پناهیان:سال‌هاست از تهاجم فرهنگی می‌گذرد اما بسیج فرهنگی شکل نگرفته است - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
19th، سپتامبر 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 19 th سپتامبر 2013 ساعت 10:34 ب.ظ | کد خبر: 6884  

حجت الاسلام  علیرضا پناهیان در آئین آغاز کلاس های موسسه شهید آوینی درباره  آموزش مشاغل مربوط به سینما گفت‌: امیدوارم خدا توفیق توانمندی به شما عنایت کند و از آن مهم تر این تلاش را  از شما IMAGE634915158486690380بپذیرد.

او از اثرگذاری سینما یاد کرد و گفت: با این ابزار می‌توانیم جلو کارهایی را بگیریم و کاری را تسریع کنیم. عمومی شدن استفاده ابزار  سینما برای بیان اهداف الهی به ویژه در میان حجوم نیروهای معاند یک نعمت بزرگ است و هر کسی به عمومیت یافتن آن کمک کند، وظیفهخود را انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه سال‌هاست از تهاجم فرهنگی می‌گذرد اما بسیج فرهنگی شکل نگرفته است، گفت: همانگونه که هر فرد می‌تواند با موبایل خود عکاسی کند؛ برای عبور از این مرحله به فراگیر شدن توانمندی در عرصه تولید فیلم  کارهای متعددی می‌توان انجام داد. به باور من با این ابزار پیام‌های دین خود را به جامعه جهانی خواهیم رساند با تولید محصول خوب عرصه محصولات بد تنگ می‌شود. راه حل مبارزه با محصولات بد نیز تولید محصول خوب است.

او به این نکته اشاره کرد نمی‌خواهم وارد این بحث شوم که جلوگیری از اکران کاری خوب یا بد است. اما آنجایی مسئولیم که فیلم خوب تولید کنیم و نکردیم. نخست باید مسئول اصلی این اتفاق مورد مؤاخذه قرار گیرد و سپس تولید کننده یک فیلم بد.

حجت الاسلام پناهیان افزود: در زمانه‌ای این صحبت را انجام می‌دهیم که حرف بد تازه‌ای در جهان نیست. این حرف‌ها تکراری است. حرف تازه‌ حرف دین ماست. تکرار حرف‌های مندرس غربی‌ها را مورد توجه قرار ندهید. روشنفکر کسی است که با نگاهی روشن محیط را می‌بیند. پوسیدگی تمدن غرب را می‌توان در آثار سینمایی دید. اکنون فرصت دارید حرف تازه بزنید. شهوترانی حال مردم را به هم زده است. در ممالک تحت سلطه فرهنگ غرب به زور فرهنگ برآمده از تفکر الهادی سرپا نگه داشته می‌شود. آنها تلاش می‌کنند حرف‌های کهنه را با هزاران حربه به ذهن مردم بقبولانند. آوینی به سادگی این کار سخت را انجام داد.

وی ادامه داد: امروز وقتی می‌خواهید به این ابزار مسلط شوید، موقعیتی خوب خواهید داشت به دو شرط: بتوانید حرف تازه بزنید که حرف تازه حرف امام است. دوم این که سلیقه‌ای برای طرز بیان داشته باشید. برخی سلیقه دارند و حرفی ندارند. برخی حرف دارند و با بی‌سلیقه‌گی مردم را خسته می‌کنند.

پناهیان گفت: دانشکده سینما در رشته‌هایی چون کارگردانی عنوان‌های درسی زیادی برای تغذیه محتوایی ندارند. نمی‌توان اثر سینمایی تولید کرد و حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت. امکان ندارد که پیامی منتقل نکرد. وقتی فرد فلسفه وجودی خود را از بین می‌برد نمی‌توان انتظاری داشت کسی که فیلم می‌سازد تعیین نمی‌کند پیام داشته باشد یا خیر. حال خود تعیین می‌کند چه پیامی داشته باشد. شرط اول این است هر کسی بداند چقدر حرفی برای گفتن دارد باید سخن تازه‌ گفت تا جهان تازه شود. در حالی که مذهبیون برگه‌هایی که برای نوشتن حرف‌ها به آنها داده می‌شود سپید برمی‌گردانند!

امام رضا در روایتی می‌گوید: احدی در عالم نمی‌تواند یکی از فضائل امام معصوم را بفهمد چه رسد به آن که بیان کند. وقتی عدالت‌گرایی بدون امامت را متوجه نشویم چگونه به مخاطب حرف خوب خواهیم زد؟ بدون امامت تمام معارف ناقص است. فهم امامت هم دشوار است. تجربه ۳۵ ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که ورود مذهبی‌ها به رسانه اتفاقی رقم نمی‌زند. گاه بدتر از لامذهبی‌ است که در هر جای دنیا کار می‌کند.

وی ادامه داد: بسیاری از مذهبیون با ورود به صدا و سیما این نهاد را خراب کرده‌اند. شهید آوینی حرفی برای زدن داشت قلم او در اختیار حرف‌هایش بود.

فارس

ارسال نظر

     


-->