پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

سیلاب به آسیاب های آبی دزفول خسارت زد

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول با اشاره به خسارت های سیل اخیر گفت:با فروکش کردن آب در روزهای اخیر، متوجه خسارت به چهار آسیاب آبی در دزفول شدیم که مرمت این آسیاب ها به زودی انجام می شود.

مسعود شامدیل افزود:سیلاب اخیر موجب خسارت به جان پناه، داربست حفاظت کننده و سنگ چین های چهار آسیاب آبی واقع در زیر پل جدید (شریعتی) دزفول شده است.
وی افزود: 10 آسیاب در این مسیر قرار دارد که 6 تای آنها هنوز زیرآب هستند و چهار آسیاب باقی مانده دچار خسارت شده اند که برای مرمت آنها افزون بر 500 میلیون ریال اعتبار نیاز است.
وی با بیان اینکه مرمت آسیاب های آسیب دیده بر اثر سیلاب اخیر از امروز آغاز شده گفت: تلاش می شود عملیات مرمت آسیاب ها که با نظارت میراث فرهنگی آغاز شده تا پایان هفته انجام شود.
رئیس نوسازی وبهسازی شهرداری دزفول اظهار داشت:هسته اولیه این آسیاب ها بعد از ساخت پل باستانی بوده که با هدف موج گیر بودن و جلوگیری از برخورد مستقیم آب به پایه های پل ساخته شده و به صورت پلکانی عمل می کردند ولی با گذر زمان و افزایش جمعیت تغییر کاربری داده و به عنوان آسیاب از آنها استفاده شده است.
آسیاب های آبی دزفول در بستر رودخانه زلال و زیبای دز با قدمتی یک هزار و 700 ساله یکی از قدیمی ترین مجموعه سازه های آبی جهان هستند. این آسیاب ها تا اواخر قرن 19 میلادی همچنان مورد استفاده قرار می گرفت.
تعداد آسیاب های آبی دزفول بین 50 تا 60 حلقه هستند که برخی از این آسیاب ها در بستر رودخانه دز و در مجاورت پل قدیم ، پل جدید ، و برخی در محدوده ‘علی کله’ دزفول واقع شده اند که به دلیل طغیان رودخانه و قرار گرفتن در مسیر جاده ساحلی برخی از آنها تخریب شد به گونه ای که هم اکنون تنها حدود 20 حلقه از این آسیاب ها باقی مانده است.
نخستین آسیاب آبی دزفول همزمان با ساخت پل باستانی دزفول یک هزار و 700 سال پیش در دوران ساسانی و با توجه به نیاز مردم در بستر رودخانه دز ساخته شد.
بسیاری از این آسیاب ها تا اوایل دوره پهلوی دوم فعال بوده و نیاز مردم برای تامین آرد را برطرف می کرد اما با ساخت کارخانه آرد این آسیاب ها جایگاه خود را از دست دادند.

ایرنا

اخبار مرتبط