پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

دغدغه پیشکسوتان مداحی رواج سبک‌های سخیف و شعرهای بدون محتواست

حاج صادق آهنگران از پیرغلامان اهلبیت در جمع خبرنگاران درباره اهمیت دوازدهمین همایش بین المللی پیرغلامان حسینی که در اهواز در حال برگزاری می باشد گفت: این اجلاس تاثیر بسیار زیادی در تبیین صحیح قیام امام حسین، همچنین در جهت دهی به مداحی ها، اشعار و مناقب و مصیبت ها دارد.

وی در پاسخ به این سوال که ویژگی یک پیرغلام اهل بیت علیهم السلام چیست، گفت : پیرغلامان همانطور که از نامشان نیز پیداست باید آموخته ها و دانسته های خود را در اختیار مداحان جوان قرار دهند، نسل آینده جامعه ستایشگری و مداحی را تعلیم دهند. همچنین آداب عزاداری، شعر، مقتل خوانی و سایر تجربیات خود را به آنها منتقل کنند.

آهنگران به مداحان جوان توصیه کرد احترام به پیشکسوتان این عرصه را نگه دارند و دغدغه های آنان را جدی بگیرند و از شعرهای بی محتوا و سبک های سخیف پرهیز کنند.

این مداح اهل بیت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مداحان بیشتر از اشعاری بهره ببرند، اظهار داشت : اشعاری که بیانگر حقیقت نهضت امام حسین و پیامهای قیام عاشورا باشد نه اینکه هر چه دلشان خواست بخوانند. اشعار را از مقاتل امام حسین علیه السلام دریافت کنند و مظلومیت حضرت و پیام این نهضت بزرگ را بگویند چرا که اگر نهضت امام حسین نبود اکنون اسلامی هم وجود نداشت.

حاج صادق آهنگران در ادامه تأکید کرد: مداحان ذاکران و شاعران اهل بیت باید نهضت امام حسین را از منابع متقن و مستدل برای مردم بیان کنند.

حاج صادق آهنگران ادامه داد: همیشه خود را مدیون مرحوم حاج حبیب الله معلمی می دانم، ایشان به من یاد داد احترام پیشکسوتان را نگه دارم و همیشه جلوی مراجع زانو بزنم.

وی در پایان گفت: یکی از وظایف پیرغلامان ترویج و تبیین فرهنگ عاشورایی است، مرحوم امام خمینی تأکید داشتند ما ملت گریه سیاسی هستیم، یعنی این گریه‌ها باید در راستای تقویت نظام اسلامی جریان شیعه و اسلام باشد.

آهنگران

فارس

اخبار مرتبط