پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب

چکی که در گلوی فدراسیون فوتبال گیر کرد!

 

امروز، سی و یکم فروردین ماه 1399 سررسید چکی است که فدراسیون فوتبال بابت پرداخت 2 میلیون یورو به شستا داده؛ چکی که بعید است تا مدت ها هم پاس شود.

 

 

 

روزی که مارک ویلموتس  قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران به امضا رساند را همه اهالی فوتبال به یاد دارند؛ روزی که مدیران فدراسیون سرخوش از جایگزینی یک چشم آبی دیگر روی نیمکت تیم ملی که البته تنها افتخارش حضور در جام جهانی با بلژیک بود، بارها در رسانه ها دم از عقد بهترین قرارداد ممکن و تکرار نشدن اشتباهات قرارداد با کارلوس کی روش زدند. قراردادی که البته هیچ گاه درباره اش شفاف سازی نشد و البته هنوز هم مدیران پرنفوذ در این انتقال از خوب بسته شدن آن حرف می زنند اما مساله ای که در عمل وجود دارد چیز دیگری را ثابت می کند.

مربی بلژیکی که قرار بود تا جام جهانی بعدی روی نیمکت تیم بنشیند، فقط در 4 بازی روی نیمکت ایران نشست و بعد از دو برد مقابل هنگ کنگ و کامبوج دو بازی بعدی مقابل بحرین و عراق را واگذار کرد و سپس برای همیشه ایران را ترک کرد و فوتبال ایران را در یک چالش بزرگ انداخت.

ویلموتس در حالی بعد از دیدار با عراق از ایران رفت و دیگر حاضر به برگشتن نشد که چند روز قبل از این مسابقه دو میلیون یورو(معادل حدودی 30 میلیارد تومان) از فدراسیون فوتبال پول گرفت و بعد از جدایی از تیم ملی نیز یک یوروی آن پول را برنگرداند. جالب اینکه او علاوه بر اینکه بابت کسب 6 امتیاز مقابل دو تیم درجه سومی آسیا دستمزد حدود یکسال خود را گرفته و البته به همین جا هم قانع نشده و برای دریافت کل پولش به فیفا شکایت برده است.

ویلموتسی که در نخستین روزهای حضور در ایران با یک بادیگارد در فدراسیون حاضر شد و ضرر جبران ناپذیری را به فدراسیون فوتبال زد، همچنان ادعا دارد که باید 3 برابر مبلغ دریافتی اش پول می گرفت که اگر در این پرونده شکایتی پیروز شود، بازهم بر مشکلات خواهد افزود.

مساله مهم اما این است پولی که فدراسیون آن زمان با مشکلات فراوان تامین کرد و به ویلموتس داد تا او مقابل عراق روی نیمکت بنشیند یک قرض بود. قرضی که با وساطت وزیر ورزش و جوانان از شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) گرفته شد و فدراسیون فوتبال بابت آن یک فقره چک به تاریخ سی و یکم فروردین 1399 به این شرکت داد. به عبارت بهتر تامین اجتماعی که از پولی که متعلق به بازنشستگان و مردم عادی است 30 میلیارد تومان برداشت کرد و به عنوان قرض به فدراسیون داد تا مدیران آن بتوانند به واسطه اش عدم در آمدزایی شان و ناتوانی در پرداخت دستمزد یک مربی خارجی را پرداخت کنند.

حالا امروز(یکشنبه) موعد چک شستا است و فدراسیون فوتبال هم بعید است تا مدت ها بتواند این پول را تامین کرده و بدهی اش را پرداخت کند. بدهی ای که مربوط به دستمزدمربی است که کمیته فنی فدراسیون مدعی است از انتخابش بی خبر بوده، دبیرکل وقت و برکنار شده فدراسیون از انتخاب او و مفاد قراردادش ابراز بی اطلاعی می کند و هنوز هم کسی نمی داند چه کسانی مسبب حضور ویلموتس در ایران و بسته شدن این قرارداد عجیب بودند.

اخبار مرتبط