رالی ایرانی در ضیافت بی بند و باری/سبک زندگی ایرانی اسلامی کجاست؟ - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
22nd، می 2013
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 22 nd می 2013 ساعت 4:53 ب.ظ | کد خبر: 3161  

 

رالی ایرانی در ضیافت بی بند و باری/سبک زندگی ایرانی اسلامی کجاست؟

 

طی سال‌های اخیر برنامه‌هایی برای بخش خانگی ساخته‌ شده‌اند که به صورت دی‌وی‌دی در مراکز فرهنگی و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرند.

 

 

«تهران پرس»- گروه فرهنگی: چه بخواهیم چه نخواهیم رسانه ها به طور مستقیم در شکل دهی سبک زندگی افراد به ویژه قشر جوان تاثیر دارند و بسیاری از آنان با برنامه ریزی ، افکار عمومی را به سمتی خلاف باورهای دینی هدایت می کنند ؛ ماهواره با شبکه هایی چون فارسی وان، من و تو و…، تلفن همراه با فناوری بلوتوث و پیامکی خود، فضای مجازی هم با همه توان و این روزها پخش برنامه های مختلف در شبکه های خانگی و…

 

طی سال‌های اخیر برنامه‌هایی برای بخش خانگی ساخته‌ شده‌اند که به صورت دی‌وی‌دی در مراکز فرهنگی و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرند.

 

این تولیدات که همیشه با حاشیه‌هایی روبه‌رو بوده‌اند در دو بخش سریال و برنامه‌هایی با موضوعیت سبک زندگی ساخته شده‌اند.

 

از این برنامه‌ها می‌توان به قهوه تلخ، قلب یخی، شام ایرانی و… اشاره کرد.

 

آخرین برنامه‌ای که در بخش سینمای خانگی ساخته و توزیع شد مجموعه رالی ایرانی است که با انتقادها و حاشیه‌های زیادی همراه بوده است.

 

رالی ایرانی با شرکت به اصطلاح سوپراستارهای سینما در جریان یک مسابقه رالی با جریانات خاص تولید شده است.

 

بازیگران حاضر در این فیلم مستند محمدرضا فروتن، سیروان خسروی، الناز شاکردوست، بهنوش بختیاری، سحر ولدبیگی،‌ نیما فلاح و فرزاد حسنی به‌عنوان مجری هستند.

این فیلم ساخته آرش معیریان با فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی سعید ابوطالب در قالب قسمت‌های دوگانه ساخته و راهی خانه‌های مردم شده است.

  

اما چند نکته در مورد رالی ایرانی قابل توجه و بررسی است:

 

اول اینکه اگر به این فیلم به‌عنوان نماد سبک زندگی ایرانی نگاه کنیم شاهد انحرافات و کج‌سلیقگی‌های کارگردان و بازیگرانی خواهیم بود که چه در پوشش و چه در بیان راکت‌های بازیگری هیچ نشانی از زندگی ایرانی ندارند و تنها رواج‌دهنده زندگی غربی در بین‌ جوانان هستند.

برای مثال نوع پوشش بازیگران زن حاضر در این فیلم، پوششی غربی است که هیچ تناسبی با فرهنگ دینی ـ ایرانی ایران ندارد و بارها از سوی مراجع قضایی مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

نکته اینجاست که اگر الناز شاکردوست با آن لباس‌های بدن‌نما و دستمال سرش به‌جای حجاب در اذهان عمومی حاضر شود چه برخوردی از سوی نهادهای اجتماعی با او می‌شود؟ اگر گشت ارشاد را به عنوان نهادی برای مبارزه با بدحجابی و بی‌حجابی در جامعه در نظر بگیریم آیا با مشاهده این نوع پوشش با دارندگان آن برخورد نمی‌کند؟ 

اگر این فیلم به عنوان سبک زندگی در تلویزیون خانگی اکران شده است باید چند صباح دیگر شاهد حضور دختران با این نوع پوشش در اماکن عمومی باشیم و این موضوع ماهیتی ناهنجارگونه دارد.

یا در مورد نحوه بیان و ادبیات الناز شاکردوست به عنوان دختر ایرانی سوپراستار حاضر در سینما و یا الگوی خیلی از جوانان این کشور باید دید چه وجاهتی برای این گونه بیان وجود دارد؟

 گر در جامعه دخترانی با این ادبیات صحبت کنند به آنها چه لقبی می‌دهند و چگونه با آنها برخورد می‌کنند؟

وقاهت در نحوه بیان و پرورگری در برخورد با آقایان کجای سبک زندگی ایرانی وجود دارد که دوستان سازنده این فیلم را به سبک زندگی ایرانی ربط می‌دهند؟

 

مگر نه اینکه الگوی دختران ایرانی حضرت زهرا (س) هستند. چگونه می‌توان رفتار الناز شاکردوست و دیگران بازیگران این فیلم را با سیره حضرت زهرا (س) تطبیق داد.

 

خطاب کردن «داداشی» از سوی شاکردوست به فرزاد حسنی رواج سبک غربی ارتباط بین زن و مرد نامحرم است که به راحتی در این فیلم رواج داده می‌شود.

نکته دوم در مورد این فیلم رواج زندگی اشرافی است که چه در دین و چه در جامعه امروزی ایران منفور است و مورد انتقاد روحانیت و مردم قرار می‌گیرد.

شروع این فیلم با مهمانی است که بازیگران و مهمانان آن در شروع مراسم با ماشین‌های خاص و مدل بالا به مراسم می‌آیند و در ادامه با دیس‌های غذای بزرگ پذیرایی می‌شوند. این مدل مهمانی حتی بین متمولان جامعه هم رواج ندارد.

این ریخت و پاش‌ها مختص مهمانی‌های غربی و به اصطلاح پارتی‌های لس‌آنجلسی است که به راحتی در این فیلم تبلیغ می‌شوند.

و یا در قسمتی دیگر بازیگران زن این فیلم با بیان اینکه تا به حال نان و پنیر نخورده‌اند و نمی‌توانند بدون برنج زندگی کنند ساده زندگی کردن که جزو سیره پیامبر معظم اسلام (ص) و اهل بیت (ع) است را به سخره می‌گیرند 

نکته آخر در مورد این فیلم رواج کارهای پسرانه‌ای است که توسط دختران انجام می‌شود و به نوعی هنجارشکنی است.

 همین چند روز پیش بود که حضرت امام خامنه‌ای در جلسه‌ای که با حضور بانوان فعال در سیاست و جامعه داشتند فرمودند:آنچه که باید مایه افتخار باشد، تعداد بالای زنان روشنفکر، فعال فرهنگی و سیاسی، و مجاهد است.

 ایشان با اشاره به نگاه یکسان اسلام به زن و مرد از لحاظ انسانی افزودند: از دیدگاه اسلام هریک از زن و مرد به لحاظ خلقت، ویژگیهای خاصی دارند اما از لحاظ حقوق انسانی و اجتماعی و ارزشهای معنوی و سیر تکامل معنوی، هیچ تفاوتی ندارند.

 رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: نگاه صحیح به زن، نگاهی است که او را در چارچوب جنس خود و ارزشهای تعالی دهنده آن بشناسد.

 اما این فیلم با بیانات مقام معظم رهبری به وضوح در تضاد است و به راحتی با نشان دادن موتورسوار شدن بازیگران زن زندگی غربی و حضور زنان در کارهای مردانه را رواج می‌دهد.

 در پایان ذکر این نکته که فرهنگ و سبک زندگی ایرانی به شدت با این فیلم در تضاد است و باید از طرق مختلف به اطلاع مردم بر سر لازم است.

رسانه‌های ما که در لقای جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند باید با برخورد با رواج چنین ناهنجاری‌هایی دین خود را به نظام بپردازند

ارسال نظر

     


-->