سینما با ادبیات هنرمندان سلام می کرد، گفت: «سلام به عزم و اراده شما، شما که می‌بخشید حتی اگر فراموش نکنید»

این اظهارات ایوبی پس از طعنه و کنایه های مانی حقیقی به مدیران حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی علامت سوال بزرگی را در ذهن بوجود آورد که آیا رابطه ای بین این جمله ایوبی و کنایه های حقیقی وجود داشت یا خیر!

* نباید به خطوط قرمز اندیشید؟

از سوی دیگر هرچند بارها در سینمای ایران از خطوط قرمز شرعی و سیاسی سخن به میان امده اما این بار ایوبی در جمع اهالی سینما صراحتا گفت که نباید به خطوط قرمز اندیشید: «بر این باورم که نیاز امروز سینمای ایران گفت‌وگو برای یافتن نقطه‌‌های پیوند است. نقطه‌هایی که به هم می‌رسند و می‌شود خط سینمای ایران. خطی که متقاطع است با نقاط اجتماعی، خطی که قرمز نیست و به سوی نقاط تهی میل نمی‌کند.»

63457-190717-1391243306

رییس سازمان سینمایی در بخش دیگری از صحبت هایش از افرادی که طی سالیان اخیر به سینمای ایران بدبین شده اند‏، سخن گفت و ابراز داشت: «ما یک خطیم، ما یک نگاهیم، ما خود سینمای ایرانیم، آری گفت‌وگو بین خانواده سینمایی ایران و بین کسانی که در این سال‌ها به سینمای ایران بدبین شده‌اند و برای منافع خود عده‌ای را برای بر هم زدن آرامش سینمای ایران شوراندند.»

* چه کسانی آرامش سینما را برهم زدند؟

البته ایوبی در اظهاراتش توضیحی نداد که چه کسانی به سینمای ایران بدبین شده اند و دلیل این بدبینی ها چه بوده است اما جالب توجه تر زمانی است که ایوبی آغوش سینما را برای آنها باز شده می داند و بر همین اساس می گوید: « من می‌خواهم آنها بازگردند و آن گذشته را برگردانند. »

به نظر می رسد ایوبی نیز می داند سخن راندن پیرامون چنین موضوعاتی که قشر ارزشی و مذهبی سینما و جامعه ایران بر روی آنها حساس هستند شجاعت می خواهد و صراحتا اعتراف می کند که « این گفت‌وگو نیازمند شجاعت است، شجاعت و بخشش و عذرخواهی از هم است. از شما می‌خواهم که من را یاری کنید و از شما می‌خواهم که آستین‌ها را بالا بزنید و کار، کار.»

* دیپلماسی لبخند به جشنواره فجر رسید

هرچند اظهارات ایوبی در آئین افتتاحیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر همراه با طعنه و کنایه همراه بود اما به نظر می رسد پس از آنکه دولت اعتدال تصمیم گرفت که با دیپلماسی لبخند پای میز مذاره با غربی ها بنشیند، اینبار نیز قرار است با همین دیپلماسی آغوش خود باز خود را برای یک جامعه هنری آزاد! نشان دهد؛ البته آزادی که بیشترین مفهومش رهایی از قید و بندهای دینی و ارزش ها معنی شده است.

البته چنین تفسیری چندان هم دور از ذهن به نظر نمی رسد، وقتی رئیس جمهور صراحتا می گوید هنرمند ارزشی و غیر ارزشی نداریم؛ در حالیکه امروز سینمای ایران هیچ ارزشی برای ارزش های انقلاب اسلامی ایران و اکثریت پایبند به ارزش های دینی و مذهبی قائل نیست.

اخبار مرتبط