پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

نوروز در کلام معصومین(ع)

 

 

به گزارش دز مهراب ، رسول خدا(ص) و ائمه معصومین(ع) نیز درباره نوروز به عنوان یک سنت زیبا و پسندیده بیانات و سخنان گهرباری فرموده‌اند و نوروز را از روزهای خود و شیعیان‌شان توصیف کرده‌اند.

پیامبر(ص) در این باره می‌فرمایند: اگر می‏‌توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به یکدیگر هدیه بدهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید۱.

امام علی(ع) نیز فرمودند:هر روزی که در آن خداوند نافرمانی نشود، عید است۲.

امام صادق(ع) در جایی می‌فرمایند:هر روز ما نوروز است و نوروز ، روزی است که قائم ما اهل بیت در آن ظهور می‏‌کند۳.

آن حضرت همچنین درباره آمادگی برای برگزاری این روز عزیز می‌فرمایند: روز نوروز غسل کن و لباس پاکیزه بپوش و در حدیثی دیگر فرمودند: روز نوروز غسل کن و لباس پاکیزه بپوش و بهترین عطرها را بزن و روزه‌دار باش و دو نماز دو رکعتی به این نحو که در رکعت اول، سوره حمد و ۱۰ مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم حمد و ۱۰ مرتبه سوره کافرون، بخوان و در ‘دو رکعت دوم’ نیز در رکعت اول، حمد و ۱۰ مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم، حمد و ده مرتبه معوذتین (یعنی سوره های فلق و ناس) را بخوان۴.

امام صادق‌(ع) در توصیف ویژگی‌های این روز می‌فرمایند:نوروز روزی است که پروردگار از بندگان پیمان گرفته است او را عبادت کنند و به او شرک نورزند و به فرستگانش ایمان بیاورند روزی که خورشید در ان طلوع کرده و هیچ نوروزی نیست مگر آن‌که ما در ان روز در انتظار از بین رفتن سختی ها هستیم زیرا نوروز از روز های ما و شیعیان ماست۵.

…………………………………

منابع:

۱-دعائم الإسلام ، ج ۲ ، ص ۳۲۶

۲-نهج‏البلاغه ، حکمت ۴۲۸

۳-کتاب من لایحضره الفقیه ، ج ۳ ، ص ۳۰۰ بحار الأنوار ، ج ۵۲ ، ص ۲۷۶

۴-وسائل الشیعه ، ج ۵ ، ص ۲۸۸

۵-بحار الانوار ج ۵۹ ص ۹۲

منبع: ایسنا

 

اخبار مرتبط