پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

شکستی که رسانه ای نمی شود…

دکستور فیلکینز نویسنده نشریه نیویورکر با بیان این مطلب، می‌گوید: سردار سلیمانی با مذاکرات پشت پرده، دو چالش اصلی عراق در سال 2010 را حل کرد؛ همچنین وی معتقد است آمریکایی‌ها قبول دارند که سردار سلیمانی آنها را از عراق بیرون کرد، اما شرم دارند که این حقیقت را به طور عمومی بیان کنند.

افسر سابق سازمان جاسوسی آمریکا سیا، سردار سلیمانی را قدرتمندترین نیروی فعال در منطقه خاورمیانه معرفی کرده است.

615493_858

دکستور فیلکینز نویسنده نشریه نیویورکر با بیان این مطلب، می‌گوید: سردار سلیمانی با مذاکرات پشت پرده، دو چالش اصلی عراق در سال 2010 را حل کرد: اختلاف ده ماهه احزاب و گروه‌ها بر سر انتخاب دولت و تصمیم‌گیری درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق. در نتیجه این تصمیمات، نوری المالکی نخست وزیر عراق باقی ماند، جلال طالبانی رئیس‌جمهور شد و دولت عراق به خروج نظامیان عراق رای داد؛ که تمامی این تحولات موجب افزایش نفوذ ایران در عراق شد.

وی معتقد است آمریکایی‌ها قبول دارند که سردار سلیمانی آنها را از عراق بیرون کرد، اما شرم دارند که این حقیقت را به طور عمومی بیان کنند.

فیلکینز می‌گوید: یک مقام سابق عراق به من گفت: ما به آمریکایی‌ها می‌خندیم. سردار سلیمانی کاملا آنها را غافلگیر کرد.

در اثر برنامه‌ریزی‌های سردار سلیمانی، ایاد علاوی از سیاسیون حامی آمریکا که بیشتر کرسی‌های پارلمان عراق را به دست آورده بود، مجبور شد نخست‌وزیری را به مالکی واگذار کند.

فیلکینز می‌گوید: آمریکایی‌ها علاوی را مجبور کردند به نفع مالکی کنار برود. علاوی به من گفت که جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا به او زنگ زد و از او خواست که از نامزدی نخست‌وزیری کنار بکشد.

مشرق

اخبار مرتبط