پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

معلمان با انگیزه در مناطق حاشیه دزفول بکار گرفته شوند

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با تاکید بر لزوم توجه ویژه به نیروی انسانی آموزش و پرورش گفت: معلمان با انگیزه باید در مناطق حاشیه شهرستان بکار گرفته شوند.

به گزارش دزمهراب از ایرنا محمد حیدری روز دوشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش دزفول در سالن فرمانداری ویژه این شهرستان افزود: توزیع معلمان در مناطق حاشیه ای و شهرهای تابعه دزفول باید معقول باشد.
وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش دزفول گفت: استمرار و افزایش ساعات خدمت در مدارس، نشاط لازم را از معلمان می گیرد و کیفیت کار را کاهش می دهد در حالی که باید از فرصت لازم برای آموزش به ویژه در دوره ابتدایی استفاده کرد.
سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول افزود: برخی مناطق بویژه مناطق حاشیه ای دزفول یا از مدرسه محرومند و یا معلمان بی انگیزه دارند لذا اعزام معلمان کم انگیزه به حاشیه شهر دردی دوا نمی کند.
وی بر ضرورت استفاده از نیروهای ارزشی در آموزش و پرورش تاکید کرد و اظهار داشت: استفاده از معلمان با انگیزه در مناطق محروم و کم برخوردار محرومیت آن مناطق را کاهش می دهد.


مدیر آموزش و پرورش دزفول نیز در این نشست گفت: امسال یکهزارو 200 نوآموز تحصیل خود را در مدارس دزفول آغاز می کنند و 40 کلاس وارد مجموعه آموزش و پرورش می شود.
عبدالمحمد جرجانی با اشاره به تحصیل 78 هزار دانش آموز در مدارس دزفول افزود: حدود سه هزار نفر از این دانش آموزان امسال از مدارس فارغ می شوند و یکهزار و 200 نفر وارد کلاس اول می شوند که به 40 معلم نیاز دارند.
وی با اشاره به وجود 191 نفر معلم حق التدریسی در دزفول اظهار داشت: این معلمان 18 هزار ساعت تدریس می کنند و ماهانه برای این تعداد ساعت 2 میلیارد و 300 میلیون ریال پرداخت می شود در حالی که اگر این ساعات توسط نیروهای رسمی تدریس شود مبالغ بسیار بیشتری باید پرداخت شود.
وی اضافه کرد: اگر استخدام حدود 800 نفر در آموزش وپرورش دزفول به صورت پیمانی انجام شود هزینه زیادی برای پرداخت حق التدریس نیاز نیست.
جرجانی ضمن تقدیر از پیگیری های نماینده دزفول در اخذ مجوز استخدام نیروی انسانی گفت: امیدواریم استخدام 800 نفر در دزفول قبل از شهریورماه امسال انجام شود تا معلمان خسته راهی کلاس های درس نشوند.
وی به بازنشستگی حدود 350 نفر از معلمان طی امسال اشاره کرد و افزود: کیفیت کار آموزش بسیار ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیر آموزش و پرورش دزفول اظهار داشت: پنج هزار و 500 نفر نیروی انسانی در آموزش و پرورش دزفول فعال است که از این تعداد 2 هزار و 850 نفر زن هستند.
وی درخصوص کمبود فضای آموزشی در شهرستان دزفول نیز گفت: سه منطقه بحرانی در این شهرستان وجود دارد که شامل کوی زیباشهر، پیام نور و مهرشهر هستند.
وی افزود: هیچ فضایی در کوی پیام نور برای مدرسه سازی وجود ندارد در حالی که حدود یکهزارو 500 متر زمین بای ساخت مدرسه نیاز است.
مدیر آموزش و پرورش دزفول ادامه داد: 2 مدرسه در زیبا شهر ساخته شده ولی با توجه به مهاجرت و افزایش جمعیت این مدارس جوابگو نیستند و هر سال باید 2 مدرسه به این منطقه اضافه شود.
وی گفت: زمین در کوی زیباشهر وجود دارد ولی اعتباری برای ساخت مدرسه در اختیار نداریم.
جرجانی افزود: زمین برای ساخت مدرسه در کوی مهرشهر وجود دارد و یک خیر نیز ساخت مدرسه را تقبل کرده است.
امام جمعه دزفول نیز در این نشست ضمن تبریک روز معلم گفت: معیارها برای هدایت تحصیلی باید بر اساس سند تحول بنیادین صورت گیرد و این سند بومی سازی شود.
حجت الاسلام سیدمحمدعلی قاضی دزفولی افزود: نیاز جامعه به رشته هایی که بازار کار دارند در هدایت تحصیلی باید مدنظر قرار گیرند.
وی همچنین بر اقامه نماز در مدارس دزفول تاکید کرد و گفت: نماز جماعت منظم در تحصیل دانش آموزان نقش مثبتی دارد.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مشکل نیروی انسانی یکی از مشکلات اساسی آموزش و پرورش است و با توجه به بازنشسته شدن 300 نفر در سال باید تعادلی در این خصوص برقرار شود.
عباس پاپی زاده افزود: بدلیل کمبود نیروی انسانی، پارسال قرار بود از شهرهای اطراف نیرو جذب آموزش و پرورش دزفول شود که با پیگیری های انجام شده جذب نیرو در دزفول هدف قرار گرفت و مجوز 800 نفر اخذ شد.
وی افزود: این نیروها طبق قانون اداره کار حقوق می گیرند و بیمه می شوند.
وی درخصوص کمبود فضای آموزشی در این شهرستان گفت: پیام نور، زیباشهر، مدرس و مهرشهر با کمبود مدرسه مواجه هستند که امسال 2 مدرسه در زیباشهر و مهرشهر و یک مدرسه در مدرس ساخته شده است.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به افزایش جمعیت در این مناطق باید اعتباراتی در این خصوص اختصاص یابد.

اخبار مرتبط