گفتگوی تکان دهنده با تهیه کننده”هوملند”:«به حماقت فرهادی روی سن اسکار خندیدیم» - پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب شهرستان دزفول
19th، ژانویه 2014
پایگاه خبری تحلیلی دزمهراب
اخبار دزفول، خوزستان، جهان
Dezmehrab.ir
زمان انتشار: 19 th ژانویه 2014 ساعت 11:52 ق.ظ | کد خبر: 11524  

گفتگوی تکان دهنده با تهیه کننده”هوملند”-۱: بخش مربوط به اسکار جدایی و ساخت آرگو و لابی: «مدیران سینمایی دولت قبل ایران، در قبال کمک به ساخت “آرگو”، برای انتخاب “جدایی” در اسکار رای جمع کردند» / «به حماقت فرهادی روی سن اسکار خندیدیم»

بخش‌های مختلف و انتخاب شده کافه سینما از گفتگوی هاوارد گورودن تهیه کننده هوملند را می‌خوانید. گوردون در این بخش اخبار تازه و جالبی از ساخت آرگو و همکاری دولت قبل در تولید این فیلم و لابی برای اسکار گرفتن جدایی نادر از سیمین می‌دهد.

Asghar Farhadi, director of Iranian film "A Separation", poses with the Oscar for Best Foreign Language Film during the 84th Academy Awards in Hollywood, California February 26, 2012. REUTERS/Mike Blake (UNITED STATES - Tags: ENTERTAINMENT) (OSCARS-BACKSTAGE)

سوال: بخش انتهایی فصل سوم سریال شما مرا یاد فیلم «آرگو» انداخت. در آن فیلم هم فارغ از برداشت‎‎های سیاسی، تصویر متوحشی از ملت ایران نشان داده‎اید. مخصوصا در قسمت‎‎هایی که برودی به خانه نسرین (بیوه ابونظیر) می‎رود. یا مثل صحنه‎ای که مردم در اعدام برودی حضور دارند یا پس از ملاقات برودی با نسرین، واکنشی که مردم به برودی نشان می‎دهند مضحک و غیرواقعی است. در صورتی که بخشی از مردم ایران پس از ماجرای یازدهم سپتامبر در محکومیت تروریسم به خیابان‎‎ها آمدند و برای کشته‎شدگان شمع روشن کردند. شما رسما در مورد دولت و ملت ایران باور غلطی دارید و به همان نسبت جمهوری اسلامی را نمی‎شناسید. ما ملت صلح‎دوستی هستیم و هیچ‎گاه از تروریسم حمایت نکرده‎ایم.

کارگردانی که از ایران آمد و اسکار گرفت (اصغر فرهادی) هم همین جمله را گفت (ما ملت صلح دوستی هستیم) اما هیچ آمریکایی عاقلی آن را باور نمی‎کند. همه ما به حماقتش خندیدیم. چون مشخص بود سال بعد فیلم جرج کلونی (آرگو) جایزه اسکار را می‎گیرد. من برای نوشتن فیلمنامه این سریال خیلی فارسی یاد گرفتم. به قول شما ایرانی‎‎ها «Tarof nadarim». اصولا در ذات ما آمریکایی‎هاست که هیچ‎کس را بیهوده تشویق نکنیم. اگر به توهم توطئه متهم نشوم می‎گویم در مورد جایزه اسکار، افرادی در ایران با برخی تهیه‎کنندگان مذاکره کرده بودند. جالب اینجاست تیم سازنده آرگو به ایران آمده بود و مدیران سینمایی ایران در دولت گذشته بیشترین تعامل را برای ساخت فیلم آرگو داشتند.

در عوض از تیم سازنده آرگو (که برای بازسازی لوکیشن‎‎ها آمده بودند) قول گرفتند که به فیلم «جدایی» در اسکار رای بدهند، خیلی احمقانه بود. تیمی که به ایران آمده بود آماده می‎شد که فیلمی به‎زعم شما علیه ایران بسازد. آن وقت مدیران شما در فکر گرفتن چند رای بیشتر برای اسکار بودند. ضمن اینکه در سال ۲۰۱۱ کمپانی سازنده آرگو قبل از برگزاری اسکار با حمایت کاخ سفید، مهمانی خاصی را ترتیب داده بود که در آکادمی فیلم جدایی برنده شود تا این جایزه برای ایرانی‎‎ها اشتیاق‎برانگیز باشد و سال بعد جایزه گرفتن آرگو پیام‎‎های سیاسی مرتبط را منتقل کند. اگر من جای مدیران شما بودم دیگر فیلمی به اسکار نمی‎دادم. من فیلم «گذشته» فرهادی را دیده‎ام. از جدایی بهتر است. اما چرا برگزیده نشد؟

کافه سینما:پورصباغ-هفته نامه پنجره

نظر بینندگان
 1. سورنا says:

  نمی دانم چه بگوییم.
  حافظ می گوید :
  هرکس به طریقی دل ما می شکند
  بیگانه جدا دوست جدا می شکند
  این هم از دولت عدالت محور پاک دست که شعار های انقلاب روی دست گرفته بود .واقعا ما به چه کسی اعتماد کنیم؟دولت ها تشنگان قدرتند نه شیفتگان خدمت.
  خدایا به فریاد ما برس. آمین
  آخر فهمیدیم این لابی کردن که آقای شمقدری می فرمودند ما انجام دادیم تا جدایی نادر از سیمین اسکار بگیرید چه بود.
  مسئولین ارشاد قبلی آبروی ملت ،پول ملت ،انقلاب را فدا کردند به حراج گذاشتند که فقط یگ فیلم اسکار بگیرد می خواهم صد سال سیاه اسکار نگیرد.
  خدا همه را هدایت کند؛ از جمله احمدی نژاد و دارو دسته اش را که تازه معلوم می شود چه گندی به این مملکت ، ملت ، انقلاب (آن هم به نام امام زمان ، رهبری ، اسلام ،انقلاب وتمام مقدسات )زدند؛و چه آبرو و اعتباری این انقلاب به دست آمده از خون شهیدان به هدر دادند ؛فقط ،فقط خدا هدایتشان کند و اگر هدایت نمی شوند………. .آمین آمین آمین
  واقعا اعصابم خورد شد…………..
  آزاده باشید و این نظر را نمایش بدهید

ارسال نظر

     


-->